Szerintetek lehetséges, hogy elfogadjunk egy sérült embert?
A régebbi korokban az emberek féltek attól, amit nem ismertek. Ilyen módon a sérült személyektől is. Azt hitték szellem szállta meg őket, ezért vagy halálra ítélték vagy szelleműzésben részesítették. Később izolálták őket, különböző -lakosságtól távoli-helyekre.
Feltevődik a kérdés... Ma, amikor számos rendellenesség megjelenése alátámasztható, (Laikus ember felüti a Wikipédiát és máris tudja milyen típusú rendellenesség a Down-kór.) miért félünk még mindig a sérült emberektől?
Valószínű azért, mert menekülünk az élet "árny" oldala elől.
Szerintetek, hogy lehetne szemléletváltást elérni? Érdemes-e szembe nézni a valósággal? Érdemes-e segíteni?
Lehetséges. Tanulásnak hívják.
Az ismeretlentől nemcsak a régebbi korokban féltek az emberek. Az ismeretlen bizonytalanság, és az ember ezt nem képes elviselni. Ezért alakult ki a vallás, és ezért alakult ki a tudomány. Mindkettő a maga módján a bizonytalant csökkenti.
Az emberi betegségek egy más problémakör. Itt két dolog motivál alapvetően. Egyfelől a bizonytalanság (én is elkapom - volt erre tapasztalat), másfelől a másság elutasítása (végső soron ez is bizonytalanság - butább ember jobban elutasítja, mert nem tudja, mit kezdjen a helyzettel).
Azt kell megérteni, hogy bizonytalanság (ismerethiány) mindig lesz. De nem mindegy miféle, mennyire hat közvetlenül nagy tömegek mindennapjaira. Az ilyen hatások többnyire egyszerűek, többségében egy alapszintű ismeret elég a megértésükhöz. De ha egyéb életben maradási problémák elnyomják a megismerés iránti igényt (például, mert éhes ember kevéssé fogékony rá), akkor fokozódik a butaság, ezáltal a másságtól, az ismeretlentől való félelem. Vagy a hitbe menekülünk, vagy fellázadunk (és ölünk).
Megfigyeltem, hogyha valaki egyedül megy az utcán és lát egy valamilyen sérültet, akkor látszatra elfogadja. Viszont ha már ugyanez az ember 2-3 társával együtt megy, és együtt látnak egy sérült embert, akkor sajnos megy a szapulás. Tehát szerintem nem lehetséges, csak az álszentkedés megy.
A szemléletváltásos módszer (pl.: reklámok a TV-ben újságban a témáról) sem sikeres, az inkább felerősíti a gyűlöletet. Talán egyedül az a módszer hatásos (bár ez sem 100%-os), ha már gyerekkorban együtt tanulnak, játszanak a sérültekkel az épek (persze nem a magyar példák alapján...).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!