Hol van a helye a humán tudományoknak ma Magyarországon?
Figyelt kérdés
Látva a szomorú helyzetét sok humán végzettségű ismerősömnek, akik közül szinte csak azok dolgoznak a végzettségük szerinti területen, akiket közmunka program keretében közvetítettek ki, ez a kérdés fogalmazódott meg bennem. Kíváncsi vagyok a ti véleményetekre, tapasztalataitokra is. Egyáltalán, mi lesz, mi lehet a jövője a kultúrának és a művészeteknek Magyarországon, ha igazán realista módon közelítjük meg? Milyen hatással lesz a sok szomorú példa -(a diplomás közmunkások és diplomájukat letagadó gyári munkások hada), a sok megbánt karrier döntés, kisiklott élet a fiatalokra?2014. ápr. 3. 19:49
1/11 anonim válasza:
Egy dolgot tisztázzunk: azok nem kapnak munkát akik rosszul értelmezik a bolognai rendszert és csak az alapszakot végzik el. A humán tudományok többségét úgy osztották fel, hogy az alapképzés csak elméleti, a gyakorlat mesterszakon van. Tehát a tényleges szakmát ott kapják. Én úgy látom, hogy aki a mesterszakot is elvégeztek azok többsége el tudott helyezkedni a szakmájában. A csak alapképzést végzettekkel van a probléma.
2/11 anonim válasza:
A másik probléma a humán iránnyal, hogy túl népszerű. Többet termel ki ez az irányzat, mint amire a társadalomnak jelenleg szüksége van. Sok humán szakma csak közvetett módon hasznos. És a jelenlegi gazdasági helyzetben, illetve az ebből következő társadalmi berendezkedésben vannak fontosabb prioritások is.
Egy jóléti utópisztikus államban lenne jövője a legutolsó filozófusnak, művészettörténésznek, ógörög nyelvszakos, stb végzettségű embernek is. De jelenleg sajnos nem engedhetünk meg magunknak ennyit.
3/11 A kérdező kommentje:
És aki csak az alapszakot végezte el, de utána anyagi okokból nem mehetett tovább, közben csak más területen tudott elhelyezkedni, a mesterszakot van lehetősége államilag támogatott módon elvégezni, ha az alapszak államilag támogatott volt és első diploma, vagy már nem?
2014. ápr. 5. 14:39
4/11 anonim válasza:
12 félév jár államin: ebbe az alapszak és a mesterszak is beletartozik. Persze aki a 6 féléves alapszakot csinálja meg 10-12 félév alatt annak nem jár állami mesterszak.
5/11 anonim válasza:
Bocsánat kiegészíteném: ha 10 félév alatt végzi el az alapszakot akkor csak 2 félévet tanulhat mesterszakon állami támogatással.
6/11 A kérdező kommentje:
Akkor tehát ha valaki szabályszerűen 4 év alatt szerzett meg egy eleve 8 féléves BA szakot halasztás nélkül (2009 -ben) és utána 2 -3 évig más területeken dolgozott (kényszerből), ma még van lehetősége folytatni mesterszakon állami támogatással, akkor is, ha a felsőoktatási rendszert azóta jelentősen megváltoztatták?
2014. ápr. 5. 16:38
8/11 anonim válasza:
Bocs lemaradt a vége: azoknak jár ez akik osztott képzésben tanultak. Eleve ők tudnak csak mesterszakra jelentkezni.
9/11 A kérdező kommentje:
Ha azóta azt az alapszakot megszüntették, átalakították és azóta egy hároméves, más nevű, rokon képzés van helyette, akkor is lenne erre lehetőség, ill. számít az valamit a mesterszakra jelentkezésnél, hogy valaki az alapszakot államin végezte el és az eredményei nagyon jók voltak?
2014. ápr. 5. 16:46
10/11 anonim válasza:
Ezt már az adott egyetemtől kérdezd meg, mert ez sok mindentől függhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!