Miért nem kezelik egyenrangúan a művészeteket és a matematikát?!
Azzal ugyan nem értek egyet, hogy 3 nap alatt is meg lehet tanulni rajzolni, de valami van a dologban.
Az általános műveltséghez véleményem szerint mind a reál, mind a humán műveltség hozzátartozik. Ezt a reál végzettségű emberek általában így is látják, velük el tudsz beszélgetni irodalomról, képzőművészetről, színházról, törénelemről.
Viszont a humán végzettségüek gyakran még büszkék is rá, hogy nem tudnának egy számítógépet megszerelni, és csak bambán néznek, amikor egy egy matematikai egyenletet kell felállítani egy probléma megoldására.
Nem lenne ez a véleménykülönbség, ha a műveltséget mindenki mind reál, mind humán máveltségnek értené. Mert szerintem nem büszkeség, hanem szégyelni való az is, ha valaki nem tud Pilinszky verseihez hozzászólni vagy Bosch képeiről beszélni, mintha nem tud egy egyszerű logikai összefüggést felállítani, vagy kiszámolni egy háromszög szögeit.
A kultúra és a művészet soha nem lesz "támogatott" témakör. Ezzel meg kell barátkozni és el kell fogadni. Tenni ellene nem fogsz tudni. Nem tartják értékesnek és hasznosnak a művészetet, a kultúraközvetítőket, hiszen az "csak hobbi", az "csak szórakozás". Lehetne még sorolni a "példákat".
Őket nem érdekli, hogy mi van egy festmény mögött, mi van egy színi előadás mögött. Színházba úgyis csak a sznobok járnak, értékes festményt minek vegyek, mikor kajára sincs pénzünk - és még lehet sorolni a cifrábbnál cifrább mondatokat.
Sajnos ez van...
Szerintem nem kellene ilyen szélsőségesen gondolkodni. Számos ismerősöm van, akik reál iskolát végeztek, mégis művészi, humán területeken helyezkedtek el, és fordítva. Én magam is imádok olvasni, szeretem a nyelvészetet és a zenét, de emellett érdekel a matematika, informatika, és a csillagászet is. Egy matematikus ugyanolyan szépnek és tökéletesnek lát egy jó egyenlet levezetést, mint a művész a kedbenc festményét.
Mindenben meg lehet találni a szépséget. Jó példa erre Da Vinci, akit szinte minden érdekelt, és több tudományban maradandót alkotott
Hát erre én csak annyit tudok mondani, hogy a matekosok matekozni tudnak, ti meg rajzolni. Én rajztanári képzésen vagyok, de úgy, hogy minden hülye rajzra jött, mert ott kell a legkevesebbet tanulni. Nem tudom, hogy ezek az észlények hallottak e már Gustav Klimtről, vagy pl hétköznapibb példaként Picassorol, ugyanis meg kell tanulni róluk mindent. Emellett meg szobrászkodunk, rajzolunk, festünk, mindent ami ezzel jár, semmi tehetségük nincs hozzá, de azért rajzra járnak mert az de könnyű :D Egy magyart vagy egy környezetismeretet fele ennyi erőből el lehet sajátítani, ráadásul nincs olyan gyakorlati része, ami tehetségfüggő.
Akik matekra mentek, azok nálunk is pofátlanok. Engem az elégít ki, hogy amikor beviszem a festményeimet akkor a nagytöbbség elájul hogy úúú de szép meg bárcsak én is így tudnék stb... amikor a matekos felír egy diferenciálegyenletet, arra senki nem mondja hogy jaj de frankó, mert nem érti senki : ) Próbáld ki :P
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!