Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szerintetek mennyire számítok...

Szerintetek mennyire számítok műveltnek, illetve mit kell tennem ahhoz, hogy még tovább fejlesszem magam?

Figyelt kérdés

A helyzet a következő:

Tizennégy éves vagyok és a véleményeteket szeretném kérni, hogy szerintetek mennyire vagyok művelt. A műveltség körébe ugyebár általában a humán tudományokat és néha a természettudományokat szokták bevenni (mert ha jól tudom, akkor a matematikai tudás már az intelligencia nagyságát határozza meg).

Tehát: a történelemtudásomat elég jónak találom (és ezzel nem szeretnék hiúnak tűnni), fel tudom sorolni az összes magyar királyt, mindegyikről el tudok mondani nem is kevés dolgot, hogy miket cselekedtek, mi köthető hozzájuk stb. (még az általános felfogás szerint egészen jelentéktelen királyokról is). Más országok történelmével is többé kevésbé tisztában vagyok, tudom, hogy melyek voltak Európa nagy dinasztiái, kik voltak ezen dinasztiák jelentős királyai, kik voltak jelentős politikusok, kik voltak a legnagyobb pápák, melyek voltak a történelem legmeghatározóbb eseményei, csatái, háborúi, egyezményei. Mindezt eléggé bőven.

Földrajz terén ennyire nem vagyok jó, de pl. az országok nagy részéről el tudom mondani, melyik földrészen vannak, a földrész melyik részén, hogy mi az adott ország fővárosa stb. Azt hiszem eléggé képben vagyok a világ egyes részeinek domborzatával is.

De igazán az irodalom a kedvencem. Az általam kedvelt írók: Tolsztoj, Dosztojevszkij, Gogol, Maupassant, Dumas, Voltaire, Oscar Wilde, Denis Diderot, Victo Hugo, meg Zola naturalizmusa is magával ragad mostanában. A magyar írok közül a kedvenceim Móricz Zsigmond, Kemény Zsigmond és akármennyire elmebeteg, Csáth Géza is.

A költők közül nagyon megfog Kosztolányi, Radnóti és Dsida költészete, de az igazi favorit nálam Ady Endre. És mielőtt bárki kételkedne ebben, igenis megértem a verseit és az életrajzát is ismerem.

Ha már az előbb szó esett az műveltség és az intelligencia közti különbségről, akkor írnék picit az utóbbiról is.

Matematikából nem vagyok túl jó, de az IQ-m egy hivatalos teszt szerint 154. Úgy gondolom, ez elég jó, mert 100 fölött van és ahogy olvastam, a 100 fölött már meghaladja az átlagot. De azért kérném, hogy azt is írjátok le, hogy ez kb. mennyire jó, mert minden oldalon más adatokat olvasni arról, hogy ez mekkora IQ-nak számít. Egyesek szerint nagyon magas, mások szerint a magas csak 160-nál kezdődik.


Szóval szeretném, ha minderről elmondanátok a véleményeteket, meg azt is, hogy szerintetek milyen könyveket kell elolvasnom, milyen filmeket kell megnéznem ahhoz, hogy teljesebben lássam az embert.

Tudom, kicsit hosszúra sikerült a kérdés magyarázata, de remélem, nem tűnik hencegésnek, mert nem dicsekedni szeretnék, hanem a véleményeteket és a tanácsotokat kérem.


2013. dec. 14. 16:19
 1/2 anonim válasza:
Szerintem ezt irtóra eltúloztad! Ez a felsorolás, apám. 14 éves vagy, eddig mikor éltél? Ne érts félre, nagyon dicséretes, hogy zsenge korod ellenére ennyi mindent tudsz, de lemaradsz a fiatalságodról, te gyerek. Én a te korodban csavarogtam, cigizni kezdtem, egy kis pia is legurult már néha, mégis diplomám van, bolcsészkaron végeztem irodalom-torténelem szakon, de 14 évesen engem teljesen más ragadott magával, mint Zola naturalizmusa. Élj, tapasztalj, bulizz, nem kell ezt a muvelodés cuccot annyira túlzásba vinni, higgy nekem!
2013. dec. 16. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Na, azért nem kell egy stréber hülye gyereknek nézni engem sem :)

Hidd el, élek én is, talán intenzíven a koromhoz képest. Nyúltam már piához én is, a cigit is "kipróbáltam" merő kíváncsiságból (bár meg kell vallanom, nem jött be). Bulizni, szórakozni én is szeretek, a fenti szövegben sem írtam, hogy klasszikus zenét hallgatnék meg ilyesmi. Emellett sportolok, hétvégéken jó hosszú időket töltök a barátaimmal. A mai, modern zene kedvelője vagyok, és (bár ezt egy ilyen könyvmoly fiútól nem igazán várnák el) sikeres vagyok a lányoknál is.

Rám is illik az idős emberek szokásos mondása: "ezek a mai fiatalok..."

Szóval nem kell aggódni, az életet teljes mértékben kiélvezem, csupán jól beosztom az időmet. Talán ezért is rokonszenvezek Adyval... ő is ilyen kettős életet élt. Egyfelől a munka, a tudás iránti rajongás, másfelől meg a nem éppen visszafogott szórakozás...

2013. dec. 16. 19:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!