Hogyan kaphatom meg a grófi rangot?
Ja persze. Széchenyi gróf ezt tette ugye? Meg a többi a reformkorban?
(bár a világháború előtti nemesség elég töketlen volt.. lásd a komcsi Károlyit, aki miatt elvesztettük az országot, mert úri kedve úgy diktálta, hogy leszerelje a hadsereget mikor a legnagyobb szükségünk lett volna rá)
Igen, voltak ilyenek is dögivel, de pl. a két világháború közötti nemesség megint kitett magáért. Horthy, Teleki, meg a többiek, akik visszarántották az országot a sír széléről.
Persze ebben már a tehetséges polgári származásúak is részt vettek.
Szóval volt itt minden, voltak olyanok is tömegével a századfordulón, akik Bécsben kártyáztak és azt se tudták, merre van a birtokuk, de az olyan típusú nemzeti elhivatottság, mint a reformkormban, az is csak a magyar nemességre jellemző. Amiket felsoroltál, az inkább a szomszédos országokat jellemezte. Azóta meg ami van... hát nemhogy öngyilkos lenne egy miniszterelnök, mint Teleki, de még csak le se mond.
Mondjuk ezek az emberek viszont előbb foglalkoztak azzal, hogy hazafiak legyenek, nem pedig azzal, hogy grófok. Szóval a kérdezőt nem sorolom ide.
Na szóval én pl egy nemesi család sarja vagyok (bárói család). Tudom nagyon jól, hogy nem lehet használni semmilyen címet, rangot, de engem speciel büszkévé tesz, hogy milyen gyökereim vannak. Tudom a csajok előtt sem leszel keményebb, s jobb ember sem leszel, de akkor is ez akárki akárhogy ellenzi, tagadja, mindenkit büszkévé tenne.
Ez az én véleményem.
Az Alkotmánybíróság 2011. október 24-25-i teljes ülésének napirendje és annak összefoglalója
Az Alkotmánybíróság elutasította az egyes címek és rangok megszüntetéséről szóló 1947. évi IV. törvény 3. § (1) és (2) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló – az Alkotmány 8. § (2) bekezdésének és az 54. § (1) bekezdésének sérelmére alapított – indítványt. Az indítványozó szerint a nemesi előnév (nemesi cím) használatának általános érvényű, differenciálatlan törvényi tiltása sérti a jogbiztonság követelményét, valamint az emberi méltósághoz való jogot is. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az emberi méltósághoz való jogból levezetett, a saját név viseléséhez fűződő alkotmányos alapjognak a tartalmát a támadott jogszabályi rendelkezés nem sérti. A törvény a nemesi rangok megszűnéséről, illetve a címek viselésére adott engedélyek hatályvesztéséről rendelkezik, amely elsősorban anyakönyvi, állami nyilvántartási célzatú. A törvény nyomán a nemesi címeknek és rangoknak a magánérintkezésben a mellőzése elvárt, de a használata nem tilalmazott.
A határozathoz Dienes-Oehm Egon és Pokol Béla alkotmánybírók párhuzamos indokolást csatoltak.
Tehát a lényeg,még egyszer:
A törvény a nemesi rangok megszűnéséről, illetve a címek viselésére adott engedélyek hatályvesztéséről rendelkezik, amely elsősorban anyakönyvi, állami nyilvántartási célzatú.
Vagyis használhatod bármikor amikor nem állami nyilvántartásba vétel célzatú iratot írsz alá. Így használhatod pl. magán levelezéskor,névjegykártyádon vagy a facebook-on.
És nem használhatod pl. személyi igazolványban, útlevélben.
Azonban ha címedhez nem társulnak a hozzátartozó társadalmi elvárások (mint pl. Grófként nem biztos hogy villamoson kellene utazni, vagy a postán ragasztani bélyeget), akkor a pórnép úgy fog rád tekinteni mint valami földönkívülire. Ezzel is számolni kell.
Előző: ami ebben nincs benne, hogy anyakönyvi kivonatba meg a többibe is bele lehet vezettetni, ha valaki elég hardcore.
Na de ehhez be kell vonni a nemzetközi jogot is ám.
Pl. Magyarországon az itt születetteknél nem lehet anyakönyveztetni olyan nevet, ami nincs benne a naptárban, de ez alól is van kivétel. Aki valami kisebbséghez tartozik, annak más nevet is bejegyezhetnek, ha a kisebbségi önkormányzat igazolását beszerzik, hogy ez elfogadott az adott kultúrában. Ezért lehetnek Kolompár Szantinnyók :P
De nem csak ez az egy út van. Pl. aki alapból külföldi, annak a magyar hatóság által kiállított személyijében is a külföldi neve lesz, legfeljebb a vezetéknév-keresztnév sorrendet írják a magyar szabályok szerint.
Na, és ha valaki külföldi államban szerzett nemesi címet akar így bejegyeztetni, az is lehetséges a külföldi okmány alapján. Ha egyszer ő mutat egy olyan dán papírt, amin mint gróf xy. szerepel, és ez alapján kéri a magyar okmány kiállítását, akkor majd bejegyzik neki azt is, oszt' szevasz. Elfér a sok Szantinnyó mellett :P
A lényeg, hogy külföldről kell elindulni, ha valaki ilyet akar. De akkor, ha külföldön nemességet szerzett, mért nem marad ott? Ott lehet, hogy mást is kap a címmel együtt, nemcsak egy személyi igazolvány bejegyzést...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!