Miért van ennyi helyesírást nem ismerő ember?
Hát ez engem is elgondolkodtatott, bár talán nem ugyanazért, amiért a kérdezőt. Én nem számonkérni akarok, csak megérteni, és gyakran a borzalmas helyesírás a megértést zavarja (többször el kell olvasni, hogy ki tudjam bogarászni), néha lehetetlenné teszi. Az okok?
1. Kétségtelenül süllyedt az iskolák színvonala. Az én időmben azért ilyenfajta írásokkal nem lehetett volna leérettségizni. De hát mit várjunk, ha értelmesnek, nyerőnek, trendinek látszó fiatalok nem tudják, ki volt Ady Endre, nagyjából melyik században uralkodott Mátyás király, vagy hogy hol van Borneó? Akkor miért tudnák, hogy hogy írják azt, hogy balett-táncos?
2. És persze megváltozott a társadalom. Ahogy a korábbi értékek minden területen szétzilálódtak, eltűntek, ez az írásra is vonatkozik. Ma nem ez a fontos, a helyesírás megtanulásába nem érdemes energiát tenni. Mindenki úgy ír, ahogy akar, megszűnőben vannak ezen a téren is a közös normák.
Én igyekszem helyesen írni, de nem azért, mert ez a szabály, hanem mert én még úgy gondolom, hogy ezzel vagyok udvarias mások felé. De nem vagyok sznob, átsiklok a hibákon ha lehet, nem kötekszem, nem rovom fel senkinek az írását, csak az a baj, hogy nekem kell egyre többet erőlködni, hogy megértsem, nem mindig megy első látásra.
Szia!
Volt már olyan, amikor válaszoltam egy kérdezőnek, majd zárójelesen megjegyeztem, hogy talán lehetne helyesebben is írnia. Mire nem csak ő, hanem az összes válaszadó rámförmedt, hogy most nem ez itt a lényeg, mit bántom stb. Senki nem állt ki mellettem, hogy hé, figyelj, igazad van! Ebből látszik, hogy sok válaszadó is ott van rendesen a szeren :) Nem tudom, nekem bántja a szemem a muszály, mutassa, játcik meg társai....
A létszi is gyakori jelenség.
Én pl. van amit nem írok helyesen, de az direkt van.
Jókat írtok!
hármaskának: te SZNOB vagy, jobb ha tudod:)
Nekem is égnek áll a hajam, mikor olyanokat olvasok, hogy ilyesztő, ijen stb..
Szerintem az olvasás rengeteget javít a helyesíráson. Aki könyveket forgat, arra jobban ráragad. Mostanában az emberek nem nagyon olvasnak :S Meg divat is lett szándékosan hülyén írni pl. lécci - aztán egy idő után már azt se tudják, hogy is van helyesen, mert erre áll rá a kezük.
A kisebbek között azért, mert az Oktatási Minisztérium néhány éve kitalálta, hogy alsóban, 4. osztályig nem lehet buktatni, tehát a gyerekek továbbmennek felsőbe akkor is, ha az alapokból semmit nem tudnak, és a tanár nem tehet semmit, hiába tanít jól. Ez nem a tanárok hibája.
A felnőttebbek között pedig egyrészt az internet-szleng, másrészt régen is voltak, akiknek problémát okozott a helyesírás, régen is volt dyslexia, ami írásproblémás betegség (nekem is volt középiskolában egy osztálytársnőm, bár nála enyhe volt, 1-2 betűt kevert), náluk akárhogy is tanulják meg, ha később elhanyagolja az írást, visszaesik gyenge szintre.
Lehet, hogy le van fektetve szabályokkal, hogy kell helyesen írni és beszélni, de szerintem ezek csak ajánlások.
Olyanok, mint például a különböző szabványok az informatika vagy az élet más területén.
Ezektől el lehet térni.
Ha mostantól a legtöbben úgy fogják írni hogy játcik, akkor az előbb-utóbb be fog kerülni a helyesírási lexikonba, mert az elő nyelv nem követi a helyesírási szabályokat, hanem a szabályok követik a nyelvet.
Az már más kérdés, hogy valaki azért nem ír helyesen mert nem tudja, hogy kell vagy szándékosan torzítja a szavakat, mivel neki úgy jobban tetszik az már más kérdés.
Ha írástudatlan csürhe helyett mondjuk modern kori nyelvújítóknak képzeljük el Őket, akkor máris sokkal könnyebb elfogadni a megmásíthatatlant.
Talán egy napon előáll valaki egy hasonlóan nagy eredménnyel, mint például, hogy most már nem azt kell mondanunk, hogy zengő tambura.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!