Az Árpád-ház kihalását követően max a Habsburg-ház hercegei élhettek itt.
2013. ápr. 9. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 anonim válasza:
és pl. Esterházyékkal mizu? :d
2013. ápr. 9. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
3/8 anonim válasza:
1947-ig.
Magyar királyságban a hercegi cím csak az uralkodó család tagjait illette.
Eszterházy család német-római császártól kapta a címet.
2013. ápr. 9. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 A kérdező kommentje:
pontosan mi az a herceg? és automatikus dolog?
2013. ápr. 9. 23:59
5/8 anonim válasza:
A herceg a legmagasabb rangú főnemesi cím. A régi germánoknál a hadsereg élén állók címe volt, a népvándorlás után a letelepedett népek önálló (szuverén) uralkodói lettek, vagy a hercegi titulust uralkodó közvetlen leszármazottjaként örökletes, máskor uralkodói kinevezéssel adományozott nemesi címként (nemesi címek) viselték. Európában ma is hercegség (principauté, fr.) Monaco és Liechtenstein államformája, és ezt a címet viseli a mindenkori angol (Prince of Wales) és spanyol (Principe des Asturias) trónörökös.
2013. ápr. 10. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
6/8 anonim válasza:
Magyarországon a hercegi (latinul: dux) címet az uralkodócsalád tagjai viselték.
A 15. század végén két magyarországi főúr – Korvin János és Újlaki Lőrinc – is hercegi címet viselt. Ám ez sem jelentette a hercegi cím megjelenését a főnemesség körében, mivel mindketten királyi hercegként viselték a címüket. Korvin mint Hunyadi Mátyás magyar király fia, Újlaki pedig, mint Újlaki Miklós bosnyák király fia.
A Habsburgok magyar trónra kerülésük után néhány magyar családnak hercegi címet (németül Fürst) adományoztak, ám ezt mint német-római császárok tették, magyar hercegi cím továbbra sem létezett. Ilyen család volt például az Esterházy, a Pálffy és a Koháry, de hercegi címet kapott a Rákóczi család is az 1645-ös linzi békekötés után.
2013. ápr. 10. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 anonim válasza:
Latinul hercegség. Az Árpád-ház ifjabb tagjainak, elsősorban a trón örököseinek juttatott országrész és a vele járó hatalom neve a történeti szakirodalomban. Előzménye valószínűleg a fejedelmi hatalom megosztásában keresendő, a dinasztia tagjai között a 10. században, például Koppány somogyi dukátusa. A tulajdonképpeni dukátust I. András hozta létre öccse, Béla részére 1048-ban, átengedve neki kormányzásra az ország keleti és északi harmadát keleten a Tiszáig, északon a Dunáig, Bihar és Nyitra központtal. A herceg (dux) a saját országrészében királyi jogokat gyakorolt, pénzt is veretett, de önálló külpolitikát nem folytathatott. Salamon idején unokatestvérei Géza és László, I. László idején talán öccse, Lampert, Kálmán idején testvére, Álmos birtokolták a dukátust, mígnem Álmos ismételt lázadásai miatt a király megszüntette a hatalom megosztásának ezt a módját (1107). Ezután a királyi ház hercegei egyes melléktartományokat (Szlavónia, Erdély stb.) kaptak kormányzásra a dukátusihoz hasonló jogkörrel. Az utolsó személy, aki ebben a kiváltságban részesült I. Lajos öccse, István, Horvátország hercege volt, az ő kiskorú fiának halála, 1360 után az intézmény nem éledt újjá.
2013. ápr. 10. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
8/8 A kérdező kommentje:
"Magyarországon a hercegi címet az uralkodócsalád tagjai viselték" Ezt többen is írtátok, de pontosan ki tartozik az uralkodó családba? Milyen ágak és milyen rokonsági fokok? És viselték, vagy viselhették? Azaz automatikusan herceg volt, aki annak született, és ez nem változhatott meg soha, nem is mondhatott le róla?
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!