Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Vajon mit jelent az a kifejezé...

Vajon mit jelent az a kifejezés, hogy alapműveltség?

Figyelt kérdés
A mai napon rájöttem, hogy elfelejtettem hány betűből áll a magyar ábécé. Ugyanakkor egy rakat olyan matematikai tételt ismerek, amit a legtöbben nem tudnak megérteni. De a közgazdaságtanról is rendelkezem ismeretekkel. Mi az az alapműveltség? Mit kellene tudnom ahhoz, hogy alapvetően művelt legyek?

2013. ápr. 8. 00:10
 1/5 anonim ***** válasza:
Jogos kérdés, engem is érdekel. Elsőre a nyelv többé-kevésbé helyes használata jut az eszembe.
2013. ápr. 8. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ez szerintem relatív. Egy természettudományokat tanuló embernek olyan dolgok is beletartozhatnak az alapműveltségbe, amiről mondjuk egy bölcsész nem is hallott, és fordítva. Persze mindig vannak kivételek, akik sok dolog iránt érdeklődnek, de szerintem túlnyomó többségben vannak, akik egy területre összpontosítják a tudásukat, más területek pedig nem érdeklik őket. Legalábbis én ezt tapasztalom felsőoktatásban.
2013. ápr. 8. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Szerintem azt jelenti,hogy ismered azokat a dolgokat,amiket általánosban tanítottak. Földrajzi helyeket, költőket, matematikai műveleteket, fémeket stb.
2013. ápr. 8. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Nem biztos, hogy a válaszom adekvát, de ez jutott eszembe.


Művelődésszervező szakra jártam. Mire elvégeztem elmondhattam magamról, hogy semmihez nem értek, de mindenről tudok beszélgetni. Gyakorlatilag egy újkori társalkodónő lett belőlem. Csak sajnos nincsenek úri házak, hogy ezt a tudásomat kamatoztassam.


Ma már azt mondom és a fiamat is arra nevelem, hogy ne arra törekedjen, hogy művelt legyen (ez csak egy törékeny és illanó szemfényvesztés), a célja az legyen mindenkinek, hogy hasznos emberré váljon és ezt a gyakorlatban bizonyítsa.

2013. ápr. 8. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Egyetértek azzal, aki szerint az alapműveltség az általánosban (és gimnáziumban) tanult dolgokat foglalja magába.


Számomra az nem művelt, aki ismer egy "rakat matematikai tételt", azonban nem tudja az abc-t. Ahogy az sem, aki tudja ugyan az abc-t, de a Pitagorasz-tételről még nem hallott és nem is tudja, mire vonatkozik.


Magyarán széleskörű történelmi, irodalmi, nyelvészeti, kulturális (művészet, sport, stb.), matematikai, fizikai, kémiai, biológiai ismeretek szükségesek a szememben ahhoz, hogy valaki "művelt legyen".

Nem mondom, hogy legyen minden területen kitűnő, de az alapokkal legyen tisztában.

2013. ápr. 8. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!