Evolúció során megtörténhet, hogy kihal valamelyik érzékszervünk? (látás, hallás, ízlelés, tapintás, szaglás)?
Ez már megtörtént, egyszer legalábbis biztosan. Elvesztettük azt az érzékünket, mely a veszélyre, vagy veszélyes ételre, bogyóra figyelmeztet miket pl. Érdemes utánaolvasni, hogy a nagy tsunamik, földrengések, egyebek idején alig pusztult el állat, csak az, amelyik meg volt kötve, be volt zárva, vagy beteg volt. Az állatok megérzik ezeket a dolgokat, ahogy azt is tudják általában, mit ehetnek és mit nem. Mi ezt a civilizációnak, társas és tömeges együttélésnek köszönhetően elvesztettük, műszerekkel és felvett tudással próbáljuk helyettesíteni.
Persze rossz megérzések, meg ilyesmik szoktak lenni, de ezek becsapós dolgok, elképesztő, mire képes az agy...
Az öt alap érzékszervünk is jócskán tompult az evolúció folyamán, mivel nem volt rájuk ilyen mértékben szükség. Az erre fordított energiákat a test a gyarapodásra, agytérfogat-növelésre fordíthatta.
Előfordulhatna, az esetben, ha adott érzékszerv nélkül megnőne a párosodási esélyünk. Ha a nők mostantól pl csak a rosszul ízérzékelő férfiakkal lennének hajlandóak élni, akkor pár száz generáció múlva már kialakulna egy ízérzékelés nélküli generáció. Feltéve persze, hogy mindegyik férfi őszintén bevallja, hogy ő mennyire érzi az ízeket :D
Amúgy nem igazán. Hacsak nem egy olyan érzékszervről van szó, ami valamilyen szempontból hátrányt okoz, és előnybe kerül az, akinek nincs. Semmilyen olyan érzékszervünk nincsen, amire ez igaz lenne. Az evolúció csak azt szelektálja ki, ami szaporodási/túlélési hátrányt okoz. De igazából nálunk, embereknél az evolúció már nem igazán tud működni (jelenleg) mivel egyszerűen kiszűrjük egyre jobban a környezeti ártalmakat, és csak a rendkívül élettelen génkombinációk nem tudják tovább örökíteni a génjeiket. Ez persze a teljes populációt nézve lesz csak igaz...
Első vagyok, végül is nem válaszoltam az alapkérdésre: esély mindig mindenre van, de erre rendkívül kevés, egyelőre elképzelhetetlen, hogy bármelyik érzékszervünk feleslegesnek bizonyulnak (az ízlelés is nagyon fontos, ha egy ételnek rossz íze van, jó eséllyel romlott, vagy mérgező). A többi meg egyértelmű, miért fontos.
Egyébként egyetértek Sir Butcherrel, egyedül annyit fűznék hozzá, hogy nem csak és kizárólag azok fejlődnek át, változnak meg az evolúció során, amelyek hátrányt okoznak, hanem idővel (jópár ezer év) azok is, amelyek feleslegesnek bizonyulnak teljesen, vagy olyan mértékben. Sok etológus, biológus könyvét olvastam evolúcióval kapcsolatban, és ebben szinte mind egyetértenek.
Ja igen, bár kérdéshez nem kapcsolódik, lehet, hogy ki is írok majd vele egy újat:
Valakinek van ötlete, hogy a csuklásnak mi a szerepe? Legjobb tudomásom szerint egyelőre nem találták az okát, előnyeit ennek a folyamatnak, elméletek persze vannak, miért megy végbe, de bizonyíték nincs egyikre sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!