Igaza van a Csillagközi Invázió utópiájának?
0. A könyvben sokkal jobban ki van dolgozva, mint a filmben.
1. Ha a jövő az, hogy szuperfegyverekkel felszerelt óriáscsótányok próbálják meg leigázni a Földet (méghozzá egy világháború után, ahogy ez a könyvben világosan ki van mondva), akkor ez alighanem magában fogja foglalni a katonai diktatúra valamilyen formáját is. Egy ilyen helyzetben valamennyi politikai kérdést háttérbe szorít az, hogy holnap leszállnak-e a csótányok a főtéren, vagy sem... tehát tkp senkinek sincsenek "jogai", annak se, aki megküzd érte, hiszen az meg katonai szervezet keretei között tölti a hátralevő életét. Halálos veszély esetén egyébként is felértékelődnek azok a csoportok, akik a veszély elhárításában szerept játszanak. Háború esetén a katonáknak több joguk van, mint a civileknek. Ha csótányok helyett baktériumok támadnak, az vélhetően az orvosok diktatúráját hozná el. Ha a mesterséges intelligenciák lázadnak fel, akkor az meg a programozók diktatúráját.
2. Ennek ellenére senki sem kényszerít senkit, hogy belépjen a hadseregbe. Annak ellenére sem, hogy az utánpótláson áll vagy bukik a háború. Ez a diktatúra tudja azt, hogy egy nem motivált katona rosszabb, mint egy otthonülő civil, akinek az adójából élelmezhetik a hadsereget. Olyan diktatúra ez, amely a motivációdra épít, anélkül, hogy a kényszerítésre akárcsak kísérletet tenne.
3. Minden hatalmi elit arra törekszik, hogy örökre kisajátítsa magának a hatalmat. Átnevezgeti a hivatalokat meg az adófajtákat, hogy ne vonatkozzanak rá az alkotmány előírásai; átírja az alkotmányt; végső soron pedig belelő a tömegbe. Másfelől, minden tömeg arra törekszik, hogy ezt megakadályozza - szavazással, sztrájkkal, meneküléssel vagy ellenállással. Éppen ezért még egyetlen rezsimnek sem sikerült örökké fennmaradnia. Ma nincs olyan diktatúra, amelyik 300 évvel ezelőtt is létezett volna. (Van olyan diktatúra, amelyik egy olyan helyén keletkezett, amelyik 300 évvel ezelőtt is fennállt; de ez csak azt mutatja, hogy a változás esélye mindig fennáll.)
4. Hosszabb távon a történelem nem annyira lineáris, mint inkább ciklikus. Új rendszer, felemelkedés, virágzás, korrupció, rémuralom, forradalom. (Ebből csak az első és az utolsó biztos. A mi 89-es rendszerváltásunk pl. kihagyta a második két lépcsőt.)
ha már írtad spártát ott azért alakultak ki ilyen körülmények,mert az életkörülmények ezt kívánták meg a filmben is ez a helyzet.
és a könyvben,vagy a filmben sem csak annak vannak jogai aki polgár.
rico családjában generációkra visszamenően senki sem volt polgár sosem,mégis milliárdos globális nagyvállalkozók.
a toborzó tiszt is oldalakon keresztül próbálja lebeszélni őket a belépésről.
a könyvben a felelősség vállalás jelenti a polgárságot.
legyenek ezek a saját tetteid,vagy a társadalomért hozott tetteid.
a másik tévedés a fegyveres szolgálatot vállal dolog.
csak rico lett fegyveres harcoló alakulat tagja, a többiek pilóták kutatók lettek,de ugyanúgy lehet polgár aki szakács,vagy wc pucoló a hadseregben 2 évig.
egyébként meg izraelben bejött ez.
ott a férfiak és a nők! is 2 évig katonák,ezért ha fegyveres megoldást kíván egy helyzet,akkor nem kell várni a tek-re 1 órát,hanem bárki az utcán azonnal tud cselekedni.
és a mai napig a világ minden részéről mennek a zsidók izraelbe,hogy önként beállhassanak katonának 2 évre és büszkék rá.
szóval működik ez ami a filmben van az életben is a mai napig,csak épp nem a jó oldalon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!