Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Melyik nézőpontot osztjátok?...

Melyik nézőpontot osztjátok? Avagy fájdalomcsillapítás magyar módra?

Figyelt kérdés

Szóval teljesen megdöbbentem, amikor ezt láttam, de ugye én megértem, hogy az illetőnek is jól jön az a 15 ezer / óra beszélgetősdi, és így erre próbálja vinni a folyamatot, csak hát minimum undorítónak találom.

(olyan helyen, ahol főleg onkológiai betegek vannak, hatalmas fájdalmakkal sokszor)


Tehát plakáton azt olvastam:

"Legyen erősebb a fájdalmánál! Tanulja meg kezelni fájdalmát" Na és akkor ezen mottók után pedig jött az, hogy egyéni és csoportos pszichoterápia a nagy fájdalommal élők részére, hogy gyógyszermentesen megtanulják kezelni fájdalmukat. 15 ezer Ft / óra és egy 20 alkalmas "ülés". Aztán XY főfőpszichológus ezt hirdetgette ott magáról, és számomra nagyon visszataszító volt, hogy még szerencsétlenekről a legutolsó utáni bőrt is lehúznák még kétszer, aztán persze felépítenek erre egy "jól festő", szerintük "logikus" magyarázatot is.

Na most ez normális szerintetek?


A másik megközelítése a fájdalomnak (ami nekem persze sokkal szimpatikusabb volt, és ezt egy oszt. vez. főorvostól hallottam):


"Persze, mindenkinek joga van a fájdalommentes élethez, nem szabad senkit kötelezni arra, hogy a nagy fájdalmakat eltűrje, adunk mi morfiumot is ha kell, persze, ez nem is kérdés, csak meg kell előzni a hozzászokást, ezért inkább szoktunk egy olyan bomba-komplexet összeállítani, hogy tramadol-flector-algopyrin-nimezulid, és ez a 4-es kombináció általában már jól enyhíti a fájdalmakat. Ha mégse, akkor marad a morfin.


Na most tudja fene, nekem valahogy a második szemlélet a szimpatikusabb, na meg egy civilizált országban persze ott is kezdik azonnal a legkisebb fájdalomnál is, hogy brutális fájdalomcsillapítás, hiszen elsődleges szempont, hogy a beteg ne szenvedjen.

Ehhez képest meg nálunk inkább az a hozzáállás, hogy ott rohadjon meg ahol van, a kutyát nem érdekli, hogy szenved, ez van. (na persze ha boríték előkerül, akkor mondjuk már érdekes gyógyszerek is elő tudnak kerülni ... és az a gáz, hogy ezt nem csak fantáziálom, hanem én is voltam még valamikor tanuló az eü-ben, és nagyon kemény volt látni, hogy pl ügyeletben csakis attól függött a fájdalomcsillapítás minősége és mértéke, hogy mennyi volt a borítékban! de már pofátlan módon, még úgy is, hogy elvileg befejezte a szokásos semmit se érő injekció beadását X nagy fájdalomra, szerencsétlen persze ugyanúgy fetrengett tovább, jöttünk kifele, aztán ha akkor nyomták a kezébe a borítékot, akkor elkezdte ott játszani az agyát, hogy "jaj nézzük meg, lehet hogy van itt még valami erősebb is a táskában", és érdekes módon, persze hogy volt, aztán meg ő maga is elismerte, hogy amit "protokoll szerint" beadott neki, az aztán kb nullát ért ... és így megfordult, aztán beadta a második injekciót is, de ezúttal azt, amelyik tényleg hat is.)


Szóval tényleg csak nálunk megy ilyen barbár módra az eü-ben minden vagy teljesen képtelen elvárás az, hogy jogom van a fájdalommentes élethez?


Amikor meg ezt kint meséltem (civilizált nyugati országban), hogy képes még összevarrni is a traumatológus teljes érzéstelenítés nélkül a húst, a szerencsétlen paciens meg teleüvölti a folyosót is, és stb stb, akkor eldobták magukat, hogy ilyen nincs ... Hát mondom, dehogy nincs, csak jöjjenek ide :D


(példákat meg hozhatnék még ezret, de minek is, akkor sosem lenne vége a kérdésnek, aki kicsit is járatos ebben, az úgyis tudja, mi folyik itt ...)



2012. nov. 3. 06:58
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Mint laikus szólok hozzá.

Felnőtt életemben olyan problémám még nem volt, hogy igénybe kelljen vennem a TB rendszert (egészségesen, kiegyensúlyozottan élek, mellesleg).

Ha mégis lesz, már idejekorán felhalmoztam annyi tartalékot, hogy ne legyek annak áldozata.


A hálapénzzel nem értek egyet, viszont az hívta életre, hogy az állam, mint pazarló és otromba gépezet próbál meg közpénzből "mindenkit egyenlően" ellátni. Ez nagyon jóindulatú, de naiv eszme, mint a gyakorlati megvalósítás is mutatja.


Hálapénzt sose fizetnék, akkor inkább magánorvosi ellátást vennék igénybe.

2012. nov. 3. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Európában, még Kádár alatt is az orvosi kultúra elválaszthatatlan része volt a fájdalomcsillapítás, ha kellett akkor Algopyrinnel, ha nem hatott már akkor azt kombinálva dihidrokodeinnel, , és ha ez is kevés volt, nyugodtan nyúltak a morfinhoz, és emelték ameddig kellett.

Az az orvos aki a halálos betegről az utolsó bőrt is lehúzta-volna, egykettőre börtönbe kerül.

Nagymamám ezért kapta meg a kegyelmet a fájdalmatlan utolsó hetekre.

Ami most megy az ellentétes számos nemzetközi egyezménnyel, de akár csak a szimpla erkölcsi-etikai értékekkel is.

Magánrendelő az egyetlen megoldás ami ma felmerül, mert amelyik orvos tehette, már rég elment innen ahová 10-szeres fizetéssel várták, akit ideköt valaki-valami erősen, az magánklinikákon dolgozik. A selejtje, és a gazember-hálapénzkaszálók,- meg 10%-szent őrült kezén az állami szolgálat, ez utóbbiaké minden tiszteletem.

2012. nov. 7. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

igen, az a baj, hogy nem is túlzás a "selejt" szó használata ...


Egyébként tudsz konkrét nemzetközi egyezményt, amelyet ezzel megsértünk? Nagyon érdekelne! kösz!

2012. nov. 7. 18:28
 4/4 anonim ***** válasza:

A WHO kidolgozott egy fájdalomcsillapítási lépcsőt, ami az ibuprofentől a a folyamatos vénás morfinig, fentanylig terjed.

Nem részletezem, megtalálod a neten pontosan.

Azt is kimondTUK, aláírtuk mi Európaiak, hogy a beteg mondja meg mennyire fáj, és ezt az orvosnak tényként kell elfogadni, és addig csillapítani a fájdalmat, amíg a beteg emberi életet tud élni.

Ez lenne az elmélet.

2012. nov. 8. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!