Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a különbség a szólás és a...

Mi a különbség a szólás és a közmondás között?

Figyelt kérdés
2009. júl. 14. 09:46
 1/3 anonim ***** válasza:
97%

A szólás többnyire valamilyen közlés:Pl.Kibujik a szög a zsákból.

A közmondás pedig valamilyen elv,tanács,vagy életbölcsesség.Pl.legjobb az egyenes út.

2009. júl. 14. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
98%

Szia!

Kiegészítve az előzőt:

a szólás állandósult jelentéssel bír, tehát a jelentés mindig ugyanaz, és ált. egy szóval meg lehet adni, pl. kosarat ad neki: elutasítja

a közmondás ezzel szemben viszonylagos jelentésű, vagyis a jelentés mindig az adott szituációtól függ: pl. Aki másnak vermet ás, maga esik bele: ha valami rosszat készítesz elő másoknak, könnyen te is pórul járhatsz (szerelmi, munkahelyi csapda stb - a szituációtól függ, hogy miről is van szó, míg a szólás esetén az esetek 99%-ban ugyanazt jelenti!).

2009. júl. 14. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Az első válaszadó "kibújik a szög a zsákból" példája sem szólás, hanem közmondás. Megfigyelésen alapuló tapasztalat nemzedékről nemzedékre továbbadott, tanulságként való megfogalmazása, amelyet bizonyos élethelyzetek kezelésénél alkalmazhatónak vélnek, felidézhetnek. A kibújik a szög a zsákból közmondás azt a tényt idézi fel csonkolt formába, hogy hiába rakod zsákba a szöget, előbb-utóbb kibújik a zsákvászonból valahol a hegye. Azaz a nyilvánvaló tényeket, a valóságot hiába igyekszel takargatni, hosszabb-rövidebb idő múltán fény derül rá.

A szólás (régebbi terminológiával: szólásmondás) ezzel szemben egy csak helyi, lokális, szűk körben ismert eredetű, nem tanulsághordozó állandósult szófordulat, amit egy-egy élethelyzetben – mivel helyzettartalma ismeretlenné kopott – hangulatfestésként, hasonlításként, esetenként éllel, ill. új jelentéstartalom feltételezéssel alkalmaznak.

Például „Nem jobb a Deákné vásznánál.” „Iszik, mint a kefekötő.” „Láttam én már karón varjút.” „Ujjára koppintottak.” „Körmére ég a dolog.” „Postamunka volt.” Sok szólás egyben szokásmondás is. (Ezek alkotják a szólásokon belüli legnagyobb csoportot, mert visszafejthetők, visszavezethetők egy-egy korábban ismeretes szakmai vagy népszokásig.) Az előbbi válaszok egyikében említett „kikosarazták” például szokásmondás. Arra utalt eredetileg a mainál sokkal beszédesebben, hogy az illetőt, akire alkalmazzák, leánykérésében kudarc érte. Bizonyos tájegységeinken ugyanis, hogy ne fájjon neki annyira a visszautasítás, a háznál található mindenféle finomsággal teli kosárkát adtak a nemleges válasz mellé. A „kitették a szűrét”, a „kiebrudalták”, de az általam példaként említett 2., 3. 4. és 5. szólás is szokásmondás.

2017. jún. 8. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!