Franciaországban Párizson kívül miért nincsenek olyan nagy városok?
Ha Franciaországot nézzük, a legnépesebb városa Párizs (2,2 millió fő), aztán Marseille (850 ezer fő), Lyon (480 ezer fő), Toulouse (450 ezer fő), Nizza (350 ezer fő).
Németország: Berlin (3,5 millió fő), Hamburg (1,8 millió fő), München (1,3 millió fő), Köln (1,0 millió fő), Frankfurt (670 ezer fő).
Olaszország: Róma (2,7 millió fő), Milánó (1,3 millió fő), Nápoly (960 ezer fő), Torino (900 ezer fő), Palermo (650 ezer fő).
Franciaországban valahogy nem tűnik olyan kiegyenlítettnek a helyzet. Van a hatalmas Párizs, és a mellette eltörpülő vidéki nagyvárosok.
Németországban és Olaszországban sokkal kiegyenlítettebb a helyzet.
Franciaországban a megalapításától kezdve gyakorlatilag Párizs volt a legfontosabb, legjelentősebb város, a második volt Marseille az elhelyezkedése miatt.
Az általad említett többi országban a jelenlegi fővárosok vagy csak később váltak azzá, vagy a mellette kiemelt nagyvárosok valamiért történelmi jelentőségűek (pl. hamburgi kikötő, Torino volt az olasz egység fővárosa, később csatlakozott Róma, ráadásul az említett két ország egészen a 19. sz.-ig felszabdalt, nem egységes nemzet volt.
Franciaországban már 1100 körül is Párizs volt a legfontosabb központ, ráadásul 1200 végén Szép Fülöp egységessé tette az országot, nem volt felszabdalva olyan erőteljesen, mint a 25 hercegségből meg tartományból meg mindenféléből álló német területek, vagy az olasz Pápai állam, Nápolyi kir., stb.
Tehát tisztán történelmi okai vannak a gazdasági okok mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!