A könyvtárak állományukat mi alapján ritkítják, illetve mi alapján törölnek egy-egy könyvet a katalógusukból?
Több szempont is közrejátszik. Ha egy könyvet évek óta senki nem vett ki, akkor azt nyilván nem érdemes a polcon tartani. Kiviszik egy raktárba, ahonnan kikérheted, ha kell, de kis könyvtárnál inkább törlik.
Aztán vannak könyvek, amik elavulnak. Például mi nemrég selejteztünk le egy csomó régi számítástechnikai könyvet: senki nem veszi ki ma már a "A Windows 95 telepítése" című könyvet. Valójában már rég meg kellett volna válni tőlük.
Akadnak olyan példányok is, amiket az állapotuk miatt kell leselejtezni. Ha kiderül, hogy valamelyik olvasó kivagdosta egy művészeti albumból a képeket, azt az albumot nyugodtan ki lehet dobni, senki nem veszi már hasznát.
Alapvetően az a cél, hogy az adott költségvetésből a célzott olvasócsoportnak a lehető legjobb gyűjteményt biztosítsák. A költségvetés meghatározza, hány könyved lehet: hiába tudnál még ötvenezret megtartani, ha nem tudod kifizetni a tárolás költségeit (bérleti díj vagy az épület megvásárlása, rezsi, takarítás, alkalmazott, stb.), akkor selejtezni kell. A fő szempont pedig mindig az, hogy a lehető legjobb összetételű állomány maradjon meg.
(Vannak persze kivételek, az OSZK például nem selejtezhet le egy könyvet csak azért, mert senki nem olvassa, hiszen neki pont az a feladata, hogy minden magyar könyvből legyen példánya. De hasonló könyvtár csak néhány van az országban, a többiek - főleg a mostani forrásmegvonások miatt - bőszen selejteznek :) )
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!