Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért ilyen drága Magyarország...

Miért ilyen drága Magyarországon az élelmiszer?

Figyelt kérdés

Voltam már Ausztriába, Németországba, és kirándulás keretében Franciaországba.

De nem értem.

Magyar fizetéshez képest is voltak ott olyan élelmiszerek (alapvető dolgok)amelyek olcsóbbak voltak mint itt Magyarországon. Tudom hogy az ottani fizetések sokkal magasabbak, na de akkor is.


Magyarországról egy csomóan a szomszédba (Ausztria vagy Szlovákia) járnak át cukorért mert itt annyira drága, hogy kint sokkal jobban megéri venni akár többet is.


Magyarországon mitől vagy miért ilyen drága az élelmiszer?


2012. ápr. 6. 09:09
1 2
 1/12 Agytörzsi Prof. ***** válasza:
100%
AusztriábaN, NémetországbaN, FranciaországbaN!!! Azért, mert ott az kereskedelem lényege az, hogy lehúzzák az embert.Külföldön kissé másképp fest a helyzet. Egyébként rengeteg élelmiszer kintről kerül be az országba, persze ez nem indokolná a magas árakat. Az ÁFA mindenhol kevesebb, mint Mo-n. Ausztriába viszonylag kevesen járnak át, az eurósok között viszonylag drága.
2012. ápr. 6. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
57%
Egy élelmiszer bolti árának a vizsgálatához az alapoknál kell kezdeni, vagyis a szántóföldnél. Tömören megpróbálom elmagyarázni. Vegyünk egy példát, legyen az a kenyér, ami búzából készül. Tehát, talajelőkészítés és a későbbi talajművelés, vegyszerek, munkabér és a költségei, üzemanyag amivel a gépek működnek, a vetőmag költsége. A kértevők ellen védekezni kell, vegyszerköltség. A betakarítás és a tárolás, szárítás költségei, a termelő haszna ( ha van persze )ezután a felvásárló haszna és költségei, az élelmiszert előállító cég alapanyagvásárlása, itt is jelentkezik a munkabér és annak költségei, az üzemanyag újra beépül a költségbe, energiaárak. Az előállított élelmiszer gyártása, csomagolása, kiszállítása, újra üzemanyagköltség, és persze a haszon mire nagyjából meg is érkezünk a boltba. Ott újra jelentkeznek költségek!! Munkabér, üzemeanyag stb. Igen ez külföldön is így van, de magyarországon minden drágább mint külföldön, amelyek szépen rárakódnak folyamatosan a kiinduló árra. Kevesebb automatagépek és több kézierő jellemzi a magyar élelmiszergyártást, ami eleve drágább előállítást eredményez. Az adó és járulékairól már nem is beszélve, így jóval drágább is lesz a polcokon az árú. Nagyjából ennyi.
2012. ápr. 6. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Mivel Magyarországnak kiváló mezőgazdasági adottságai vannak - igen jó minőségű termőföld, magas szakértelem,évszázados hagyományok - logikus volna, hogy ahazai élelmiszer-szükségletet ugyancsak hazai termelők biztosítsák. Őket azonban a rendszerváltás idején történt "spontán privatizáció", majd pedig az EU-hoz való csatlakozás, amelynek következtében a magyar gazda kevesebb, mint feleannyi dotációban részesül, mint a régebbi tagországok termelői, lehetetlen helyzetbe hozta. Arra kényszerültek, hogy súlyos versenyhátrányból próbálják felvenni a harcot a külső konkurenciával. Ez célzatosan történt így: az EU régebbi tagjainak az volt az érdekük, hogy a helyi termelők ne tudják előállítani, majd eladni a termékeiket. Magyarul: az EU piacot kívánt teremteni a - sokszor másodosztályú - élelmiszereinek, amelyeket a multik láncolata zúdít az országba. Ezek mára már monopolhelyzetben vannak: ők szabják meg az árakat - természetesen olyan magasan, ahogyan nekik leginkább megéri. Sajnos, még így is ők az "olcsóbbak", mint a magyar gazda, akinek az önköltsége - az alacsonyabb támogatások miatt - eleve meghaladja a "magországok"-beli termelőkét.
2012. ápr. 6. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

És az áfa miért pont Magyarországon a legmagasabb?


Amúgy a többi választ köszönöm !

2012. ápr. 6. 10:11
 5/12 Agytörzsi Prof. ***** válasza:
50%

9.42.

Magyarul: az EU piacot kívánt teremteni a - sokszor másodosztályú - élelmiszereinek, amelyeket a multik láncolata zúdít az országba. Ez így ebben a formában baromság, multik a csatlakozásunk előtt is voltak! És az összes szemét itt volt akkor is. Kína nem az Unió tagja, mégis az iparcikkek k.urva nagy része onnan van!

2012. ápr. 6. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

A "baromsáég"-ot külön köszönöm:D. A stílus az ember.


Ugen, persze: a multik itt voltak már a csatlakozás előtt, de a mezőgazdaság "tönkreprivatizálása" (a tűzhöz közel űlők által) már végbement. Már akkor nem volt igazán rentábilis a magyar mezőgazdasági termelés - és a multik már akkor monopolhelyzetben voltak. Ez a csatlakozás után már csak súlyosbodott.

2012. ápr. 6. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Ja és: az iparcikkek nagy része sem közvetlen kínai export. (Azaz: Kínából közvetlenül az itteni fogyasztóhoz). Minden multi is ott gyártat ma már, és mint saját márkát forgalmazza a termékeket.
2012. ápr. 6. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Agytörzsi Prof. ***** válasza:
11.25. Kiragadtad a szövegkörnyezetből a szót! Nem azt írtam, hogy baromság amit írsz! Az igazi probléma az, hogy bármit el lehet adni a magyaroknak, akármennyiért! Lehet, hogy problémák vannak a mezőgazdaságban, de inkább kihasználják a népet, tegyük hozzá jogosan! Amíg mindent megvesznek, nem kell csökkenteni az árakat, kicsit sem.
2012. ápr. 6. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:
100%

Magyarországon drága az élelmiszer. Rengeteg termék jóval többe kerül, mint más országokban, ahol a fizetések magasabbak. Angliában 0% ÁFA van az élelmiszereken, de nem csupán az ÁFA-különbözet az oka, hogy Magyarországon drágábbak a termékek.

A Tesco digestive keksz Angliában 69 penny, Magyarországon ugyanaz a termék 690 forint. A Tesco crackers sós keksz 41 penny, nálunk 430 forint.

Durva.

Olykor a Spar boltokban is lehet döbbenni az árakon. Elég megnézni a kis Boursin sajt árát, 1500 forint!!! Ez Angliában 1.70 font körül van, sokszor 1 fontért megvehető. A 6 fontos minimálbérből nem luxus megvenni.

Magyarországon megpróbálják luxuscikként árazni a konzerv halat, a jó minőségű sonkaszeletet, a Leerdammer sajtot, a gluténmentes élelmiszert, a Twinings teát - 98 penny Angliában, magyarországi Tescoban 800 forint!!! -, a lekvárokat, Nutellát, mindent.

Valahogy itthon elnézzük ezt IS.

2012. ápr. 7. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Na hát ez az....nekem van ismerősöm Romániában. sok élelmiszer még ott is olcsóbb.....ő mondta.:S
2012. ápr. 7. 23:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!