Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Aki nem szeret olvasni, az...

Aki nem szeret olvasni, az miért nem szeret?

Figyelt kérdés
Érveket kérek. Az, hogy valaki nem szeret olvasni, nem azonos azzal, hogy nincs ideje.
2012. ápr. 3. 09:51
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi, én szeretek olvasni, viszont ez engem is érdekel, kérdezgettem is már sokaktól.

Kétféle embertől hallottam már ezt a "nem szeretek olvasni" dolgot. Az egyik az, aki egyszerűen csak nincs hozzászokva, mert úgy nőtt fel, hogy az olvasás nem kapott szerepet nála a szórakozási lehetőségek között.

A másik, akinek egyszerűen nehézséget okoz az olvasás. Vagy mert diszlexiás vagy ilyesmi, vagy csak simán nem megy neki az értő olvasás. Rengeteg funkcionális analfabéta van, akik ugyan ismerik az összes betűt, elviekben tudnak olvasni, de már az nehézséget okoz nekik, hogy egy mondat értelmét megfejtsék. Akinek ez ilyen nehezen megy, az nem fog élvezetet találni az olvasásban. Nem tud a történetre figyelni, mert folyamatosan meg kell állnia értelmezni a leírtakat.

2012. ápr. 3. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
74%
R*hadt fárasztó. Egy filmet megnézni kényelmesebb, csak néznem kell a monitort. Persze van olyan könyv, ami érdekel annyira hogy elolvassam, csak elég kevés. Legutóbb a Brandon Hackett - A poszthumán döntés című könyvet olvastam el. Kb. 400 oldalas, két nap alatt elolvastam. Tehát nem vagyok funkcionális analfabéta, csak lusta vagyok olvasni.
2012. ápr. 3. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%
Bratyó utál, mert valami hülye módszerrel tanították meg az iskolában, és ez annyira megmarad benne, hogy az szenvedős dolog, hogy könyveket csak tanulás alatt olvasott. Szórakozásból csak újságot.
2012. ápr. 3. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

Esetleg rossz a szeme és fárasztó neki az olvasás.

Diszlexiás és ezért fárasztó az olvasás.

Magolós típus, aki eleve nem tud szöveget értelmezni, nem tudja vizuálisan maga előtt látni a történetet, ami miatt csak olvassa, olvassa a sorokat, de nem tudja elképzelni.

Elkalandozós típus, aki egy idő után azon kapja magát, hogy már vagy fél oldalt úgy olvasott el, hogy azt sem tudja mit olvasott. Én az utóbbiba tartozom, de ettől függetlenül szeretek olvasni, ha érdekes a könyv. Egyszerűen magam sem értem, hogy hogyan tudok úgy olvasni, hogy közben elkezd az agyam máshol járni, de ilyenkor kénytelen vagyok újra olvasni azt a részt.

2012. ápr. 3. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
84%

Talán még nem találkozott neki való könyvvel. Nincs olyan, hogy valaki szeret vagy nem szeret olvasni. Ez olyan, mintha azt mondanám, hogy szeretek enni. Ez sem lehet igaz, mert nem szeretem a világ összes kajáját. Az a lényeg, hogy milyen ételt tesznek az ember elé.


Az olvasásban a történet, a mondanivaló a lényeg, amit olvasol, nem pedig maga az olvasás tevékenysége, hogy papíron lévő betűket nézel a szemeddel. Tehát csakis könyv függő, hogy valakinek élvezetet okoz-e. (Kívéve az első által említetteket, ahol technikai nehézségekről van szó.) Sajnos sok fiatal kedvét azzal veszik el, hogy valami magasabbrendűnek beállított, sznob kultúrtevékenységként állítják be az olvasást, olvasni kell, mert különben egy műveletlen bunkó vagy, jajj, miért nem olvasol, hú te ezt még nem is olvastad? stb. Így nem is csoda, ha elfordulnak tőle.

2012. ápr. 3. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%
Rosszul tanulta meg az olvasást. Sajnos manapság úgy tanítanak az általános iskolában olvasni, hogy az értő olvasást alig gyakorolják, pedig ez lenne a lényeg az olvasás oktatásában. És érdekes módon később az érettségin mégis szinte csak ezt kérik számon, tárgyi tudás alig kell hozzá. Ezért van az, hogy sokan azt mondják, hogy lusták olvasni, túl fárasztó nekik, mert meg kell magukat erőltetni hozzá. Aki rendesen megtanulta és kicsi kora óta hozzá van szokva a rendszeres olvasáshoz, annak egyáltalán nem fárasztó.
2012. ápr. 3. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

Valamikor nagyon szerettem, rengeteget olvastam, több könyvet is párhuzamosan. Tagja voltam valamilyen könyvtárnak azóta, hogy megismerkedtem a betűkkel. Kb. 35 lehettem úgy emlékszem, amikor egyre több könyvet vittem vissza olvasatlanul. Lelkesen belekezdtem, de pár oldal után elvesztettem az érdeklődésemet. Jártam még egy darabig, de szinte csak megszokásból. 10-ből jó ha 1 könyvet végig olvastam. Most 45 vagyok, gyakorlatilag egyáltalán nem olvasok. A valamikori kedvenc írómtól vettem egy könyvet vagy 3 éve. El is kezdtem, de már azt sem fejeztem be.

Emlékszem, nagyon jó érzés volt belemerülni egy-egy jó történetbe, másik világba, de már nincs meg ez a képességem, ezért nem vonzanak a könyvek ma már.

Így én nem ítélem el azokat, akik nem olvasnak. Senki nem foglalkozik önként azzal, ami nem jelent számára élményt.

2012. ápr. 3. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó, milyen őszinte vagy! Ez sokkal nagyobb erény, mint az olvasottság (ami nem is erény). Ez nem azt jelenti, hogy nem jó dolog olvasni, meg nincs rá szükség, de szerintem akkor jó, ha valaki ráérez az olvasás ízére, ráébred, hogy milyen jó is ez, és élvezettel, örömmel olvassa a könyvet, ez lenne az ideális szerintem, de aki még nem érzett rá erre, sokszor szégyelli, hogy nem szeret olvasni (mások lenéző hozzáállása miatt), és elkezd hazudni meg titkolózni, netán kényszeredetten olvas valami olyat, ami nem köti le, mert elvárják tőle. Szóval szerintem csak az a lényeg, hogy örömünket leljük benne, mert csak úgy tud adni valamit, építeni. Ha kényszerből tesszük, az a lélek megerőszakolása. Volt egy ilyen topic, ahol az iskolás kötelező olvasmányokról volt szó, ott írtam, hogy szerintem az kisiskolásokkal először csak rövidebb novellákat kellene olvastatni, de az se halálról, betegségről, meg fiúbandák egymás közti harcairól szóljon, hanem valóban egy gyereknek való történet legyen, és így szépen lassan meg lehetne kedveltetni a kicsikkel az olvasást, nem munka, hanem szórakozás lenne nekik, de ha rögtön a kezükbe nyomják a vastag Egri Csillagokat, hogy eddig és eddig ezt el kell olvasnod, különben egyest kapsz, akkor persze, hogy szegénynek ez egy óriási feladat lesz, és olvasás közben azon stresszel, hogy milyen sok van még hátra. Így persze, hogy nem lehet megszeretni. És ha lassan már minden tevékenységünkből kiöljük a szeretetet, akkor az egész élet egy nyűg lesz. De elnézést, ez már nagyon más téma. Szóval csak annyi: olvasni nem KELL, hanem olvasni JÓ. :)
2012. ápr. 4. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%
Off: ez nekem új, hogy mások lenézik, aki nem szeret olvasni. Engem épp hogy azért néznek le, mert szeretek olvasni és tanulni. Én vagyok a stréber, tanárok kedvence stb.
2012. ápr. 4. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
Szerintem inkább a fiatalok (már amelyik persze) szokták lenézni azt, aki tanul, olvas. Az idősebbeknél ez fordítva van (tisztelet a kivételnek). Az én környezetemben inkább házsártos, begyöpösödött, fiatalokat nem szerető öregek vannak, ezért lehet, hogy az ellenkezőjét tapasztalom, mint te. :)
2012. ápr. 4. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!