Van-e arra vajon lehetőség, hogy szüneteltessem vagy legalábbis mérséklését kérjem a társasházi közös költségnek abban az esetben ha tartósan nem lakom a lakásban?
Nincs, legalábbis nem valószínű.
A mindenkor hatályos társasházi törvény szerint a közös költséget a tulajdonostársak tulajdoni hányaduk alapján fizetik, kivéve, ha a szervezeti és működési szabályzatban egyes tételek tekintetében ettől eltérő megállapodást rögzítettek. Ez általában a közös képviselő tiszteletdíja szokott lenni, vagy a takarítási díj,ilyesmik.
De: E díjak fizetése független attól, hogy a szolgáltatásokat igénybe veszi-e egy-egy tulajdonos, ill. attól, hogy a lakást ténylegesen használja-e valaki, vagy üresen áll.
Csodálkoznék, ha erre vonatkozóan is eltérő rendelkezést szavazott volna meg a tulajdonosok közössége az szmsz elfogadásakor.
Ez kb. olyan, mint a távfűtési alapdíj: azt is mindig fizetned kell, télen - nyáron, ha otthon vagy, ha nem...
Esetleg még egy dolog jutott eszembe: Ha a szemétszállítási díjat beépítettétek a közös költségbe - ami teljesen jogellenes, de mégis előfordul -, akkor azt ki lehet vetetni belőle; a helyi önkormányzatnál kell kérni a mentességet.
Ha nem tiszta valami, vagy van további kérdésed, szólj nyugodtan.
Szívesen.
Azért jogellenes, mert közvetlen szolgáltatás, tehát a társasháznak elvileg semmi köze hozzá. Pár évvel ezelőttről tudok egy hasonló bírósági ítéletről, ott a kábeltévé díjáról volt szó.
A szemétdíjat normális esetben a helyi önkormányzati rendelet szabályozza, a fizetendő díjakat is ebben szokták meghatározni, mégpedig lakásonként / családi házanként, nem pedig társasházanként. Tudok olyan városról, ahol az önk. rendelet szerint volt lehetőség arra, hogy a társasház fizesse a díjakat a lakásszám alapján, de olyan tházról nem tudok, amelyik ezt az opciót választotta volna. Nem igazán jó a közösségnek sem, mert a nem fizető tulajdonosok helyett is be kell fizetni a díjakat, aztán ki tudja, mikor lehet behajtani rajtuk.
Plusz macerás lehet a háznak ill. a közös képviselőnek azért is, mert a vonatkozó kormányrendelet alapján a díjaknak tükrözniük kell az igénybevételt is valamennyire; magyarul szolgáltatásarányosan kellene meghatározni a díjat. Ezt csak részben szokták alkalmazni, tehát nem x Ft / fő , hanem x Ft / lakás, de ha csak 1 vagy 2 fő lakik életvitelszerűen a lakásban, akkor alacsonyabb díjat lehet kérelmezni, ill. üres lakás esetén a teljes díjmentességet. Ez nálunk pl. úgy néz ki, hogy alapesetben 2400 Ft / hó a díj, 1 - 2 fő esetén pedig 1600 Ft.
Namost, ezt nyomon követni a tulajdonosváltozások és a bentlakók számának változása miatt elég nehéz.
De: Mindig a helyi rendelet az irányadó, azt kellene megnézned, hogy pontosan mit tartalmaz. Lehet, hogy nálatok teljesen más a helyzet. Amúgy nem vagyok jogász, tehát nem 100 %, amit írok, csak foglalkoztam néhány évig ezzel a területtel.
Mint írtam, hacsak nincs az szmsz-ben részletes szabályozás, túl sok eredményt ne várj a csökkentéssel kapcsolatban. Pl. a fszt-en vagy az 1. emeleten lakók sem hivatkozhatnak arra, hogy nem használnak liftet, vagy hogy a tetőbeázás nem érinti őket. Vagy a kkv. akkor is az érdekeidet képviseli, ill. a tulajdonrészed arányában a lakásodat, ha nem laksz ott. Vagy a takarítást elvileg nem veszed igénybe, mert nem laksz ott; viszont valaki csak jár oda időnként körülnézni, virágot locsolni, vagy ilyesmi. De ha nem, akkor sem szokták elengedni.
Ha a távfűtésről való leválást egyénileg gondoltad, akkor szerintem felejtsd el, esélytelen. Legalábbis ha az a távhőtörvény hatályos még mindig, ami 1- 2 éve volt. A szolgáltatón kívül az összes többi tulajdonos hozzájárulása kellett, azt meg szinte lehetetlen beszerezni.
A közösségi leváláshoz "csak" 4/5-ös többség kellett, a gyakorlatban ezt sem könnyű összeszedni.
Inkább korszerűsítésben kellene gondolkodni, azaz a lakásokon belül szabályozhatóvá és mérhetővé tételben. Ez kétcsöves rendszer esetén - radiátorszámtól függően - egy-kétszázezer forintból megvan; egycsöves rendszer esetén kb. a duplája is lehet.
Amúgy ha konkrét és majdnem tuti választ szeretnél, érdemes megkérdezni egy társasházi jogászt. A neten is vannak olyan oldalak, ahol díjmentesen adnak jogi tanácsot, pl. a www.tht.hu; remélem, jól emlékszem a címre.
Viszont ha két jogásztól is kérsz véleményt, ne csodálkozz, ha egymásnak homlokegyenest ellentmondó választ adnak. :)
nem lehetséges
a közös költség a tulajdonjoghoz kötődik és nem ahhoz, hogy hányszor alszol vagy nem alszol ott egy hónapban
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!