Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A vegyes házasságokban miért...

A vegyes házasságokban miért tudnak olyan gyengén magyarul a gyerekek?

Figyelt kérdés
Sok ilyen családot ismerek, alig van olyan, ahol tényleg jól beszél a gyerek magyarul (anya a magyar), de még ott is elutasítja, csak ha nagyon muszáj. Van, ahol kamaszkorban kijelentik, hogy ők nem hajlandóak magyarul beszélni, mert itt élnek, és kész. Mi mindketten magyarok vagyunk a férjemmel,mondták is sokan, hogy a magyarra helyezzük mindig a hangsúlyt a gyereknél, mert a másik nyelvet úgyis felszedi majd az oviban, iskolában...stb. De én biztosan nem tűrném, hogy elutasítsa, vagy megtagadja a magyar beszédet. Nem értem miért adja fel sok nő a kultúráját,szokásait a más nemzetiségű férje miatt. (jelen esetben németről van szó)
2009. ápr. 19. 14:48
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Szia! 2 gyerekem van, mindkettő folyékonyan beszél magyarul, pedig nem éltünk Magyarországon velük csak a nagyobbal 1 éves koráig. Szerintem eleve 2 külön helyzet van: ha egyik szülő magyar csak, akkor az máris más, mintha mindkettő az. Ti nyilván magyarul beszéltek otthon kizárólag és ettől a gyerek még perfektül fog tudni németül, de nekem pl. a párom nem tud magyarul, így nálunk otthon eleve 2 nyelv van. Azt csinálom, hogy ha a gyerek nem magyarul szól hozzám, akkor magyarul elismétlem hangosan, amit mond nekem. Nem válaszolok neki más nyelven, amikor otthon vagyunk. Úgy osztottam be, hogy otthon csakis magyarul beszélek, a férjem meg angolul, de már ő is kezd áttérni a magyarra, ahogy szedi fel magára. Nekünk ez bevált. Én nem azt veszem észre, hogy gyengék lennének magyarból a gyerekek. Azoknál gyengék, akik nem konzisztensen 1 nyelvet beszélnek. Ha az anya keveri a magyart egy másik nyelvvel, a gyerek mindig azt a nyelvet akarja majd használni, amelyiket többet hallja és az nem a magyar lesz. Akkor nem tagadja meg, ha kiskorától megszokja, hogy veled csak így kommunikálhat és persze a nyelvtanulást értékként kell beállítani. Sajnos sok magyar viszi magával a pesszimizmusát, ezért a gyerek a magyar kultúráról jót nem hall, szóval miért is akarná beszélni a nyelvet? Ez itt a gond. A nyelv a kultúra része és a nyelvet önmagában több összetevő nélkül nem érdemes átadni.
2009. ápr. 19. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Igen, én is így gondoltam, hogy ha csak magyarul beszélne az anya velük..nade a férj általában nem tud magyarul, így vele nem beszélhet az anya magyarul, így kénytelen keverni a 2 nyelvet. Ezért nehéz. Bár a (magyar) barátnőm bolgár fiúval él Belgiumban jelenleg, de német a közös nyelvük...:) Na,ott mi lesz?!
2009. ápr. 19. 15:15
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Semmi gond nincs ebből. Nézd, az apával attól beszélhet más nyelven, ez nálunk is így van...az a lényeg, hogy a gyerek hogy szokja meg azt, hogy HOZZÁ hogy beszélnek. És az én gyerekeim ráadásul 3 nyelvűek, szóval bizton állíthatom, hogy simán el lehet sajátítani, csak nem szabad abba a hibába esni, hogy áttértek másik nyelvre. A gyerekhez csak ugyanazon a nyelven lehet mindig beszélni. Ezt szokja meg.
2009. ápr. 19. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Azt olvastam, hogy 4 nyelvet tud egy gyerek elsajátítani ilyen módon: 1 anyától, 1 apától, 1 a szülők közti beszélgetésekből és 1 a környezettől. A te példádnál is ez működő képes elvileg, de kivitelezni nem olyan könnyű az időhiány miatt. Egy nyelv ahhoz, hogy megmaradjon anyanyelvi szinten legalább a verbális kommunikáció 30%-át kell, hogy kitegye. Ha nem tesz ki ennyit, akkor is ragad rá, de nem lesz olyan erős a nyelve.
2009. ápr. 19. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
90%
Egyébként miért zavar téged ez ennyire? Ha jól értem, téged nem érint, mert ti mindketten magyarok vagytok. Azért vegyes házasságban élni más és ezt csak az tudja, aki benne él...
2009. ápr. 19. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Végülis nem zavar, de ha én élnék vegyes házasságban nem hagynám, hogy ne tudja rendesen az anyanyelvemet a gyerekem, és amint látom, sokaknak ez nem olyan fontos, és csak kiváncsi voltam mások ezt hogyan látják.
2009. ápr. 19. 15:59
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

En a ferjemmel portugalul beszelek, a fiaimhoz magyarul, ha egyutt a csalad, akkor portugalul beszel mindenki. A gyerekek 3 evesek, meg most kezdenek beszelni, es nyilvan azt a nyelvet tudjak jobban, amit tobbet hallanak - s ez a potugal. De en egyaltalan nem banom, sok vegyes hazassagbol szuletett gyereket lattam mar felnoni ahhoz, hogy tudjam, a nyelvet megtanuljak, es majd ha kell, hasznalni fogjak.


Mondok egy peldat: baratnom magyar, a ferje portugal. Egymas nyelvet nem beszelik, igy angolul kommunikalnak. A kislanyukhoz mindenki a maga nyelven beszelt, kozos beszelgeteseknel angolul. Az angolt es a portugalt hamar hasznalni kezdte, a magyart nem, ha a baratnom szolt hozza (magyarul), gyakran angolul valaszolt. El is volt keseredve. Aztan egyszer csak hazamentek Mo.-ra latogatoba, ahol a sok magyar kozott a kislany egybol ugy kezdett el magyarul beszelni, mintha vilageleteben fujta volna...ugyhogy en nem latok fenyegeto veszelyt a vegyeshazassagokban.

2009. ápr. 19. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
79%
Lehet, hogy nem értesz velem egyet, Kedves Kérdező, de a magyar a te anyanyelved. A gyerekeidé már lehet, hogy más lesz. 100%-osan nem lehet sok nyelvet megtanítani, főleg az írással vannak problémák, de ha valaki akar valamit, akkor az abszolút végig vihető. Ti csak beszéljetek magyarul a gyerekekhez és meglátjátok, hogy a gyerekek érdeklődni fognak. Tartsátok a kapcsolatot magyar rokonokkal/barátokkal. Így majd "rákényszerülnek" arra, hogy őrizzék a nyelvet a kommunikáció miatt.
2009. ápr. 19. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
az én anyanyelvem a magyar? miért a gyerekemé mi? nem azért "anya" ami benne van a szóban, mert az anyjától tanulja a gyermek? vagy rosszul gondolom?
2009. ápr. 19. 16:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!