Az 1982 előtt születettek tényleg normálisabb világban nevelkedtek?
E-mailen köröz a lenti kis írás.
Egyetértesz a benne foglaltakkal?
Mivel tudnád még kiegészíteni?
"Akik ’82 előtt születtek..."
"Akik 1982 előtt születtek, azok valódi hősök, olyasféle igazi hollywoodi, mindent túlélő fenegyerekek. De tényleg!
Gondolj csak bele, az 1982 előtt születettek, azaz MI, kész csoda, hogy életben maradtunk. Nekünk még nem volt gyerekülésünk az autóban, sőt még biztonsági öv se nagyon, viszont bizton tudhattuk, hogy a gyerekágyak festékében akadt bőven ólom. A gyógyszeres és vegyszeres üvegek könnyedén nyithatóak voltak, nem volt semmi furfangos védelemmel ellátva, de még a fiókok és ajtók sem voltak felszerelve biztonsági nyitóval, és mikor bicajozni mentünk, nemhogy könyökvédőnk és sisakunk nem volt, de még rendes biciklink sem. Azért az nem volt semmi.
Mi még csapból ittuk a vizet, és azt se tudtuk, mit jelent pontosan az ásványvíz. Én speciel sokáig kevertem a szódavízzel. Azt hittem, az ugyanaz. Szúr-szúr. Semmi különbség a kettő között, miért pazaroljak hát rá külön szót?
Mi nem nagyon unatkoztunk, ha tehettük, kimentünk játszani. Igen, ki. Egész nap kint voltunk, a szüleink pedig csak sejtették, hogy élünk és megvagyunk, hiszen még Matáv telefon se nagyon volt, nemhogy mobil. Pláne nekünk! Nyáron a derékig érő fűben és közeli kiserdőkben játszottunk, mégsem lettünk kiütésesek, és nem tört ránk allergiás roham. Nem tudtuk, mi az a pollen, és a parlagfűről azt hittük, hogy a sárkányfű egyenes ági rokona. Ha elestünk, megsérültünk, eltört valamelyik végtagunk, vagy csak szimplán betört a fejünk, senkit nem pereltek be ezért. Egyszerűen MI voltunk a hibásak. Sőt! Ha az erősebb elgyepálta unalmában a kisebbet és gyengébbet, az is rendben volt. Ez így működött, és a szüleink nem nagyon szóltak bele ebbe sem. (- Kisfiam, bemegyek az iskolába, az nem lehet, hogy téged mindenki Rambónak csúfol. / - Hagyd csak, anya, ez az én háborúm!)
Étkezési szokásaink Schobert Norbi mércéjével mérve nap mint nap tartalmazták a halálos dózis többszörösét, de még egy McDonalds-on edződött átlagos amerikai elhízott kisgyerek is helyből nyomna egy hátraszaltót attól, amit MI leküldtünk kaja címszóval. Gondoljunk a zsíros kenyérre, a kolbászra, a disznósajtra (ki tudja mit tettek bele), az iskolai menzára (ki tudja, mit NEM tettek bele), és mégis ITT vagyunk.
A kakaóban nem volt A, B, C, D és E vitamin, viszont "Bedeko"-nak hívták, és már ez is elég volt a boldogságunkhoz. Szobi szörpöt ittunk, ami hírből sem ismerte az édesítőszert, viszont tömény cukorból készült. A limonádét még magunknak kevertük, és mosatlanul ettük a fáról a gyakran éretlen gyümölcsöt.
A WC pereme alatt pedig baktériumok ezreinek kolóniái telepedtek meg a még háborítatlan nyugalomban, a pre-Domestos korban.
Volt néhány barát, aki már ismert olyat, akinek videója volt, vagy esetleg spectruma (ez egyfajta számítógép volt), de szó sem volt Playstationról, Nintendóról, X-Boxról, Videójátékról, 64 tévécsatornáról, műholdról és kábeltévéről, filmekről, DVD-ről, Surround Soundról, Internetről, Fitness-Club kártyáról vagy mobiltelefonról.
Viszont voltak barátaink! Olyanok, akikkel találkoztunk kint az utcán, a focipályán vagy a ping-pong asztaloknál, vagy ha mégse, akkor egyszerűen becsengettünk hozzájuk, és ők beengedtek. Nem kellett megkérdezni a szülőket. Sem a miénket, sem az övéket! Nem vittek és nem hoztak a szülők autóval... Mégis ITT vagyunk.
Nyakunkban lógott a lakáskulcs, mikor játszani mentünk, és nem ritkán fadarabokkal, botokkal harcoltunk, labdával dobáltuk egymást, mégis ITT vagyunk. Nem ütöttük ki egymás szemét, a többi seb pedig begyógyult. Focizni is csak az állhatott be, aki tudott. Akkor még volt egy íratlan szabály, amit ma nehezen értünk már meg mi is: azt csináld, amihez értesz. Aki pedig nem értett a focihoz, pláne nem tudta rendesen kirúgni az ellenfél bokáját, az csak csalódottan nézhette a játékot a rácson túlról, vagy odébb állhatott, és más játékot, más játszótársakat kereshetett magának.
A szerelmet nem brazil sorozatokból tanultuk, csak egyszerűen megéltük. Boldogan szaladtunk végig az utcán az első csók után, úgy, mintha már sohasem akarnánk megállni. Ha egy tanár nyakon vágott, nem szúrtuk le egy késsel, nem pereltük be, és nem sírtunk otthon a szülőknek. Sőt! Ha lehetett, el se mondtuk. Ismertük a törvényt, és ha vétkeztünk, szüleink nem álltak mellénk. Megtanítottak úgy élni, hogy tudjuk, mit jelent a kötelesség, a bűntudat, a jóérzés, a felelősség. Ismertük ezeknek a szavaknak a mélységét.
Ezek voltunk mi. Hősei egy letűnt kornak, amelyen a mostani fiatalok értetlenül mosolyognak."
70-ben születtem. Feldobta a mai napomat a kérdező!:)Kicsit nosztalgiába estem. Én még csak annyit fűznék hozzá, hogy akkor csak az nem dolgozott, aki nem akart. Aki nem dolgozott még meg is bűntették. Most meg! A gyerekek már úgy kezdik, hogy mekkora a munkanélküliség!!!!!!!
Meg nektek eszetekbe jutott öngyújtógázt szívni, vagy kinyitni a gyógyszeres szekrényt és beszedni, azt, amit ott találsz?Mai napig nem szeretek mesterséges gyógyszert beszedni, a szirupok ízét se szeretem. Erre most bukkantam rá, ez a legújabb dili, [link]
Minden kornak megvan a maga szépsége és árnyoldala is.Húú, tudtam volna mit kezdeni a 80-as években az internettel, meg a számítógéppel, ha már akkor lett volna otthon nekünk!Nem volt, de nem baj, mert igaz, hogy akkoriban jobban összejártak az emberek, felnőttek, gyerekek, szinte minden nap összejöttem barátokkal, barátnőkkel, vagy a felnőttek társaságában elruccantunk valahová, vagy csak vendégségbe elugrottunk valakihez akár este 10-ig is lehettünk, vagy egymásnál aludtunk, olyan családias volt a hangulat!Vidámabbak voltak az emberek, nem voltak kizsigerelve ennyire, mint most.Na és volt pénz étteremre, szórakozásra, kirándulásokra, nyaralásra.Természetesebb élet volt az.
Az ennivalóval kapcsolatban...hát, már akkor is volt sok tartósított étel, bolti szalámik, stb..Meki nem volt, de nem csak bio kaján éltünk, már akkor sem.Szerettük a limonádé italport megenni :D
Tanárok?Hát, azért nem ártott volna némelyiknek kicsit a körmére nézni, szerintem nem baj, ha egy szülő kikéri magának, hogy az ő gyerekét ne alázza, ne bántalmazza testileg a mindenható pedagógus, ha kell, ha nem.
Egyszer a napközis tanárnőm úgy belém csípett a méteres, vörös karmával, hogy hetekig kék volt a karom, csak azért, mert a mellettem ülő súgott nekem valamit.Persze én voltam a hibás, miért is ne?!Az biztos, hogy ha az én gyerekemmel csinálta volna ezt egy tanár, az lett volna az utolsó csipkedése.Anyám nem csinált belőle nagy faxnit, pedig megnéztem volna szívesen, ha leordítja a fejét!Ez a drága pedagógus egy másik kislány körméről téglával vakartatta le a színtelen körömlakkot.Akkor még megtehették, most nyal vissza a fagyi..Persze voltak köztük normálisak is és akkor még nem csak ledarálták a tananyagot, hanem igyekeztek azon kívül is foglalkozni velünk, volt többféle szakkör, mind ingyenes volt!Ráértek mindíg pár perc beszélgetésre, ha a diáknak bármi problémája, kérdése volt.
Jó volt kézzel írott leveleket, szép képeslapokat kapni postán keresztül és kézbe venni, gyűjtögetni ezeket.
Kevés tv csatorna volt, kevés film, de mivel nem volt sok, ezért jobban vártuk őket.Most már lassan semmi sem izgalmas..
A mostani gyermekeknek bizonyos szempontból úgy látom, egyhangúbb az életük, ez az, ami most nem tetszik.
Jó nagy buta lehetett aki ezeket összeírta.
Zsíroskenyér,meg vitamin hiánya az jó volt neki.
Pff,gondolom mára egy jól elhízott 3 gyerekes vki lehet,aki egész nap sört és zsíros kenyeret eszik."Eccer élünk" címszóval.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!