Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Az 1982 előtt születettek...

Az 1982 előtt születettek tényleg normálisabb világban nevelkedtek?

Figyelt kérdés

E-mailen köröz a lenti kis írás.


Egyetértesz a benne foglaltakkal?

Mivel tudnád még kiegészíteni?



"Akik ’82 előtt születtek..."


"Akik 1982 előtt születtek, azok valódi hősök, olyasféle igazi hollywoodi, mindent túlélő fenegyerekek. De tényleg!

Gondolj csak bele, az 1982 előtt születettek, azaz MI, kész csoda, hogy életben maradtunk. Nekünk még nem volt gyerekülésünk az autóban, sőt még biztonsági öv se nagyon, viszont bizton tudhattuk, hogy a gyerekágyak festékében akadt bőven ólom. A gyógyszeres és vegyszeres üvegek könnyedén nyithatóak voltak, nem volt semmi furfangos védelemmel ellátva, de még a fiókok és ajtók sem voltak felszerelve biztonsági nyitóval, és mikor bicajozni mentünk, nemhogy könyökvédőnk és sisakunk nem volt, de még rendes biciklink sem. Azért az nem volt semmi.


Mi még csapból ittuk a vizet, és azt se tudtuk, mit jelent pontosan az ásványvíz. Én speciel sokáig kevertem a szódavízzel. Azt hittem, az ugyanaz. Szúr-szúr. Semmi különbség a kettő között, miért pazaroljak hát rá külön szót?


Mi nem nagyon unatkoztunk, ha tehettük, kimentünk játszani. Igen, ki. Egész nap kint voltunk, a szüleink pedig csak sejtették, hogy élünk és megvagyunk, hiszen még Matáv telefon se nagyon volt, nemhogy mobil. Pláne nekünk! Nyáron a derékig érő fűben és közeli kiserdőkben játszottunk, mégsem lettünk kiütésesek, és nem tört ránk allergiás roham. Nem tudtuk, mi az a pollen, és a parlagfűről azt hittük, hogy a sárkányfű egyenes ági rokona. Ha elestünk, megsérültünk, eltört valamelyik végtagunk, vagy csak szimplán betört a fejünk, senkit nem pereltek be ezért. Egyszerűen MI voltunk a hibásak. Sőt! Ha az erősebb elgyepálta unalmában a kisebbet és gyengébbet, az is rendben volt. Ez így működött, és a szüleink nem nagyon szóltak bele ebbe sem. (- Kisfiam, bemegyek az iskolába, az nem lehet, hogy téged mindenki Rambónak csúfol. / - Hagyd csak, anya, ez az én háborúm!)


Étkezési szokásaink Schobert Norbi mércéjével mérve nap mint nap tartalmazták a halálos dózis többszörösét, de még egy McDonalds-on edződött átlagos amerikai elhízott kisgyerek is helyből nyomna egy hátraszaltót attól, amit MI leküldtünk kaja címszóval. Gondoljunk a zsíros kenyérre, a kolbászra, a disznósajtra (ki tudja mit tettek bele), az iskolai menzára (ki tudja, mit NEM tettek bele), és mégis ITT vagyunk.


A kakaóban nem volt A, B, C, D és E vitamin, viszont "Bedeko"-nak hívták, és már ez is elég volt a boldogságunkhoz. Szobi szörpöt ittunk, ami hírből sem ismerte az édesítőszert, viszont tömény cukorból készült. A limonádét még magunknak kevertük, és mosatlanul ettük a fáról a gyakran éretlen gyümölcsöt.


A WC pereme alatt pedig baktériumok ezreinek kolóniái telepedtek meg a még háborítatlan nyugalomban, a pre-Domestos korban.


Volt néhány barát, aki már ismert olyat, akinek videója volt, vagy esetleg spectruma (ez egyfajta számítógép volt), de szó sem volt Playstationról, Nintendóról, X-Boxról, Videójátékról, 64 tévécsatornáról, műholdról és kábeltévéről, filmekről, DVD-ről, Surround Soundról, Internetről, Fitness-Club kártyáról vagy mobiltelefonról.


Viszont voltak barátaink! Olyanok, akikkel találkoztunk kint az utcán, a focipályán vagy a ping-pong asztaloknál, vagy ha mégse, akkor egyszerűen becsengettünk hozzájuk, és ők beengedtek. Nem kellett megkérdezni a szülőket. Sem a miénket, sem az övéket! Nem vittek és nem hoztak a szülők autóval... Mégis ITT vagyunk.

Nyakunkban lógott a lakáskulcs, mikor játszani mentünk, és nem ritkán fadarabokkal, botokkal harcoltunk, labdával dobáltuk egymást, mégis ITT vagyunk. Nem ütöttük ki egymás szemét, a többi seb pedig begyógyult. Focizni is csak az állhatott be, aki tudott. Akkor még volt egy íratlan szabály, amit ma nehezen értünk már meg mi is: azt csináld, amihez értesz. Aki pedig nem értett a focihoz, pláne nem tudta rendesen kirúgni az ellenfél bokáját, az csak csalódottan nézhette a játékot a rácson túlról, vagy odébb állhatott, és más játékot, más játszótársakat kereshetett magának.

A szerelmet nem brazil sorozatokból tanultuk, csak egyszerűen megéltük. Boldogan szaladtunk végig az utcán az első csók után, úgy, mintha már sohasem akarnánk megállni. Ha egy tanár nyakon vágott, nem szúrtuk le egy késsel, nem pereltük be, és nem sírtunk otthon a szülőknek. Sőt! Ha lehetett, el se mondtuk. Ismertük a törvényt, és ha vétkeztünk, szüleink nem álltak mellénk. Megtanítottak úgy élni, hogy tudjuk, mit jelent a kötelesség, a bűntudat, a jóérzés, a felelősség. Ismertük ezeknek a szavaknak a mélységét.

Ezek voltunk mi. Hősei egy letűnt kornak, amelyen a mostani fiatalok értetlenül mosolyognak."



2011. aug. 26. 18:06
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
100%

Úgy úgy :)


31/N

2011. aug. 26. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
100%
1980-as vagyok. Talán mi vagyunk az utolsó generáció, akik még voltak kamaszok. Pl. a mai lányok gyerekből egyből riheronggyá alakulnak át.
2011. aug. 26. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:

Szó szerint igaz minden :))

Régi szép idők...!

2011. aug. 26. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:

Én '86-os vagyok, és sok dolog rám is igaz a fentiekből.


(Amin én a minap kiakadtam, az a Baba Tv)

2011. aug. 26. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
100%
Nem feltétlenül a dátumtól függ, szerencsére az ország és a vidék elmaradottsága lehetővé tette, hogy ezek az én gyerekkoromra is igazak legyenek. 24F
2011. aug. 26. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
100%
Én 1983-as év végi vagyok, de pontosan így nőttem fel...
2011. aug. 26. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen igaz minden, ami itt le van írva! Én még hozzáteszem, hogy nem ismertük paint-ball játékot helyette beértük a számháborús játékkal, hogy a táborokban volt az utolsó este igazi tábortűz, amit körbeültünk és énekeltünk, és sajnáltuk, hogy vége és másnap lehet hazamenni.

Szerencsére nem voltak energiaitalok, és a bulik este 11-kor értek véget, nem akkor kezdődtek, a gyerekek átadták a helyüket az idősebbeknek a villamosokon, mert a szüleik azt tanították. Nem volt divatozás az iskolákban, mert iskolaköpenyt hordtunk. És nem negyvenéves korban szültük az első gyerekünket, hanem már 23-25 körül.

Most hirtelen ezek ugrottak be, ahogy a fenti sorokat olvastam.

2011. aug. 26. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
91%
Hát igen, sok minden így volt akkoriban. Csak az a rendszer ne lett volna, de ma már szerencsére azzal sincs gond. 1961, de régen volt már.
2011. aug. 26. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
100%

Szívemből szóltál jóbarát!



szül:1977

2011. aug. 26. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
100%
Tetszik :D
2011. aug. 26. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!