Hogy lehetne elérni szerintetek, hogy visszaforduljon az a megfordult gondolkodásmód, ami napjainkban van?
Arra értem, hogy régebb, eredetileg (és logikusan) azért termeltek valamit, azért szolgáltattak valamit, mert volt arra egy igény, mert szükség volt rá. Manapság fordítva van: termelnek csomó szart, de nem az a lényege, hogy azzal szolgáljanak, hanem az, hogy minél több pénzt lenyúzzanak az emberről, minőséggel, mennyiséggel, erkölccsel mit sem törődve. Ráadásul igényt teremtenek viszont olyan dolgokra, amire abszolút nem lenne szüksége az embernek.
Egy kis gazdasági, szociológiai eszmefuttatást, vitát szeretnék válaszként kapni, akár szűkebben, akár bővebben.
Ez a "gondolkodásmód" nem napjaink sajátosága, hanem a kapitalizmusé, ha úgy tetszik "uzsoracivilizációé".
A szocializmus alatt MO kimaradt ebből, aztán az aktuális vezetői visszatérítették. A "megfordult gondolkodásmódot" nem lehet megváltoztatni, mert ehhez a azokat kéne lefejezni, akik a bankrendszert irányítják. A tényleges irányítók nem a politikusok, hanem azok, akik kezükben tartják a játékpénzrendszert és a kamatokat.
A durva az egészben, hogy egyszer már volt egy nagy gazdasági világválság, és akkor annak háború lett a vége. Most képesek vagyunk ugyanabba a hibába másodjára is beleesni. Egyébként a globalizmus és a kapitalizmus nagyon rossz párosítás, ami egy bizonyos szintre elérve, már nem tud további nyereséget hozni, arról ne mis beszélve, hogy egyáltalán nem fenntartható, ezért a rendszer képes pillanatok alatt darabjaira hullani.
Az a gond, hogy az emberek még mindig nem eszméltek rá, hogy baj van. Emelkedik az olaj ára, ráfogjuk az államra, hogy így akarja megszedni magát. Nőnek az energiatermelők árai, persze az is az állam hibája. A zöldség, gyümölcs magas ára, pedig biztos a mezőgazdaság nem támogatása miatt alakult így, miközben már lassan robotként fogyasztunk, mindent, ami olcsó és akciós, és ha sokat reklámozzák akkor mindenképpen kell venni.
Nem jó ez így, és úgyis mi isszuk meg a levét, ennek a hihetetlen pazarlásnak.
Hát ezt tudom, hogy sajnos így van..
Ötletek a kiút megtalálására?
Ez az "ehhez a azokat kéne lefejezni, akik a bankrendszert irányítják" gondolat tetszik, úgy értve, lehet hasznos gondolat! :D
A gond a hatékonyságnövekedés. Míg régen mondjuk egy suszter csinált naponta egy cipőt és így tíz suszter ellátta a várost, most kitalálták a cipőgépet, amivel a normális szükségletet egy cipész is el tudja látni, a többi kilencnek muszáj valami mást csinálnia hogy megéljen. Elmehetnének gombkötőnek ha nem lenne gombgép és nem lenne nekik is épp ez a problémájuk. Ezért van hogy egy csomó ember foglalkozik azzal hogy kitalálják hogy mit lehetne még eladni a többieknek, egy másik csomó meg szolgáltatásokat ad el, amit nem lehet még gépesíteni. Emiatt pld a magyar gazdaság kétharmada már szolgáltatás. Ez a fogyasztói társadalom, a túltermelés eredménye. Az idősebbek kipróbálhatták a másik alternatívát is, a hiánygazdaságot, amikor sorba kellett állni a kenyérért, csak protekcióval lehetett autóhoz jutni, a telefon meg életcél volt.
Szerintem ha már választani lehet, a mostani azért jobb.
Én azért nem tennék ilyen "fodorított egyenlőségjelet" a két rendszer közé, mert a sorbaállás, és a telefon, mint életcél nem azért volt, mert alul-termelés volt, hanem a rendszer sokkal sokrétűbb hiányosságai miatt. Annyi viszont szerintem is igaz, hogy egy másik végletbe csaptunk át. Véleményem szerint ez a mondat, hogy "Ez a fogyasztói társadalom, a túltermelés eredménye." pont fordítva van, pontosabban nem teljesen így. Szerintem a nagyobb baj nem a túltermelés, hanem a túltermelés erőltetése és a túltermelt termékek erőltetett eladása! Már igaz, hogy önmagában a termelési kapacitás megnövekedése is probléma, de sajnos ezzel nem hogy törődnek, hanem erőltetik. A multik bélpoklosságát látom sokszor a dolog mögött.
Visszatérek az eredeti kérdésre: Miben látjátok a dolog, a helyzet megoldását (nem miben NEM, hanem miBEN)?
A másik, hogy elég nonszensz -habár már megszoktuk-, hogy a "hatékonyságnövekedés a probléma".
Elvileg, ha tényleg a hatékonyság növekedik, akkor az jó kéne legyen a társadalomnak. Sajnos azonban nem ez van. Arra merek következtetni, hogy a hatékonyság igenis egy lehtőség az emberiség kezében, amit rosszul kezeltünk, használtunk ki. Véleményem szerint olyasmi, hogy valamiért zárlatos a pénzrendszer, mert nem azt szolgálja a hatékonyság, amiért kitalálták, az egyének közösségét, hanem néhány egyént, aminek következtében a maradék szenved. Egy ketyegő bomba, mert magunk alatt vágjuk a fát.
Tehát miben látjátok a kiutat?
Kétségtelen hogy ez a rendszer nem tartható fent a végtelenségig mert az erőforrások kizsákmányolására épül, és a végén rosszabb lesz mintha lett volna egy tervszerű, az igényekhez igazodó kiaknázás.
Na de az ördög mindig a részletekben meg a gyakorlatban rejlik. Hogyan lehetne megcsinálni? Legyen egy tervhivatal amelyik eldönti, hogy a népnek hány mikrohullámú sütőre van szüksége egy évben? Akkor minden iparág csak annyit termelhet amennyire engedélye van? Hol vannak akkor az újítások, ha a Hivatal nem ad rá engedélyt, honnan lesznek mp3-lejátszók, bungee-jumping kötelek vagy PC-tabletek, amik azelőtt nem voltak?
Nem hülyeség, hogy létre kéne hozni valamit, ami felméri azt, hogy egy társadalomnak mire van szüksége. Nem kell szerintem megtiltani egyebeknek a termelését, de az ilyen főleg Karácsonykor, de máskor is vásárolható fölösleges szaroknak,- elnézést- a termelését, eladását sokkal nagyobb adókulccsal kéne engedélyezni. Igazából az ilyesmi feladat a gazdasági minisztériumra, vagy valami ilyesmire kéne háruljon, csak na... no comment...
Az emberek tudatosabbá válása is lehetne egy szabályozó erő, viszont annyira erős a néphülyítés, hogy ez elég nehezen megvalósítható lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!