Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Milyen az életszínvonal...

Milyen az életszínvonal Oroszországban?

Figyelt kérdés
Tudom, nagyon nagy ország, mondjuk az Uráltól nyugati területekre lennék főképp kíváncsi.
2011. jún. 16. 16:32
 1/7 anonim ***** válasza:
79%
Nagyon szélsőséges. Amolyan tipikus latin-amerikai. Van egy viszonylag nagy elit, akik marha gazdagok (Európa leggazdagabb embereinek a többsége orosz), egy szűk polgárság, a népesség java része viszont nyomorog. Ha nem is az éhhalál szélén tengődnek, de a lakosság igen nagy része él szegénységben.
2011. jún. 16. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Valóban, szélsőségesebb, mint Latin-Amerika nagy részén.
2011. jún. 16. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Jellemzően két csoport van. A nagyon gazdagok kb. úgy élnek, mint a kiskirályok. Olyan oligarchák tartoznak ide, akik akár egész ágazatokat is a kezükben tartanak a nemzetgazdaságból és úgy élnek, hogy azt még a hollywoodi sztárok is megirigyelnék. Pl. nemrégiben tervezték, hogy Szentpéterváron a gazdagoknak külön kocsikat csatolnak a metrókhoz, amelyekben bársony fotelek, selyem függönyök, plazma TV-k stb. vannak. Nem ritka, hogy valakinek aranyból legyen a WC-je (ez csak egy példa, a mihez tartás végett, nem feltétlenül költik olyan sokan ilyesmire a pénzüket) és még használják is, illetve egy orosz mogul csináltatta magának a világ legdrágább mobiltelefonját, amiben minden, ami csak technológiailag megoldható, fehéraranyból készült és a felületén egymást érik a gyémántok. Nem emlékszem pontosan mennyi az értéke, de több millió dollár.

A másik véglet meg a szegények. Ha olvasol regényeket, vagy tanulmányokat a kora újkori-újkori Oroszország parasztságáról, jobbágyairól stb, hát kb. ugyanúgy élnek, azzal a különbséggel, hogy jogilag elvileg egyenlőek a gazdagokkal. (Ez utóbbi persze a "pénz beszél, kutya ugat" elv alapján nemigen érvényesül.)

Köztük pedig egy arányaiban elhanyagolható polgári réteg van. Ők, gondolom, kb. úgy élnek, mint nálunk egy közepesen jól kereső kispolgár. Van egy szép lakása a belvárosban, esetleg egy kertes háza, elfogadható minőségű, de nem túl drága autó, nappaliban TV, ilyenek. De, mint mondtam, ők relatíve (és talán abszolút értelemben is) nagyon kevesen vannak.

2011. jún. 16. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Van egy gazdag elit (politikusok, maffiózók, nagytőkések, a három között nincs éles határ) és van rengeteg szegény, az átlagos gyári munkástól a dagesztáni hegyi parasztig.


Moszkva és Sztpétervár a kirakat, ott lakik az elit, ott középosztály-szerűség is van, a legtöbb pénzt ott fektetik be, Moszkva nyugati mércével is világváros. Vidéken vannak nagyobb ipari városok, azokban is viszonylag normális munkalehetőségek vannak, bár ott már középosztályról is alig lehet beszélni, ezek proli helyek. Ezeken kívül vidéken és keleten 3 kiugrási lehetőség van egy fiatal számára, ha nem akar munkanélküli vagy nyomorgó proli lenni: a rendőrség, a maffia és a hadsereg/haditengerészet.


Régen rengeteg tudós és képzett szakember volt Oroszországban, volt egy széles szakértői, mérnöki, tudós, értelmiségi réteg, de ezek százezrével emigráltak az utóbbi 20 évben, nem sok maradt belőlük.


Az utóbbi 10 évben nagyon sokat javult az átlagos életszínvonal (a 90-es években volt a leggyengébb), talán a bűnözés, a maffiák uralma, a korrupció is csökkent, de legújabban ismét fokozódnak a gazdasági nehézségek.

2011. jún. 16. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Andrijevszkij válasza:
82%

Én orosz vagyok, és szeretném kijelenteni hogy azok akik azt állítják hogy nálunk alacsony az életszínvonal vagy hazudnak vagy nem értik miről beszélnek vagy hazudnak.

A Világbank szerint 2012 óta az egy főre jutó magas jövedelemszintű országok között van. A posztszovjet köztársaságok közül Oroszország az egyetlen ország, amely ezen a listán érkezett, kivéve a balti országokat. Egy ország, amely következményeinek leküzdése a káosz a 90-es évek, mint az idő 2012-ben [20] határozottan eredmény, különösen ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy eltekintve a balti államok Oroszország az egyetlen az összes volt szovjet köztársaságok kerültünk ebbe a minősítés.

A reálbérek átlagos növekedése 2000 és 2005 között 21,09% volt, 2005 és 2014 között pedig 5,24%. [21] A reálbérek átlagos növekedése 1990 és 2014 között átlagosan 2,79% volt, ami magasabb, mint a szovjet időkben. 1970 és 1990 között ez a szám 2,48% volt.

2013-ban az átlagos fizetés elérte a 30,3 ezer rubelt [22]. De ahhoz, hogy felmérjük az élet valódi életszínvonalát, ez az információ nem elegendő. Meg kell számolni, hogy mennyi pénzt marad az adók, a tandíjak, a hitelek kifizetése, az élelmiszerek vásárlása stb. Után.

Oroszország megengedheti magának, hogy ingyen biztosítsa lakosságát:

Középiskolák

óvodák

Orvosi ellátás (többnyire)

Oroszországban viszonylag könnyű ingyenes felsőoktatást szerezni egy állami egyetemen, és ennek megfelelően az egyetemek egyszerűbbek.

Oroszországban az egyik legalacsonyabb bére a világon - 13%, és a lakosságnak szinte nem kell élni a hitel. Továbbá a "rossz" és a "jó" területek nem oszlanak el a nyugati értelemben, így az oroszoknak nem kell jelentős pénzt költeniük arra, hogy biztonságos otthonban béreljenek otthont.

Végül Oroszországban nagyon olcsó az Európához képest, a benzin [23] és a közüzemi szolgáltatások [24] [25] ára. Ezért, bár az orosz lakosok dobja a legtöbb fizetések saját belátása szerint, a nyugatiak kénytelen akár 90% -át is az első, hogy fizetni az összes fenti. A fennmaradó szerény egyensúly már nem elegáns.

2017. nov. 18. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
20%

Egyáltalán nem alacsony az életszínvonal, jelenleg orosz állampolgár vagyok és tudom miről beszélek. Nyugat minden konkurenséről azt állítja hogy ott nyomorognak az emberek, de nem kell mindent elhinni. Persze oroszország sem tökéletes és mint minden más ország szereti túlozni az érdemeit, megvannak a saját hibái, de olyan mértékü nyomor mint amilyet a nyugat ábrázol nagyon ritkán volt jelen a történelem során, putyin alatt a bérek pedig sokat növekedtek. Fejlödő országok szempontjából oroszország semmivel sem marad el a többitől, a fejlődése során is oroszország nem egész európától maradt le hanem csak a vezetőállamaitól. Ivan Groznij 5000 ezer emberrel végzett és szörnyetegnek nevezték, szent bertalan éjszakája sokkal durvább volt és efféle mészárlások európában gyakori esetek voltak mivel európai vallási fanatizmus sokkal durvább volt mint orosz, és ha megnézzük ricsárd a királyi szív valódi személyiségét és tetteit akkor rájövünk hogy kegyetlensége simán vetekedhetne ivan groznij cárral. Oroszországban sokkal előbb ismerték fel a tisztálkodás szükségeségét mint európában. Nézzük most meg a cári oroszországot, az a helyzet hogy ott a halálbüntetések száma sokkal ritkább eset volt mint európában, különböző etnoszok nemzeti elitjei pedig egyenranguak voltak az oroszokkal, nem úgy mint európában amikor a hóditás gyakran etnikai tisztogatásokkal járt, ugyanaz a lengyelország ami szíd minket a megszállásáért sokkal durvább volt a kisebbségeivel nagyhatalmi korában. Most valóban voltak némi társadalmi egyenlőtlenségek oroszországban csak úgy mint európában, az hogy a jobbágyokat ilyen későn szabadítottunk fel egy szégyenfolt a történelemben, de a néhány retrográd barom ellenére aki viszattartóta a fejlődést a legtöbb arisztokrata együttérzet a jobbágyokkal és úgy gondolta hogy a felszabadításuk szükséges lépés, az már más kérdés volt hogy ezt fokozatosan kellett megtenni nem úgy mint európa sok területén ahol a megfelelő oktatás és pénzügyi segítség nélkül az embereket egyszerűen csak kidobtak az utcára aztán még le is tartóztatták csavargásért, emellett oroszország sok területén még hamarabb a 18 század második felében és 19 század elején szabadították fel a jobbágyokat, emellett a jobbágyok fele néha meg a többsége szabad volt a történelem során szóval nem mindenki a jobbágyok közül nem volt szabad, a 19 században nagyon ritka volt a tömeges éhínség, és ha megnézzük az ipari forradalom lévő angol munkás életszínvonalát a gyárakban akkor az állítolagos szabadságból elég kevés marad. A hajóépitésben és a mérnökök képzésében oroszország sokáig az első helyen állt.

Most a sztálíni terror rémtetteit nem fogok vitatni, ez egy szörnyeteg volt, a második világháború győzelme is inkább a szóvjet nép nempedig az ő érdeme. A 60as és 70es években azonban a szóvjetunió a gazdasági hibái ellenére már viszonylag kellemes volt az átlagemberek számára, a hruscsovi vagy brezsnyevi terror semmivel sem volt durvább mint reigan kommunistaüldöző politikája, az alapvető élelmiszerek megvoltak az embereknek és senki sem éhezett, az oktatás sokkal fejlettebb volt és elérhetőbb az átlagemberek számára mint amerikában, az egészségügy ingyenes és a nyugdíjasok bár szerényen éltek de elég jól ahhoz hogy ne keljen dolgozniuk a megélhetésért, az elektromosság ára szinte szimvolikus, a házak lehet hogy zsúfoltak de kérdezze meg egy olyan amerikait akinek nincs hol laknia hogy mit választana egy szóvjet tipusú lakást olcsó áron vagy az utcát, a nyaralás és a pionértáborok mindenkinek elérhető és csodás élményt bíztosítottak az embereknek,a szóvjetunióban mindenkinek volt munkája és egy családfőnek nem kellett két helyen dolgoznia hogy eltartsa a családját.

Aztán jött gorbacsov és lerombolta az országot, némileg megreformálni hogy jobban működjön biztosan kellett de nem lerombolni, a kommunizmus bukása önmagában nem lett volna akkora tragédia ha nem buktak volna vele együtt azok a sikerek bel és külpolitikát illetően amiket a szóvjetuniónak sikerült elérnie, ez kissé olyan mintha a hulladékokkal együtt a csecsemőt is kidobnánk. Aztán jöttek a kilencvenes évek gazdasági zürzavara és szociális káosza, aaz emberek éheztek a külföldi vállalatok pedig csak kiraboltak minket, a nyugat aki azt állította magáról hogy felszabadítoként jött részt vett a rablásban és nem tett semmit annak érdekében hogy az állítolagos gonosz birodalom lerombolása után valami jobbat felépítsen.

Putyin amikor hatalomra került megduplázta a fizetést, a személyi jövedelem 2000től 2010ig folyamatosan növekedett, és én nem moszkváról meg szentpéterváról beszélek hanem egész oroszországról, a nyugdíjak is rendbe jöttek alatta, az oroszok pont úgy szeretik az anyagi javakat mint a magyarok és putyin sosem lett volna ilyen népszerű ha nem növelte volna meg drasztikusan az életszínvonalat, ezeket a dolgokat nem képes megérteni a nyugat aki a szubjektiv nagyhatalmi mítoszokban probál népszerűségi okokat találni. Ha megnézzük az orosz turisták többségét ezek nem gazdagok hanem a középréteghez tartóznak, sokuk nem moszkvából vagy szentpétervárból jött hanem más orosz városokból. A mai oroszországban fejlett szociális rendszer van és az emberek többsége nem nyomorog hanem a középréteghez tartózik. Az is mítosz hogy csak moszkvában és szentpéterváron van normális civil élett, nézzék meg bármely másik orosz nagy vagy középméretű várost legalább akkora fejlettséget fognak tapasztalni mint európában, látogassanak el ha nem hisznek nekem novoszibirszkbe, volgográdba vagy jekatyerinburgba például. Habár valóban a legtöbb hírforrás állami kézben van, vannak azonban kis méretű önálló újságok amik több éve háborítatlanul működnek, az állam nem akadályozza a nyugatról jövő hírforrások működését, a nyugat azonban az orosz hírforrásokat keményen blokolya, amerikában sok szegénynegyed van és a rendőri brutalitások az emberekhez ott sokkal többször fordulnak elő mint oroszországban. Oroszországban egy szegény családból jövő egyetemistának és iskolásnak sokkal több segítség jutt az államtól mint amerikában, a nyugdíjkorhatár pedig az egyik legalacsonyabb a világon, a nők ott is egyenrangúak a férfiakkal. Ami pedig a külpolitikát illeti a nyugat megszegett egy szerződést hogy bizonyos foknál tovább nem fog terjeszkedni, most mi a baj azzal hogy többszöri figyelmeztetés után viszavágtunk. Persze putyin nem annyira tökéletes mint amilyenek hiszi magát 2013 után már elég kevés sikert produkált és a személyi kultusza is egy idő után kezd röhelyes lenni, de a nagypolitikában nincsenek szentek, ha a nyugatnak annyira fontos az emberek szabadválasztási lehetősége akkor talán el kéne fogadnia hogy oroszok erős vezetőt akarnak ami nem mindig jár életszínvonal rovásával együtt, az hogy egy konkurens ország azt hiszi hogy onnan nézve jobban tudja hogy mi oroszok hogy élünk mint mi magunk eléggé röhejes dolog, nincs joga beavatkozni az életünkbe előbb oldja meg saját problémáit. Putyin első két elnöki ciklusa között nagyon sokat tett az átlagemberekért, és ha volt is hátsó nagyhatalmi szándéka szerintem ez elég szerény ár stabilitásért és jólétért, mert hiába a szabadság ha a gyerekeid éheznek és nyomorognak.

2018. márc. 16. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 bumper válasza:
100%

Érdekes mennyire dicsőíti Putyint.

Érdekes mennyire szídja a nyugatot.

A kérdés megválaszolásához ezek nem vágnak a témába.

Amúgy valamivel alá kéne támasztani amit ír, mert én is írhatom, hogy orosz vagyok és de-de, szegények az átlagemberek nálunk, aki nem hiszi jöjjön el nézze meg..


Érdekes, hogy maga az orosz statisztikai hivatal mond ellent annak amit leírt az előttem szóló.


"Az orosz statisztikai hivatal adatai szerint az orosz családok felének épp csak élelemre és ruhára telik a pénzéből"

[link]


Ha az a választ, hogy fake-news, akkor az csak azt minősíti, aki ezt mondja.

2022. márc. 19. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!