Ki, mit gondol az alábbi ötletröl?
Szép napot minden kedves olvasónak!
Tudom, hogy rengetegen élnek ma olyan életkörülmények közt, hogy olykor vagy gyakrabban ételre nem jut elegendö pénz és nem csak a hónap végén, hanem már a hónap közepén sem.
Azt is tudom mennyire felörli az embert ez az állapot, mert magam is így nöttem fel.
Szeretnék a jövöben egy olyan szociális láncot létrehozni, melynek segítségével a lehetö legtöbb embert jelképes áron lehetne élelmiszerhez, háztartási szerekhez, gyermekruhához, ruhához juttatni.
Áruházláncok, gyártók, szponzorok felkeresésével szeretnék adomyányt gyüjteni, hamarosan lejáró szavatosságú élelmiszereket adományként megszerezni……. Sorolhatnám a lehetöségeket, de nagyon hosszú lista lenne, a lényeg, hogy adományokat gyüjteni.
Azok az emberek vásárolhatnának ezekben a boltokban, akik elöre kiállíttatnak egy igazolványt a helyileg illetékes önkormányzattal, családsegítö szolgálattal, mely igazolja, hogy Ök valóban jogosultak a szolgáltatásra.
Még mielött valaki félreértené, a jelképes összeg arra szükségeltetik, hogy a járulékos költségeket, mint például gáz, víz, villany, helységbérlet ki lehessen fizetni.
A cél az, hogy akik a havi befolyt pénzükböl nem jönnek ki, ezentúl kijöjjenek egész hónapban, legyen étel, tisztítószer, tápszer, pelenka, ruha a legkissebbeknek.
Az állami segítség meg sem fordul a fejemben, mert nem látok rá semmi esélyt. Sajnos.
Egyetlen reményem valamelyik egyház.
Tehát a kérdésem az lenne, hogy Önök szerint/szerintetek, megvalósítható lenne a jövöben egy ilyen hálózat?
Hogyan, miként lehetne leghatékonyabban vizsgálni az igazán rászorulók jogosultságát vagy lehetne bízni az emberek saját anyagi helyzetének megbecsülésében?
Ha valakinek hasznos ötlte van, kérem írja le!
Elöre is köszönöm a válaszokat.
Hát én csak azt a példát tudom felhozni, amit látok.
Volt most ugye az a nagy jótékonykodós való világos gyűjtés.
A faluban a cigányok kaptak élelmiszereket, csirkéket asszem kecskéket is. A nap végére mindet eladták és vettek bagót, piát.
Ugyanez volt amikor az önkormányzat osztott tejet stb-t.
Azt sem a gyerek itta meg, azt is eladták. Tudom mert unokatesóm kocsmájában bizniszeltek vele.
Az szép meg jó, hogy ilyeneken töröd a fejed, de sajnos ezzel visszaélések vannak, nem szerencsétlen gyerekek esznek belőle...
Az a probléma, hogy törvény tiltja a boltokat attól, hogy a lejárófélben lévő szavatosságú termékeket emberi fogyasztásra továbbadják, legyen az ingyen vagy pénzért.
Itt bukna el a dolog szerintem.
Épp a jogosultsággal kapcsolatban akartam írni, hogy ez a buktatója mindennek.Egyetértek, ha egy olyan családról van szó, aki önhibáján kívül egy ilyen helyzetbe kerül. Viszont amikor valaki önmagát nem képes ellátni, de van x gyereke és várja a következőt, az számomra akármennyire nem tetszik egyeseknek, felháborító. Természetesen nem azokra gondolok, akik a gyerekvállalás után kerültek ilyen helyzetbe,hanem akik előtte.
Ez a pelenka is. Az egyszer használatos nagyon drága, de ott a textilpelenka, egészségesebb, olcsóbb,környezetkímélőbb.
Jogilag van a legtöbb gond ezzel, sőt, politikai síkon is elkaszálhatják, mert ebbe már beleszólása van minisztériumoknak, önkormányzatoknak.
A fővárosban az V. kerültben szoktam látni plakátot, hogy az önkormányzat krumplit és lisztet oszt a rászorulóknak - feltételezem, hogy a jegyző állítja össze, hogy kik jogosultak.
Szociális ellátó bolt már most is létezik, gyakorlatilag azt csinálják, amit te is mondtál, csak adomány formájában kapják az élelmiszereket (az adományozó pedig leírhatja az adójából és reklámnak se rossz nki). Hogy az üzemeltető önkormányzat (ez valószínűbb) vagy alapítvány, nem tudom.
De ezt csakis alapítványi formában, önkormányzati támogatással lehet megoldani. A polgármestert, jegyzőt kell megkeresni az ötlettel. Ha tetszik nekik, akkor még a képviselő testületnek is meg kell szavaznia. Viszont egy pontos, jogilag is prompt pályázat nélkül nem is érdemes bemenni, mert el fognak küldeni. Írásos pályázattal (formailag megfelelővel) menj be, tedd le eléjük és szóban győzd meg őket - a tények a pályázatban lesznek.
(Édesapám hosszú ideig polgármesterként dolgozott, ezért van kicsit rálátásom az ilyen dolgok működésére.)
16:36 vagyok - férjemet kérdeztem, ő egy alapítványi kötődésű cégnél dolgozik. Mondta, hogy ez már létezik, ők is rengeteg - az általad felsorolt - dolgot kapnak, a cégek alapítványoknak kiszórják ezeket.
A bibi az, hogy sajnos alapítványok többsége elnyeli az adományok nagy részét. Legtöbbször a cucc nagy részét szétosztogatják maguk és a dolgzók között, mert macerás nekik megszervezni egy tényleges osztogatást. Még a Vöröskeresztnél is így van, sőt, a különböző mentéssel foglalkozó alapítványoknál is.
Én is most tudtam meg, hogy a pár hónapja hazahozott 2 kg camambert sajtot nem vette (egyszercsak a hűtőben volt, nem kérdeztem semmit, azt hittem rákívánt és vett), hanem ugyanígy a kezébe nyomták, hogy "fizetéskiegészítés" és vigye haza.
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat, hasznosak voltak.
Nem ismerem azon jogszabályt amely azt szabályozná, hogy teszem azt egy hét múlva lejáró terméket odaadnának adományba. Úgy hangzana logikusan, ha a lejárt termékeket nem adnák oda.
Tehát a jogi harcok, megalapítás, önkormányzat által jóváhagyás csak a kissebb feladat lenne és valószinüleg az emberek hozzáállásán bukna meg a dolog.
Nem összeghatárhoz kötném vagyis nem ilyen formában, hogy az egy före jutó jövedelem után, hanem aki igényli, annak ténylegesen megvizsgálni az anyagi helyzetét, bevétel, kiadás és a fennmaradó összeg függvényében születne a döntés.
Tudom nagyon jól, hogy a szimpla adományozás nem megoldás, mert nem oda kerül ahol arra szükség van vagy ahogy fent is említették, másra használják fel. Talán ezáltal talán valamennyire kontroll alatt lehetne tartani a dolgokat.
Talán iskolákban, önkormányzatokban kellene kopognom, hogy konkrétan mondják meg kik a rászorulók, kik azok akiknek igazán szükségük van rá és jó helyre kerül?
Én nagyon szivesen dolgoznék minden erömmel ennek a megvalósításában, de valóban, nem szeretném, hogy olyan helyre kerüljön bármi is, ahol azt nem értékelik.
Két problémát látok:
az egyik, hogy az egy hét múlva lejáró élelmiszert senki nem fogja odaadni neked. Rendszeresen Tescoban vásárolok, ott az a gyakorlat, hogy a lejárat előtt két nappal kirakják akciósan, és amíg le nem jár, megpróbálják eladni.
A másik, hogy az általad elgondolt rendszer bonyolult. Bonyolult rendszerben . mivel emberekről van szó, meg fog jelenni a visszaélés, és ugyanazok a problémák, mint amik a mostani rendszereknél is felmerülnek. Teht mindenképpen valami egész más rendszerben kellene gondolkozni, amiben kiküszöbölöd ezeket a problémákat.
Nem összeghatárhoz kötném vagyis nem ilyen formában, hogy az egy före jutó jövedelem után, hanem aki igényli, annak ténylegesen megvizsgálni az anyagi helyzetét, bevétel, kiadás és a fennmaradó összeg függvényében születne a döntés.
Tudom nagyon jól, hogy a szimpla adományozás nem megoldás, mert nem oda kerül ahol arra szükség van vagy ahogy fent is említették, másra használják fel. Talán ezáltal talán valamennyire kontroll alatt lehetne tartani a dolgokat.
Talán iskolákban, önkormányzatokban kellene kopognom, hogy konkrétan mondják meg kik a rászorulók, kik azok akiknek igazán szükségük van rá és jó helyre kerül?
Az a baj, hogy nagyon elméleti síkon közelítesz. Sajnos gyakorlati szempontból sok buktatója van.
Az anyagi helyzetet olyan formában (bevétel/kiadás) nem jogosult senki sem ellenőrizni, ahogy te írod, mert ez már alkotmányos jogokba ütközik.
Másrészt apparátust se tudnál fenntartani, mert hasonlókat néznek a bankok hitelkihelyezés előtt és ott is eltart egy darabig, amíg feldolgozzák az adatokat, pedig ők el vannak látva emberekkel.
A demokrácia is egy jó rendszer, csak az emberi tényező miatt nem működik zökkenőmentesen.
Aki valóban rászoruló (morális értelemben - no de ezt kinek van joga, hatalma meghatározni?), az a legtöbbször szégyelli és próbálja titkolni.
Ha nem adsz olyannak, aki szerinte rászoruló, szerinted nem, előbb utóbb valamilyen bűncselekmény is lehet a dologból, mert egy csapat felbőszült emberrel találhatod szemben magad.
Az általad kért adatokat magánszemélynek nem fogják kiadni - gondolj bele, te örülnél neki, ha az önkormányzat kiadna ilyen személyes adatokat rólad? Ez is már törvénytelen, jogilag nehezen kivitelezhető. Ebben az államnak van jogköre, magánszemélyeknek nem. Marha nagy pereket lehetne így begyűjteni, ezt egy intézmény se fogja vállalni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!