Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Értelmiséginek kiket lehet...

Értelmiséginek kiket lehet tekinteni?

Figyelt kérdés
Nagyon eltérő, sokszor elszomorító képet kapok pár embertől arról, hogy kiket is tartunk valódi értelmiséginek. Szerintetek milyen egy olyan ember akit a szó szoros értelmében értelmiséginek lehet nevezni? Mitől függ? Milyen jellemzőket, fetételeket néztek?
2009. febr. 27. 13:10
 1/10 anonim ***** válasza:
96%

A közfelfogás szerint egyetemet, főiskolát végzett embereket tekintenek annak, illetve azokat, akik ilyen intézményt látogatnak.

de a gyakorlati megközelítés erre erősen rácáfol, ha azt nézed, mennyire lezüllesztették a felsőoktatást.

2009. febr. 27. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Hát is-is ...

Vannak amolyan kamufőiskolák ahogy hallom így hívják őket, meg vannak amelyek nagyon komolyak, szóval nagy a szórás...

2009. febr. 27. 21:44
 3/10 anonim ***** válasza:
79%

értelmiséginek azokat tartom, akik valamilyen szellemi munkát végeznek, tehát a mindennapjaikat, nem valami fizikai cselekvés teszi ki, hanem szellemi... ezért tartoznak ide a felsőoktatásban résztvevők, és pl munkák közül ide tartozik az orvos,jogász,tanár,mérnök,stb. akik gondolkodással vagy tudás továbbításával keresik a kenyerüket...pl egy fodrászt, vagy egy manikűröst, vagy egy asztalost már nem sorolnék értelmiségiek közé, hiszen mind a két kezükkel végzik a munkájukat, elég ha ügyesek, de nem kell hozzá tanultnak,okosnak lenni....

de pl ilyen szempontból nem tudom, hová sorolhatnám a vállalkozókat, mert ők nem végeznek fizikai munkát, de szellemit se sokat :S csak megejtenek egy két telefont és kész

2009. febr. 28. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Azért egy vállalkozónak ennél lényegesen több dolga van. De a vállalkozás típusától is függ.

Egy bolti tulaj is lehet vállalkozó, de egy számítástechnikai szoftverüzemeltető vagy egy tolmács is. Ezernyi változat lehetséges, és ezek közül van sok olyan, akit alapvetően értelmiséginek lehet tekinteni.

2009. febr. 28. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Nagyrészt egyetértek az előttem szólókkal. Elvileg aki felsőfokú végzettséggel rendelkezik, értelmiségi. A valóságban ez sajnos nem így van és nemcsak a "kamufőiskolák"-ról kikerültek viselkednek nem értelmiségi módjára. Én pl. azt sem tartom értelmiséginek, aki olyan szinten szakbarbár, hogy egy dologhoz nagyon ért, de más alap dolgokat abszolút nem tud. Amikor egyetemista voltam, sok példát láttam erre. Volt pl. egy fiatal oktató, aki még az írásvetítőt sem tudta bekapcsolni a vetítésre, pedig 3 diplomája volt, de ez csak egy a sok példa közül, amit említeni tudnék. Számomra az az igazi értelmiségi, akinek az általános műveltsége is a helyén van. Valamilyen szinten legyen tájékozott a legfőbb témákról, ne csak a szakterületéről. Az is fontos, hogy ne éljen elszigetelten a saját kis világában, ahol egy tükörtojást nem tudna elkészíteni, mert annyira elméleti síkon "értelmiségi". Sok-sok ilyen ember van! Az értelem szó számomra inkább logikát és gyakorlatiasságot takar, nem (csak) elméleti tudást. És aki már az értelmiséghez tartozik, tudjon viselkedni is. Nálam ezek az alapkritériumok.
2009. febr. 28. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

22:06

Igazad van, de hidd el, aki komolyabban értelmiségi, azaz 3-4-5 egyetemi dioploma, PhD, meg mehetünk tovább, annál inkább eltávolodik a mindennapi élet gyakorlatiasságától, de ez olyan dolog ami mintha szorosan össze lenne kapcsolódva azzal, hogy tudományos területen meg sokat el tudjon érni. 100%-ig az okát én se értem, nem ezt mondom, csak a tényt, mert ezt látom, és ismerek egyetemi docenst, két PhD-vel meg tudom is hány egyetemi diplomája van és 35 éves létére pl. nem tudja a liftet hogyan kell hívni, ennyire elrugaszkodott az úgymond mindennapi élettől, ellenben ha beszélgetsz vele, valami olyan hihetetlen értelmes meglátásokat hallok 2 perc alatt is, hogy el se hiszem, létezik ennyire széleslátókörű ember. Szóval ez egy jó kérdés ...

2009. márc. 2. 09:21
 7/10 anonim ***** válasza:
Számomra ez nem csak abban nyilvánul meg, hogy valakinek milyen végzettsége van, vagy mit dolgozik. Anyám párja például fizikai munkát végez (elég keményet), de olyan döbbenetesen művelt és tanult, hogy ilyet diplomás emberek között is ritkán találni. A végzettség csak a szó hagyományos értelmében számít, a munka gyakran szerencse kérdése (egyiptológussal is találkoztam, aki villamost vezetett), de az, hogy valaki a szabad perceit mivel tölti ki - önmaga szellem fejlesztésével vagy épp "züllesztésével" -, jobban meghatározhatja, hogy kivel is áll szemben az ember.
2009. aug. 7. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
94%
Én nem azt tartom értelmiséginek, aki bármilyen szellemi munkát végez, ugyanis sokan vannak közöttük is, akik szinte nem is gondolkodnak vagy nagyon buták. Példát is tudnék hozni, de most ezzel nem húzom az időt. Régen gondolom, hogy igaz volt az, hogy azt tekintették értelmiséginek, aki főiskolát vagy egyetemet végzett. Mára ezt a nézetet elvetették a legtöbben, szóval én azt tartom értelmiséginek, aki tud gondolkodni egy értelmiségihez illő szinten a világ dolgairól. Ebbe sok minden beletartozik és sok esetben diploma nélkül is el lehet érni ezt a szintet, de manapság diplomával sem tudják ezt elérni jó páran. Szóval már inkább az egyént kell nézni, nem azt, hogy van-e diplomája. Illetve tényleg vannak tipikus értelmiségi munkák, de sok olyan irodai munka van, amit nem sorolnék ide és nem is diplomások végzik.
2009. aug. 7. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Szerintem az olyan emberek, akikről te beszélsz, nagyon műveltek és jól értenek a szakmájukhoz, csak a mindennapi élet dolgaihoz nem. Nem tudom, hogy megéri-e ennyire elrugaszkodottnak lenni, de az ő dolguk, ők biztos, hogy élvezik. Őket értelmiséginek tartom, de bénának. Én is láttam olyan PhD-vel rendelkező fiatalabb egyetemi oktatót, aki nem tudta bekapcsolni a számítógépet. Meg van az ilyesmiről a véleményem.
2009. aug. 7. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
jó hát mivel nálunk a PhD is sajnos nyalás és pénz kérdése, ezért ez nem is csoda
2009. aug. 15. 09:53

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!