Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a különbség a nép és a...

Mi a különbség a nép és a nemzet között?

Figyelt kérdés
2011. márc. 20. 08:53
 1/7 anonim ***** válasza:

nép => baloldal

nemzet => jobboldal


ennyi.

2011. márc. 20. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Akkor kik a "népnemzetiek"?
2011. márc. 20. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

"tágabb értelemben az emberiségnek származás, faj, nyelv, erkölcs s művletség szerint összetartozó része. Államjogi értelemben az államterületen lakó s az államtagok összességét alkotó egyéneknek egysége. Előbbi értelemben nép a. m. nemzetiség; utóbbi értelemben nép a. m. nemzet. A történelmi fejlődés szerint az állam nem mindig egy a nemzetiség értelmében vett népnek állama, és a nép mint nemzet több népből, nemzetiségből áll. A nép az államnak alanyi ereje, eleme és tényezője, miként a terület annak tárgyi ereje, eleme, tényezője. Terület nép nélkül, nép terület nélkül nem állam. Az állam fogalma e két tényezőnek egybekapcsolt, együttes létezését tételezi fel."

forrás: [link] de egyébként a Pallasból származik, ami egy kb. százéves, nagyon jó lexikon.


Megjegyzem, amit az első írt, az ennek a tükrében hülyeség, ilyen horderejű dolognál, bármennyire is nem tetszik neki, az egész ország népe egyetlen nemzet.


Amúgy nincs ez túl régóta, a nemzetállamok alig kétszáz évesek. Na előtte volt a nép, aki nem nemzet. Ezt úgy lehetne jellemezni, hogy közös identitás nulla, egyetlen dolog kötötte össze őket: hogy ők X uralkodó alattvalói. Lásd Árpád népe, és nem Árpád nemzete.

Ezt a különbséget már történelemórán meg kéne tanítani, de sajnos ahogy elnézem, sok tanár sincs vele tisztában. Pedig teljesen egyszerű és logikus dolog lenne...

2011. márc. 20. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Viszont az tényleg megfigyelhető, h a balosok a nép, a jobbosok a nemzet szót szeretik használni.
2011. márc. 20. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

nép -> etnikai tulajdonságok (pl. nyelv, szokások, antropológiai jellemzők) alapján meghatározható csoport


nemzet -> politikai fogalom


Nép létezhet anélkül is, hogy nemzetet alkotna. A nemzet viszont tudatos, szervezett, intézményesült csoport. Nem feltétlenül egy nép alkot egy nemzetet, de gyakran ez történik.


Pl. tótok mindig is éltek Észak-Magyarországon. A 18. században a tót egy nép volt, de nem volt nemzet. Szlovákul beszéltek, megvoltak a sajátosságaik, de nem tekintettek magukra szlovák nemzetként, nem voltak politikai vezetőik vagy pártjaik, nem cselekedtek egységesen. Aztán a 19. században kialakult a szlovák nemzet.


Népek azért léteznek, mert mindenki beszél valamilyen nyelven és folytat valamilyen életmódot és lakik valahol. A hasonló kultúrájú emberek csoportja a nép. Amikor aztán kitalálják, hogy egy népnek egy állam keretein belül kell élnie és politikailag egységesen kell fellépnie, akkor kialakul a nemzet.

2011. márc. 21. 04:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Szerintem arra, hogy a pártok milyen kifejezéseket milyen értelemben használnak, nem szabad semmit alapozni. Nagyon sok butaságot mondanak, az átlagembernek nem tűnik fel (amúgy sincs tisztában a szavak jelentésével), de ilyen esetben, amikor egy szóra rámegyünk, igencsak előjön a dolog.
2011. márc. 21. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
0%

"az egész ország népe egyetlen nemzet. "


te a cigányokat a saját fajtádnak nevezed?

hát had gratuláljak, testvír...

2011. márc. 21. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!