Cigányzene tényleg nem létezik?
Én úgy hallottam hogy egy régi ismert zeneszerző(most nem jut eszembe a neve)azt mondta hogy cigány zene nem létezik!Csak régen a cigányok magyar zenét játszottak a kocsmákba és tévesen elterjedt hogy cigány zene!
Ez igaz?
A cigányoknak van egyáltalán valami kultúrájuk ami tényleg az övék?
én ezt nem értem, nem akarok belevinni politikát de hogy van az, hogy állandóan azt mondja mindenki hogy "de hát a cigány is magyar", most meg "a cigányzene az a magyar zenétől különálló"...na most akkor a cigány az mégse magyar? mindig úgy forgatjuk a szavakat ahogy az nekünk tetszik?
amúgy igen, van cigányzene, de ne a 19-20. századi nótákra gondolj, mert azok magyar zenék, csak cigányok játszották, de az eredetük magyar
A cigányoknál a hetvenes években is volt **élő** mesemondási környezet (tehát nem revitalizált, turisztikai hanem még az eredeti környezetbe ágyazott, hagyományos mesemondás, amit ráadásul nemcsak az öregek őriztek, hanem a gyerekek akkor még élőben átvettek az öregektől, és maguk is képesek voltak továbbadni, tehát akkor még a nemzedéki lánc mentén sem volt szakadás az áthagyományozási folyamatban). Nagy Olga néprajzkutató épp ezért gyűjtött erdélyi cigányok között.
Hogy a mesék mennyire eredetiek, arról tudtommal sok vita van: Vekerdi József is írt róluk, nagytudású gyűjtő volt, de véleményét más tudósok árnyalják. Úgy tudom, hogy a cigány népmese az a környező népektől jött, de olyan formában alakult át a sajátos életforma, és sajátos (a hetvenes években még élő) mesemondói környezet nyomán, ami sajátos vonásokat adott ezeknek a meséknek.
Az én sejtésem az, hogy a cigányok kultúrájában csak a nyelv indiai, viszont az életforma miatt rengeteg értékes dolog alakult ki **másodlagosan**. Pl. a cigány népi hiedelmek valószínűleg azért alakultak ki, amiért minden más kisnépnél is: az élet maga volt olyan bizonytalan, a közösségek meg olyan kicsik, hogy ez kedvezett a kisnépekre amúgy is jellemző hiedelemformák kialakulásának. Ezért szerintem a cigány antropológia kutatások nagyon értékesek.
Egységes cigány kultúra: a nyelvet leszámítva, a szerintem a cigány kultúra csak annyira egységes, mint pl, az északi népek kultúrája: ott az életforma miatt konvergens, párhuzamos jelenségek alakulhattak ki párhuzamosan (egyes mágikus hiedelmek stb.), de ezek nem valami közös ősi dolog továbbélése, hanem az életforma, a közösség kicsinysége, az egymásra utaltság, a természethez való sajátos viszony miatt váltak hasonlóvá.
Cigány kultúra: az antropológiai kutatások tudtommal értékes eredményeket hoznak ki a cigány kis közösségekkel való együttélésből (francia-, magyar-, és olaszországi kutatásokról hallottam), tehát biztosan létezik az egyes cigány közösségek kultúrája, és értékes is.
Amit ma "cigányzeneként" emlegetnek, az a XIX-XX. századi magyar kávéházakban értelmiségiek űltalírott MŰZENE. Nem cigányzene, nem is magyar népzene.
Ilyen a "Kecskebéka felmászott a fűzfára", vagy az "Akácos út" is, sok más mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!