Magyarországon élő külföldi számíthat-e magyarnak?! Miért "félünk" a külföldiektől? Ők miért szeretik jobban Mo-t?
Attól függ.
Magyar állampolgár minden további nélkül lehet, hogyha teljesíti az állampolgárság felvételéhez szükséges feltételeket.
Magyar ember viszont csak akkor lehet, ha magyarnak vallja magát (és jó esetben tud is magyarul, ismeri a történelmünket és a magyar kultúra szerint él), de akkor meg már nem külföldi, max. idegen származású.
Miért félsz a külföldiektől? Ha dolgozik, fizeti az adót, tesz a közért, akkor nem mindegy, hogy honnan jött?
Ha meg nem dolgozik, nem fizeti az adót és segélyből él, akkor meg akkor is elítéljük, ha magyar.
Kik szeretik "jobban" Magyarországot?
Hány amerikai, angol, német, svéd bevándorlót láttál már Magyarországon?
Azok jönnek ide, akiknek menekülniük kellett a hazájukból (polgárháború, vagy más politikai nézet miatt), illetve akik nem tudnak otthon megélni. Nekik még Magyarország is jobb.
Ugyanazért "szeretik jobban" Magyarországot, amiért a magyarok "jobban szeretik" az USÁ-t, Angliát, Németországot, Olaszországot és a többit.
Tisztázd, hogy magyar alatt Magyarország állampálgárára, vagy a magyar etnikumú emberekre gondolsz.
Állampolgár lehet, de magyarnak születni és aként nevelkedni kell.
Aki pedig tényleg magyar, annál nem szereti jobban Magyarországot egy jöttment.
Félni pedig nem értem, hogy miért kell tőle.
"de magyarnak születni és aként nevelkedni kell"
Születni kell?
Akkor ki is a magyar? Gáspár Hoszéármándó is magyar, mert Magyarországon született magyar állampolgárságnak? Nem?
Akkor meg az mi alapján magyar, akinek a családja már kétszáz éve Magyarországon él, magyar az anyanyelve, magyarnak vallja magát, "magyarként nevelkedett", ismeri a magyar történelmet és magáénak érzi azt, de egy csepp magyar vér sem folyik benne?
A nemzetiség nem etnikumtól, vagy származástól függ.
Az vagy, aminek vallod magad. Illik anyanyelvi szinten beszélni az adott nemzet nyelvét, ismerni a történelmét és a kultúrája szerint élni, de az alap az öntudat. Ha valaki néger és muzulmán, Nigériában nőtt fel, de 40 évesen átköltözik Magyarországra, megtanul magyarul, megtanulja a magyar történelmet, irodalmat és szíve mélyéből magyarnak vallja magát, akkor ő magyar, annak ellenére, hogy 40 éves kora előtt köze sem volt Magyarországhoz és egy csepp magyar vér sem folyik az ereiben.
"Gáspár Hoszéármándó is magyar, mert Magyarországon született magyar állampolgárságnak? Nem?"
Nem. Ez kevés.
"Akkor meg az mi alapján magyar, akinek a családja már kétszáz éve Magyarországon él, magyar az anyanyelve, magyarnak vallja magát, "magyarként nevelkedett", ismeri a magyar történelmet és magáénak érzi azt, de egy csepp magyar vér sem folyik benne?"
Ha mindezeknek megfelel, akkor magyar, a felsorolásból a "magyarnak vallja magát" is fontos, ez jelenti, hogy közösséget vállal a nép sorsával, de önmagában kevés, ha ez csak szavakban nyilvánul meg. Azt bárki mondhatja.
Akinek a családja már 200 éve magyarországon él és magyarként nevelkedett (bár az alapján, hogy idézőjelbe tetted, nem vagyok biztos benne, hogy tudod mit is jelent ez), ennélfogva a nyelvet is anyanyelveként beszéli, ismeri a történelmet és magáénak érzi, az nyilván magyar.
"A nemzetiség nem etnikumtól, vagy származástól függ.
Az vagy, aminek vallod magad."
Lehet, hogy politikailag így korrekt, de ezzel nem értek egyet.
"anyanyelvi szinten beszélni az adott nemzet nyelvét, ismerni a történelmét és a kultúrája szerint élni [...] 40 évesen átköltözik Magyarországra, megtanul magyarul, megtanulja a magyar történelmet, irodalmat és szíve mélyéből magyarnak vallja magát, akkor ő magyar, annak ellenére"
Ebben felnevelkedni kell, hogy igazán átérezze, hogy mi is ez tulajdonképpen. Hogy igazán magáénak érezze.
"Ha mindezeknek megfelel, akkor magyar, a felsorolásból a "magyarnak vallja magát" is fontos, ez jelenti, hogy közösséget vállal a nép sorsával, de önmagában kevés, ha ez csak szavakban nyilvánul meg. Azt bárki mondhatja. "
Ezzel még egyet is értek. De ha az illető ténylegesen itt él, a magyar kultúra szerint él, dolgozik, adót fizet és tesz a kollektív magyarságért, akkor egyáltalán nem látom be, hogy miért lenne fontos, hogy mondjuk az első 40 évében köze sem volt Magyarországhoz, nem itt született és nem itt nőtt fel. Most itt él, itt dolgozik, itt fizet adót, ennek a népek a tagjának vallja magát, úgy is viselkedik, ismeri és megéli a magyar nyelvet és kultúrát. És csak ez a lényeg.
"Akinek a családja már 200 éve magyarországon él és magyarként nevelkedett (bár az alapján, hogy idézőjelbe tetted, nem vagyok biztos benne, hogy tudod mit is jelent ez), ennélfogva a nyelvet is anyanyelveként beszéli, ismeri a történelmet és magáénak érzi, az nyilván magyar."
Van egy elképzelésem, hogy mit jelent, de nem értek vele egyet.
Akkor is beszélhet valaki anyanyelvi szinten egy nyelvet, ha csak 40 évesen tanulja meg. A történelmet a legtöbb ember csak 8 évig tanulja általános- és középiskolában. Ezt a 8 évet bepótolhatja 40 és 48 éves kora között is. Sőt, akár rövidebb idő alatt is megtanulhat ugyanannyit. Nem mindegy mikor teszi? És ha magáénak érzi, akkor miért ne lenne magyar? Csak mert az első 40 évét nem itt töltötte, nem itt nőtt fel és nem magyarnak nevelték születésétől kezdve?
"Ebben felnevelkedni kell, hogy igazán átérezze, hogy mi is ez tulajdonképpen. Hogy igazán magáénak érezze."
Súlyos tévedés.
Az állampolgárságot megszerezheti, lehet teljes jogú magyar állampolgár aki negyven évesen költözik ide, egyszer volt egy kanadai-japán tanárom, aki évek óta itt élt a magyar feleségével, amiatt nem néztem kevesebbe, de magyar etnikumúnak lenni teljesen más, mint állampolgárnak.
Az, hogy magáénak érzi, még nem jelenti azt, hogy úgy érti, mint aki ebben nőtt fel, gyermekkorától azt látja, tanulja, átéli, hanem pedig csak leül a könyv felé és bemagolja. És itt nem a történelemről beszélek.
(Bár attól, hogy magáénak érzi, még az ő nagyapja nem harcolt az enyémmel a Donnál, nem hallgatja a nagyanyjátől, hogy mit éltek át a Rákosi korszak alatt és még sorolhatnám.)
"Súlyos tévedés."
Szerintem pedig ez a súlyos tévedés.
"Az, hogy magáénak érzi, még nem jelenti azt, hogy úgy érti, mint aki ebben nőtt fel, gyermekkorától azt látja, tanulja, átéli, hanem pedig csak leül a könyv felé és bemagolja. És itt nem a történelemről beszélek. "
Akkor te súlyosan alábecsülöd az embereket.
"Bár attól, hogy magáénak érzi, még az ő nagyapja nem harcolt az enyémmel a Donnál, nem hallgatja a nagyanyjátől, hogy mit éltek át a Rákosi korszak alatt és még sorolhatnám."
És akinek a nagyapja mondjuk kiskorú volt még a II. világháború alatt és ezért nem harcolt a Don-kanyarban, és amúgy is a nagyszülei már meghaltak a születése előtt, azzal mi van? Az sem magyar, mert ezeket nem hallotta tőlük? Ez, amit mondasz, nem befolyásol semmit.
"És akinek a nagyapja mondjuk kiskorú volt még a II. világháború alatt és ezért nem harcolt a Don-kanyarban, és amúgy is a nagyszülei már meghaltak a születése előtt, azzal mi van? Az sem magyar, mert ezeket nem hallotta tőlük? Ez, amit mondasz, nem befolyásol semmit."
Borzalmas ez a kukacoskodás a részedről. Arra akartam kilyukadni, hogy attól, hogy idejön és "egyből" magáénak érzi a történelmet, még nem lesz köze hozzá.
"Akkor te súlyosan alábecsülöd az embereket."
Szerintem meg te súlyosan túlbecsülöd.
"Borzalmas ez a kukacoskodás a részedről."
Nem kukacoskodok. Csak próbálok rávilágítani, hogy az állításaiddal az egyébként "magyarnak született és nevelkedett" emberek jelentős részét is kizárod a magyarságból.
"Arra akartam kilyukadni, hogy attól, hogy idejön és "egyből" magáénak érzi a történelmet, még nem lesz köze hozzá."
És annak, aki a betelepítések korában érkezett ide (illetve az ősei akkor érkeztek) és a családban az óta sincs egy magyar sem, annak mi köze van Szent Istvánhoz, vagy Mohácshoz?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!