Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Élnétek pénz nélküli világban?

Élnétek pénz nélküli világban?

Figyelt kérdés
Ugyanúgy lennének boltok de bármi t elvihetnetek és annyit amennyire szükségetek van fizetség nélkül. Bárhova mehetnétek nyaralni egyszerűen csak járműre szallnatok és mehettek nyaralni anélkül hogy az anyagiak miatt kellene aggodnotok. Nem lenne szegénység, anyagi problémák, éhezés, és párkapcsolati viták a pénz miatt. Mindenkinek biztosítva lenne az ellátása, boldogsága pénzügyi kotottsegek nélkül. Mindenki egyenlő lenne, nem lenne lenezes vagy irigység hogy neki kevesebb vagy több pénze van, az emberek nem hasznalnanak ki másokat. Mindenki szabad lenne.

febr. 1. 11:56
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
87%

Jó lenne, ha olyan lenne az általános emberi hozzáállás, hogy ez megvalósulhatna. De amíg természetes, hogy valaki csal, hazudik, rá se szól senki, addig utópia.

Létezik önkéntes munka most is, és vannak, akiknek olyan a munkájuk, amit hivatásszerűen végeznek.

febr. 2. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

Jól hangzó felvetés, csak a megvalósíthatósága erősen kérdéses.


A pénz feladata a korlátozott erőforrásokhoz való hozzáférés szabályozása. Amiből kevés van, de sokan akarnak belőle részesülni, azt valamilyen érték mérő alapján lehet csak elosztani.

Teljesen mindegy, hogy ezt pénznek, kenyér jegynek, birodalmi kreditnek, vagy akármi másnak nevezed el, de valamiben mérned kell, hogy ha van egy egységnyi kenyered, vized, áramod, akármid, abból kinek mennyi jut és mi alapján, hogyan osztod el közöttük. Illetve ki mivel tud a közösség érdekeihez hozzájárulni érte cserébe. Azzal meg, hogy bevezetsz bármilyen kredit, értékpont, jegyrendszer, vagy bármilyen egyéb csere alapú nyilvántartást, amivel mérni kezded, hogy a dolgozók egy egységnyi munkájáért mennyi egység élelem és egyéb javak jutnak, tulajdonképpen ugyanúgy a pénz használatánál vagy, csak máshogyan hívod, nem pénznek.


Ha viszont nem tartod nyilván, hogy ki mennyit ad be a közösbe és mennyit vesz ki belőle, akkor a mérleg nagyon hamar felborul, hiszen mindenképpen korlátozottak az erőforrások, nem jut belőlük korlátlanul mindenkinek akármennyi.


Ezen a ponton pedig érdemes utána olvasni a játékelmélet közös legelő problémájának, ami pont erről szól, hogy mi történik akkor, ha a korlátozott erőforrásokból egyesek, pláne mindenki elkezd többet kivenni, mint amennyi igazságosan jutna nekik.

Amíg kevesen vesznek ki a többieknél többen, addig csak ők gazdagodnak igazságtalanul, míg mindenki másnak egy kicsit kevesebb jut. Ha viszont ez mindenkit arra sarkall, hogy "ha neki(k) lehet, akkor nekem is", akkor mindenki elkezdi csinálni, viszont így már mindenkinek kevesebb jut az ugyanannyi közösből, vagyis mindenki rosszabbul jár és senkinek sem lesz jobb" - lényegében ezt sikerült megvalósítani a szocializmusnak is.


A korlátaln erőforrások nélkül ahhoz végtelenül önzetlen és visszafogott gondolkodású, életmódú társadalom kellene, hogy mindenki csak annyit fogyasszon, amennyire tényleg szüksége van. Még inkább ahhoz, hogy mindenki önként csak úgy vállaljon érte cserébe valamilyen munkát, amire a társadalom egészének szüksége van és azt ne másoknak kényszerből kelljen elvégeznie mások helyett, hanem mindenki önként csinálja.

Pl. Ha mindenki önként összetakarítana maga után, nem csak a saját területén, hanem mindehol máshol is, amerre ő jár és ezzel koszt okoz, akkor nem lenne szükség takarítókra, mindenki önként elvinné a szemetét a szeméttelepre és a megfelelő módon fel is dolgozná, akkor nem lenne szükség kukásokra, szemét feldolgozó munkásokra.


Viszont egy ilyen társadalomnak szükségszerűen rá kellene nevelnie/kényszerítenie mindenkit, hogy önmegtartóztatást gyakoroljon és ne fogyasszon túl sokat. Ez viszont mindenképp valamilyen szintű elnyomást jelentene és korlátozná azokat, akik többet szeretnének kivenni a közösből, mint amennyi jár nekik.


Egy ilyen világ csak akkor tudna megvalósulni, ha olyan mértékben korlátlanul állnak rendelkezésre az erőforrások, hogy semmit nem kell beosztani. Ezt a Star Trek/Orville sci-fi világai az antianyag alapú tiszta energia és a replikátorok feltalálásával vázolják fel. Az antianyag reaktorok korlátlanul képesek energiát biztosítani, a replikátorok pedig bármilyen tárgyat képesek előállítani pusztán energiából. A szemetet energiával semleges anyaggá (kb. elemi részecskékre) bontják szét és abból bármikor bármi mást képesek létrehozni, így nincs hulladék és erőforrás hiány, tényleg bárki bármit megkaphat, amit akar.


Viszont ha tényleg létezne ilyen technológia (vagy akár robotizáció vagy bármi más teremtené meg ezeket a lehetőségeket), akkor felvetődik a kérdés, hogy mi motiválná az emberiséget arra, hogy tanulni, dolgozni, fejlődni akarjon és ne tespedjen bele a jómódba elkényelmesedve attól, hogy mindene megvan, nem kénytelen már dolgozni, tanulni, semmit sem tenni érte?

Ideig-óráig működhetne az addig elért eredményekre építve, de hosszú távon megszűnne a fejlődés és elhülyülne az emberiség. Miért tanulnának az emberek, miért képeznék magukat, egyáltalán miért akarná bárki hülyegyereknek átadni a tudását, ha munka nélkül is megkapna mindent? Miért akarna bárki is egy kisujj mozdításnyival is többel hozzájárulni a közösség jólétéhez, ha meg van enélkül is?

Még ha esetleg valakinek volna is tudása, kedve kifejleszteni egy gyógyszert egy betegség legyőzéséhez, miért akarná ő a saját erőfeszítéseinek az eredményeit megosztani a többiekkel, akik lustán csak élvezik az életet és semmit nem tesznek őérte, vagy a többi emberért? De ennél is nagyobb gond, hogy a többségnek már ahhoz se lenne motivációja, hogy egyáltalán a tudást megszerezze, amivel idáig eljuthatna.


Sőt még nagyobb gond, hogy ha mindenkinek mindene meg van a jóléthez, akkor az emberek unalmukban elkezdenének egymással szórakozni, szívózni. Méginkább menne egymás bullyingolása, azoknak a cikizése, leszólása, akik tanulni, fejlődni, dolgozni akarnak. Mert a lusták nézőpontjából ők hülyék, hiszen olyasmit akarnak csinálni, amire senki nem kényszeríti őket. Akiket meg egy életen át szekálnak a lusta hülyék, azok pláne nem akarnának nekik segíteni, hiszen nem érdemlik meg...


Minden esetre érdekes kísérlet volna - csak a gyakorlatban inkább ne próbáljuk ki!

febr. 3. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
79%
Egy ilyen világ két nap alatt összeomlana, mivel senki nem dolgozna. Ha senki nem dolgozna akkor kb. két hét alatt kihalna az emberiség
febr. 3. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
74%
13# Ha nem is halna ki az emberiség ez kétségkívül katasztrofális állapotokhoz vezetne. Sok égető problémát szülne a helyzet.
febr. 3. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
50%

Mert ki vállalkozna arra szerinted hogy lemegy csatornát tisztítani, vagy takarítani?


Nyilván orvosnak lenni presztízs is de valóban ha korlátlan pénzed lenne már a gimit sem lennél hajlandó elvégezni nemhogy évekig szenvedni az egyetemen


2-3 hónapon belül kihalna az emberiség fertőzésekben

febr. 3. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
66%

Orvosok még talán lennének valamennyire, ha ez presztízst jelentene nekik. (Mondjuk, hogy őket ki tanítaná, hogy el tudjanak odáig jutni, az már nagyobb kérdés, ha tanárnak lenni nem akkora presztízs, mint orvosnak lenni - vagy csak tétlenül éldegélni munka nélkül.)


Viszont takarítók, kukások, wc pucolók, dugulás elhárítók, sírásók, más lenézett munkákat végzők nem nagyon lennének - ami oda vezetne, hogy fertőzésekben kihalna az emberiség.

febr. 3. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 Senior Séf ***** válasza:
100%
És ki osztaná ki a feladatokat? KI mondaná meg, hogy na, Jóska, te leszel a boltos, Kati meg takarít?
febr. 3. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!