Budapesten valamikor Terézváros és Erzsébetváros egy kerület lehetett?
1873-ban választották szét, csak mert népességszámot tekintve nagyjából hasonló kerületeket kívántak létrehozni, és ott már túl sokan voltak. Tehát ez mindössze adminisztratív baromság, nem a városszerkezet józan valósága. Korábban mindkét felet Terézvárosnak (Theresienstadtnak) hívták, a szétszedés után később lett csak kitalálva, hogy az egyik felet - Sziszi után - Erzsébetvárosnak nevezzék el, a másikat meg meghagyják Teréznek. (Akár lehetett volna fordítva is.) Eredeti neve az egész Terézvárosnak Felsőkülváros (Obere Vorstadt). Ugyanezen időben vágták kétfelé a Józsefvárost (az Alsókülvárost), de azt nem hosszában, hanem egy külső és egy belső részre, ugyanis annak volt már egy elkülönülő külső része, abból lett Kőbánya. Teréz és Erzsébetvárosról Zuglót viszont csak egy 60 évvel később vágták le, korábban nem, mert nem volt ott még semmi.
Külváros azt jelenti, hogy a történelmi városfalon kívül eső rész, mely a Duna folyás lejtése szerint egy felső (Teréz) és egy alsó (József) városra különül a Kerepesi (ma Rákóczi) út által elválasztva. Ezt az Alsó- és Felsőváros elnevezést ma már csak Szeged őrzi, eredetileg Pest mintájára.
Az eredetileg egyben lévő Terézváros (Felsőváros) fő utcája a Király utca, főtere, iskolája és főplébánia temploma pedig ott, a Király utcában a sárga templomnál, ahol a trolik fordulnak. Ma ez két kerület határa, valamikor egy város szíve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!