Mi értelme van a nacionalizmusnak?
Az ember egyénként sok szempontból életképtelen. Már az ősidőkben is a törzsi társadalom tette lehetővé, hogy valaki megérje az ivarérett kort, ez a közösségbe szervezett lét segített mindenkit abban, hogy ne haljon éhen, vagy hogy nehezebben váljon a ragadozók prédájává.
Az emberi populáció növekedésével egyre komplikáltabb formákat öltenek a közösségek, legyen az egy család, egy klán, egy ideológia vagy akár egy vallás, ami szoros együttműködésre készteti az egyéneket.
A nacionalizmus is ezt a célt szolgálja, összetartja az adott területen élő, közös nyelvet beszélő, azonos kulturális értékeket valló, és azonos szokásokat követő egyéneket, akik így hatékonyabban tudják érvényesíteni az érdekeiket, mintha egy emberként próbálnák kezelni a kihívásokat.
Jó lenne, ha kifejtenéd, mire gondolsz, mert valószínűleg valamit rosszul tudsz :)
A nacionalizmus a nép önrendelkezését jelenti, eredetileg az elnyomó birodalmakkal szemben jött létre a 19. században (pl. 1848). A 20. századra kirekesztő jelleget öltött, valószínűleg te erre gondoltál, de ez már nem nacionalizmus.
#4
Ez egy szép álom, csak az a gond vele, hogy nem szabad összekeverni a kívánatost a megvalósíthatóval. Olyan mint a kommunizmus: jól működik a méheknél, csak az emberekre nem alkalmazható.
Egy mai japán ember "milyensége" sok száz, talán sok ezer évnyi kulturális, szociális, genetikai, történelmi sajátosság eredménye. Ezt a sajátos típust lehetetlen minden szempontból közös nevezőre hozni pl. egy kongói emberrel. De mondhatnánk bármilyen nemzetet a példában.
Még egy Budapest méretű populáción belül is markánsan elkülönül egymástól Újpest és Ferencváros lakossága az ismert törésvonalak mentén; a teljes egységet bolygószinten megvalósítani csak olyan módszerekkel lehetne, mint amilyenekkel a nácik próbálkoztak annak idején. Nem véletlenül nem jött be nekik sem a dolog.
"és ne nemzetek határozzák meg világot?"
Biztos vagy te abban, hogy nemzetek határozzák meg a világot?
4/A kérdező kommentje: "Nem gondolod, hogy ideje lenne abba az irányba elterelni a társadalmat, hogy az emberekre egy nagy közös csoportként tekintsünk és ne nemzetek határozzák meg világot?"
Ezzel meg az a helyzet, hogy ezért, hogy az egész emberi társadalmat egy nagy közös emberiségnek tekintsük ezért nem kell a nemzeteket eltörölni. Se a családokat sem.
Ezek mind fokozatok a közösségben, a család, a barátok, a nemzet és az emberiség. Nem kell egyet választani a többi rovására, hiszen egyik sem akadályozza a másikat (legfeljebb terjednek olyan nézetek is).
A másik az, hogy a társadalom nem szereti az ilyen terelgetéseket, mert nincs jó tapasztalat róla. És még kérdés az is, hogy kik lennének akik terelik a társadalmat, mert erről sincs jó tapasztalata az emberiségnek. És ráadásul a társadalom azt szeretné, ha közösen döntenének maguk és nem valakik találnának ki valamit helyettük, mint amit a történelem sorozatosan negatív tapasztalati mutatnak.
És idéznék is a wiki cikkből ami alapvetően fontos.
Nacionalizmus - wiki
"A nacionalizmus gyakran a nemzet és állam egységéből indul ki, azt hirdeti, hogy a nemzetet a teljes szuverenitás joga illeti meg."
( [link] )
És bizony a szuverenitás is alapvető része a nemzetnek, az államnak és a törekvések az állam megszűntetésére bizony a szuverenitást is kiveszik az államok kezéből. Ilyet a népek nem akarnak!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!