Erkölcsös dolog kényszeríteni és rabszolgasorban tartani öntudattal rendelkező létformát?
Ha a tudósok szerint az öntudat attól függ, hogy az adott entitás elég bonyolult idegrendszerrel rendelkezik-e és a gépek öntudata is a megfelelően komplex rendszer elérésekor fog megjelenni, akkor felmerül a kérdés, hogy egy kellően bonyolult, öntudattal már rendelkező gépet az általunk meghatározott feladatra utasítani, saját önös céljainkra használni, működésében korlátozni, erkölcsileg miben más, mit a rabszolgatartás? Így tehát ha egy háztartási robot kellően összetett, akkor már úgy is kell bánni vele, mint egy háziállattal vagy egy másik emberrel, tehát teljesen felesleges megalkotnunk, mivel nem lenne erkölcsös kényszermunkára kárhoztatni.
A kérdés tehát, hogy ha majd összehozunk egy univerzális háztartási robotot, ami kellően komplex lesz ahhoz, hogy öntudattal rendelkezzen, akkor erkölcsös dolog-e arra a célra haszálni, amire tervezték, tehát a mi igényeink kiszolgálására kényszeríteni? Ha igen, úgy mennyiben más ez, mint a rabszolgatartás?
Hiszen annak idején a rabszolgákra is azt mondták, hogy nem számít, az nem ember, csak egy rabszolga.
#2
Nem feltétlenül. Egy mazochista sem szenvedésnek éli meg ha korbácsolják, sőt még élvezi is. Van aki imádja a munkáját.
Ha mindent erkölcsi alapon szemlélnénk, rövid úton kihalna az emberiség, hiszen a háziállatok amiket megeszünk kellőképpen komplexek ahhoz, hogy öntudattal rendelkezzenek. És vajon a rovarok nem érdemlik-e meg az erkölcsös bánásmódot? Ha igen, buktuk a mezőgazdaságot is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!