Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a véleményed az amerikai...

Mi a véleményed az amerikai kapitalizmusról?

Figyelt kérdés
Szerintem egyben nagyon jó és nagyon rossz is. Szuper hogy azt csinálsz amit akarsz az állam nem dumál bele semmibe, de ha gázban vagy akkor magadra hagynak. Gondolom azért nem ilyen egyszerű a dolog. Biztos lehet ezt még árnyalni. Akinek vannak tapasztalatai az kérem ossza meg.

2023. márc. 9. 12:38
 1/7 TappancsMancs ***** válasza:
Az hogy ez egy közhely ami így ebben a tárgyalási módban nem igaz. :) A világ legtöbb fejlettnek nevezett országa kapitalista, így egyáltalán nem beszélhetünk úgy a kapitalizmusról, mintha Amerikáról beszélnénk. És van több ország is ami vegyesen kapitalista és szociális berendezkedésű.
2023. márc. 9. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Persze ezt én is tudom. Nem akartam a kapitalizmust Amerikára szélsőségesen kihegyezni, de szerintem ez az ország áll a legközelebb a tiszta piacgazdaság fogalmához.
2023. márc. 9. 13:15
 3/7 anonim ***** válasza:
54%

Nem áll a legközelebb. És nincs tiszta piacgazdaság. És ha az, amit erről a legtöbben gondolnak, meg is valósulna, akkor nyomorúságos lenne a világ. Amit a korábbi közgazdászok (számosan elfogultan és ugyancsak erős érdekkel) mondtak erről, az egyszerűen nem igaz.


Az USA kellően elszigetelt a nagy óceánok által, ez erősen formálja a gondolkodásmódot, ahogy Anglia se tud európai lenni tisztán, amolyan kinn is vagyok ben is vagyok állapot. Az USA történelmében a hosszan tartó véres polgárháború meghatározó volt több szempontból. Például akkor kezdődött egy komoly technikai fejlődés, ez hozott számos anomáliát a társadaloman, ami polgárjogi reformokhoz vezetett, ugyanakkor a rabszolgatartás rendkívül hatalmas ellentmondásokat tartalmazott. Ez okozta, hogy az alapító atyák speciális szabályok kitalálására kényszerültek, és az ország hatalmas szerencséje volt (és ma is az), hogy elég okosak és visszafogottak voltak ahhoz, hogy jó elveket találjanak ki.


Ez egy nagy ország hatalmas távolságokkal, lakhatatlan területekkel és zsúfolt országrészekkel, ugyanakkor rendkívül széles etnikumi adottságokkal. Ez hozta, hogy egyetlen jó működési forma az automatizmus, mert azzal későbbi konkrét anomáliákat rendezni lehet, nem marad hátra általános (elvi) hiba. Mintegy 200 év alatt ezt rendkívül következetesen alkalmazva elérték, hogy mára e olyan erős közszemlélet, hogy elnökök is buknak bele, ha megszegik. Ez a legfontosabb és legerősebb elem. Nincs aprelláta. Néha kínos, néha hátrányos, de nincs jobb, és ezt mindenki belátja, mert megtapasztalta (erről tesznek a hatóságok mindenki esetén).


E működési forma lényege, hogy minden tevékenységet besorolnak az elnöktől az utcaseprőig. Aki egy tevékenységre jogot szerez, a saját hatáskörében úristen. Igen, például egy rendőri intézkedésbe (a helyszínen) még az elnök se szólhat bele. A főnöke se. Az isten se. Aztán később alakulhat vizsgáló bizottság, amit bizonyítani lehet az megáll, a többi nem. Emiatt hatalmas felelősség alakul ki már a kisgyerekben is, továbbá hatalmas öntudat. Ezért felelőséget éreznek a megfelelő eljárásért, beleszólni nem engednek, de tárgyalni lehet (mert tapasztalat, hogy az sok mindent megold). Persze, vannak itt is renitensek, kilógók, de azok jobbára egyszer hibázhatnak, aztán eltávolítják.


Azonban vannak ott is komoly problémák, egyszóval van mit javítani, mert ha nem, akkor a mostani itteni helyzet gyönyörűséges lesz ahhoz képest, ami jöhet.

2023. márc. 9. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Senior Séf ***** válasza:
100%
Az a véleményem, hogy ahhoz képest, hogy +60 éve azt sulykolják belém,, hogy rothad, ahhoz képest qurva jól tartja magát.
2023. márc. 10. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Amerikában Franklin Roosevelt óta működik szociális háló, szóval az is vegyes gazdaság, nem vegytiszta kapitalizmus
2023. ápr. 23. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Előtte nem volt szociális háló?
2023. ápr. 23. 18:48
 7/7 anonim ***** válasza:
Ezt nem tudom
2023. ápr. 23. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!