Ami nincs közvetlenül jelen az csak képzelet és fantázia szinten létezik vagy van saját létezése is?
Pl. Ülök a fotelban, nézem a tévét, kimegyek wc-re. Az előbb a nappali képe volt előttem, utána a wc képe. A wc-n tudok gondolni a nappalira, de az csak a képzeletem. Tehát akkor is jelen van a nappalim, de csak a képzeletemben. Mikor visszamegyek megbizonyosodom róla hogy ott van, de ez még mindig nem bizonyítja hogy ugyanúgy fizikálisan is ott volt, miközben én csak mentálisan érzékeltem.
Tulajdonképp kissé önmegválaszoló kérdés mert ilyen tekintetben, mondható hogy ezen nincs is mit gondolkozni, mi másnak hihetnénk ha nem a tapasztalatunknak, tapasztalat azt mutatja a nappali eltűnik mint fizikalitás, és utána max. mint képzelet van jelen. Akkor is ez a tapasztalat ha mi kitalálunk hozzá dolgokat.
Szerintem ez nem így van.
Vizsgáljuk meg az ellenkező esetet: tegyük fel, hogy amit nem nézel, az eltűnik, majd ha ismét ránézel, újból felépül.
Ez egyrészt ellentmond a törvényeinknek, mivel a bontáshoz és az építéshez is energia kellene, ami ugye itt nincs. Meg olyan test sincs, ami a műveleteket elvégezze.
Másrészt viszont, ha ezen túllépünk, akkor az jön, hogy HOGYAN tud ugyanolyanra felépülni?
Ez csak úgy lehetséges, ha valami tárolja az egész felépítését!
Tehát akkor ráadásul tényleg nem tud eltűnni semmi, hiszen nagyon-nagyon pontos leírásnak kell maradnia folytonosan, amiből aztán ismét felépül!
De az ennyire pontos leírás az miben különbözik az anyagtól saját magától? Gyanús, hogy semmiben.
Értem mire gondolsz, itt most a tiszta tapasztalatra értem, ahogy egy bébi tapasztalja, meg sok kisgyerek is, mielőtt hozzátanulnak dolgokat, és annak megfelelően asszociálnak. Így van, helyes a meglátásod hogy a tiszta tapasztalatunk természete nem felel meg a fizika törvényeinek, csak akkor felel meg ha társítunk hozzá elképzeléseket, máskülönben folytonosan feltűnő és megszűnő észleléseket tapasztalunk, amik így megfigyelve nem illenek bele az elképzelésbe hogy lenne önálló létezésük, ami független a megfigyelőtől.
Mondtad hogy az ókorban is foglalkoztak ezzel, nem találtam anyagot, tudsz valamit ajánlani?
"nem találtam anyagot"
Ilyen jellegű dolgokon gondolkodtak, hogy hallani-e egy kidőlő fa hangját, ha senki sincs ott, vagy hogy pl. ott van-e a Hold, ha senki se nézi. Rég láttam... nem tudom, hol vannak erről anyagok.
Az a baj, hogy ez nem vizsgálat, csak elképzelések... vagyis filozófia.
Minden esetben, amikor tényleges vizsgálat történik, az jön ki, hogy minden a helyén van.
"Minden esetben, amikor tényleges vizsgálat történik, az jön ki, hogy minden a helyén van."
Én is így értettem, minden a helyén van, mert a törvényszerűségek állandóak, és annak mentén jelenik meg a számunkra az annak megfelelő tapasztalat. Pl. Hogy egy óra 7:03-at mutat, azután eltűnik és amikor újra előbukkan, egy törvényszerűségeknek megfelelő időt mutat, pl. reggeli után fél órával többet, tehát van egy gépezet a dologban, és minden törvényszerűség mindig a helyén van. De a tiszta tapasztalatom nézőpontjából (ha nem a dolgok közötti jogos de képzeletbeli összefüggéseket nézem) a dolgok eltűnnek időnként a számomra, ha nem tudnám hogy újra elő fognak bukkanni akkor biztos szomorú lennék, habár meg lehetne szokni egy idő után, ha a dolgok nem lennének örökek. Úgy gondolkodom hogy nem tűnt el hanem ott vár rám délután, és nagyon jól van, de a tapasztalatom az hogy eltűnt, mert nincs "itt", igaz hogy "ott" viszont van. Az "ott" alatt most a képzeletet értem, és ott tényleg van, képzelet az tényleg van, de a képzelet az nem a valóság. A képzelet viszont jó a "gépezet" valóságként nem jelenlevő részeinek a felderítésére, amit az összefüggések alapján tesz meg. Pl. Tudom hogy a sarkon le fogok kanyarodni, ez nem lesz meglepetés számomra. Ez hasznos ha valaki nem szereti a meglepetéseket, van aki szereti. Válaszolva a konkrét felvetésre. A tényleges vizsgálat amikor a dolgok közötti összefüggéseket vizsgáljuk, mérjük, összehasonlítjuk stb.
Amire én utalok az csak a tiszta tapasztalat a világról ahogyan érzékelem, mielőtt elindítom a képzettársításokat. Pl. Ha azt tapasztalom hogy valami eltűnik azt úgy is veszem, kvázi hiszek a közvetlen tapasztalatomnak ami az orrom előtt történik, mert a képzetem hogy "de ott van csak én nem látom", már kevésbé hihető, mint a valóság. A képzeletre persze szükség van, meg jó is hogy van szerintem. Én csak megnézem ilyen szögből is, érdekességképpen.
"Az a baj, hogy ez nem vizsgálat, csak elképzelések... vagyis filozófia."
Igazából fordítva, mert az képzelet az amit kihagyok, ezen alapszik az egész, hogy kihagyom.
Vizsgálat csak nem az megszokott féle.
"Ha azt tapasztalom hogy valami eltűnik azt úgy is veszem, kvázi hiszek a közvetlen tapasztalatomnak ami az orrom előtt történik, mert a képzetem hogy "de ott van csak én nem látom", már kevésbé hihető, mint a valóság."
Ezt most ne vedd úgy hogy megbuggyantam és ami eltűnik azt semmisnek veszem, mert a közvetlen tapasztalat azt mutatja hogy nincs. Világos hogy a képzeletnek vagy hitnek igaza van hogy ott van csak most nem valóságosan. Ugyanúgy összefüggésekből élek munkában is privát is. Én csak nézem így a vizsgálat erejéig a dolgokat, hogy hogyan festenek üresen.
"van egy gépezet a dologban"
És hol van ez a gépezet?
A tudomány nem talált ilyet, még jeleket se rá. Innen kezdve ez ezotéria... tudod: Occam borotvája.
"Ha azt tapasztalom hogy valami eltűnik azt úgy is veszem"
Már írtam: NEM azt tapasztalod, hogy eltűnik. Azt tapasztalod, hogy nem érzékeled.
Az eltűnés egy aktív dolog, azért valaminek tennie kéne valamit.
Míg az, hogy nem érzékeled, az a tárgy szempontjából egy passzív dolog.
Légy szíves, figyelj oda ezekre, ha nem akarsz tévútra jutni.
"És hol van ez a gépezet?
A tudomány nem talált ilyet, még jeleket se rá. Innen kezdve ez ezotéria... tudod: Occam borotvája."
A törvényszerűségek működésére értettem, hogy gépezet.
"Már írtam: NEM azt tapasztalod, hogy eltűnik. Azt tapasztalod, hogy nem érzékeled."
Egy megfigyelő számára a kettő ugyanaz. Legalábbis ha nem számoljuk a képzeletet bele, vagyis azt a tudást hogy nem eltűnik, hanem csak a te számodra tűnik el, ez a képzelet igaz, de csak képzelet mert az adott tapasztalat nem azt mutatja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!