Az "A rút kiskacsa" meséje valójában a transzszexualitás metaforája?
Nem.
A Rút kiskacsa Andersen által írt mese. Amíg a népmesékben előfordulhatnak ilyen motívumok (pl a magyar néphiedelem szerint, aki átmegy a szivárvány alatt, annak megváltozik a neme, de hozhatnánk példának a Béla kisasszony című népmesét is), addig műmesékbe nem érdemes ilyesmit belelátni. Függetlenül attól, hogy én személy szerint szeretem Andersen meséit, pszichológiai szempontból a Rút kiskacsa nem egy jó mese. Azt az üzenetet közvetíti, hogy nem kell tenned a fejlődésért, az majd csak úgy magától megtörténik.
De jól bemutatja, hogy csak mert a kacsák elvárásainak nem felelt meg, attól még a főszereplő is értékes. Foglalkozik a bántalmazás és a kirekesztés témakörével, és rávilágít arra, hogy csak mert egy adott társadalom vagy közösség követ magából, nem biztos, hogy veled van a baj.
Engem érdekelne a logikád, fejtsd ki kérlek?
Hogy lett a tulajdonképpen nevelt gyerekből, aki felnőtt korára a saját eredeti fajtájának külső (bár nevelő családjától eltérő) de saját nemének megfelelő vette fel transzexuális?
A kacsa családban nevelkedve is hattyú volt, csak nem tudta. Felnőttként is hattyú lett.
Feltételezem ez zavarta meg a gondolataidat. A mesében a külső jegyek változtak csak meg, a neme, a természete, a belső tulajdonságai végig ugyanazok voltak.
Nem, viszont a Piroska és a farkas arról szól. A farkas felveszi a nagymama női ruháit hogy megrontsa Piroskát. Eléggé egyértelmű a mesében a gyerekek ellen irányuló progresszív gender transz vonal. XD
(Jó, csak viccelek. De nem értem hogy miért kell a régi meséket tönkretenni ilyen témákkal...)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!