Mit jelentett régen a "Nemes" előtag egy névnél?
Régi keresztleveleket, házassági anyakönyvi kivonatokat átnézve találtam olyan (majdnem 200 éve született) felmenőmet, akinek a neve "Nemes"-sel kezdődik. A gyereke viszont már nem viselte ezt az előtagot. Tehát pl.: van egy keresztlevél Nagy Józsefről, akinek az édesapja Nemes Nagy Jánosként van feltüntetve.
Nem vagyok járatos annyira a történelemben: ezt a címe korábban a családnak adományozhatták, de mivel elszegényedtek, elhagyták?
Hát ez töriből pedig alap kéne hogy legyen, már bocsi...
Egyébként ez azért volt mert régen ugye feudális társadalom volt, Ami azt jelentette hogy voltak földesurak akik elég nagy jövedelemmel rendelkeztek (de csak azért mert örököltek földet, igazából sok mindent nem csináltak). De ez a társadalom körülbelül 80% ának nem volt túl kedvező, mert a nemesek voltak a felső tízezer, A többi ember meg a jobbágy, aki éjt nappallá téve dolgozott és semmi élete nem volt. Ehhez kapcsolódik Széchenyi Deák Wesselényi satöbbi neve akik próbálták kiterjeszteni a jogokat más emberekre is. Na ők tipikusan olyan nemesek voltak akiknek nem tetszett ez a társadalmi berendezkedés és már látták hogy ez így nem oké. Aztán ugye az első világháború elég sok mindent megváltoztatott és pontosan nem tudom hogy mikor de utána eltörölték a nemesi címeket. És elég nagy társadalmi változások jöttek azután...
Köszönöm a felvilágosítást (kioktatást?), de én nem erre voltam kíváncsi. Nagyon jól tudom, mi volt a jobbágyrendszer annak ellenére, hogy egészen más területekről vannak diplomáim, és informatikusként dolgozom pár éve, tehát el lehetne nézni, hogy közel két évtized után nem emlékszem mindenre a magyar történelemből.
Arra voltam kíváncsi, mi lehetett amögött, hogy a szülő még viseli a "Nemes" nevet, a gyerek már nem, illetve ténylegesen nemesi származásra utal-e.
Egyébként a nemesi címeket a II. vh után törölték el.
Kettős névban nem feltétlenül jelent nemesi származást. Sőt...
Még a nemesi kutyabőrökön, illetve adomány levelekben sem így szerepel.
A neten megtalálod valahol az "ősi" magyar nemesi neveket.
"A régi egyházi anyakönyvekbe beírták, hogy Nemes. Ez azt jelenti, hogy valamelyik ős az 1500-1700-as években 20 évig katonáskodott, amit nem pénzben fizetett ki az aktuális uralkodó, hanem armálist - nemesi adománylevelet adott. Volt, akinek volt rá pénze, és címert is csináltatott - ha címer is járt hozzá.
A nemesi cím azzal járt, hogy évente egyszer mehetett a vármegyeházára szavazni képviselőre, és nem adózott.
Sok esetben saját földjén gazdálkodott, és több lóval, szarvasmarhával tudta művelni a földet. De ugyanolyan kétkezi földműves volt, mint a körülötte élők.
A nemeslevelet ládában őrizték, mert egy új uralkodó esetén meg kellett újítani a nemességet, és azt bemutatni a nemesi közgyűlés előtt. Sokszor ellopták, megsemmisítették, vagy hamisították ezeket. Az elszegényedett armalista nemest hívták hétszilvafás nemesnek.
Ha másik megyébe költözött, akkor az ottani nemesi közgyűlés előtt is igazolni kellett nemes voltát. Ezt tehette tanúvallomásokkal, papírokkal, keresztlevelekkel, hiteles leszármazási táblákkal, ha még megvolt, akkor a nemeslevél bemutatásával, vagy annak másolatával.
A nemesi cím csak fiágon volt örökölhető. Ritka kivételes esetben engedélyezte az uralkodó a leányág fiúsítását, vagy leánynegyedet engedélyezett. A Nyíracsádhoz tartozó Asszonyrész neve is ennek őrzi emlékét.
A magyarországi nemességet az 1848-1849-es szabadságharc után eltörölték. "
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!