Egy székely történész ismerősöm szerint a románok Dél Olaszországból származnak,ez mennyire lehet igaz?
Van egy ilyen elmélet a románok eredetét illetően, de nem általánosan elfogadott. Nem vagyok történész, de megpróbálom pontokba szedni az ellenérveket:
1. Először is miért kellene Itáliaból jönnie a románok őseinek, amikor a Balkánon is voltak/vannak latin nyelvűek ? A Balkán északi fele romanizálva lett a római uralom alatt, sokkal logikusabb ott keresni a kialakulási helyüket.
2. Dél-Itália a kora középkorban(amikor elvileg át kellett volna hajóznia a románok őseinek) még jórészt görög nyelvű volt.
3. Nincsenek arra utaló írásos források, hogy lett volna betelepülés Itáliaból a Balkánra. Illetve mégis volt ilyen, de az szicíliai és dél-italiai görögök visszatelepedese volt Görögország területére, ráadásul némileg későbbi esemény mint amikor a románoknak kellett volna megjelennie.
4. A román nyelvben van egy albán-szerű nyelvi réteg amit csak a Balkánon szerezhettek. Ha Itáliaból jöttek volna nemigazán lett volna idejük ilyen átvételekre.
5. A román és a dél-olasz nyelvjárások az újlatin nyelvek két különböző ágába tartoznak. Az viszont igaz, hogy a nyugati latin nyelvek között a dél-olasz van a romanhoz a legközelebb, de ehhez akkor is túl távol állnak egymástól.
6. A román nyelvben hiányoznak a városias és a tengerparti életmódra vonatkozó szavak, ezek külföldi átvételek. Pl: a román Oras szó a magyar város szóból van. Itáliában a városias civilizáció töretlenül fennállt a középkor sötétnek nevezett szakaszában is, de ez az Észak- Balkánon nagyjából kihalt a szláv hadjáratok és a pestis miatt. Ergo a városi szókincs ,,elfelejtésére" sokkal inkább a Balkánon volt lehetőségük.
Ami a tengert illeti Itáliaban nagyjából mindenhol relatíve közel van a tengerpart, amíg a Balkánon vannak a parttól messzebb eső belső területek.
A nyelv lehet hasonló,de a mentalitás ennyit változott volna.
Az olasz mindenhol olasz marad. A románok teljesen mások minden tekitetben.
2-es vagyok. Egy fontos pontot kifejlettem.
Az olaszok római katolikusok, a románok pedig ortodoxok. A kora középkorban még nem volt meg a hivatalos egyház szakadás, de a markáns különbségek a keleti és a nyugati rítus között elég élesen megvoltak.
A románok feltételezett áthajóztatasa után nem sokkal a bizánci államhatalom a Balkán 80%-án megszűnt funkcionálni. Görögország úgy fele is elesett, ami megmaradt a nekik az Edirne-Konstantinápoly környéke és Hellász partvidéke és szigetvilága, tehát az a környék amihez a románoknak biztosan nem volt köze. Kizárt, hogy rátudták volna őket szorítani a katolikus rítus elhagyására, ha olyan rövid ideig uralták őket. És egyébként is relative ritka volt történelmi viszonylatban, hogy nagyobb tömegek katolikusból ortodoxok legyenek, vagy éppen fordítva. Pl: a Magyar Királyság román lakói sem lettek római katolikusok. És a moldvai csángókból sem csináltak ortodoxokat, nagy részük még románok közé asszimilálódva is katolikus maradt, tőlük származnak a moldvai katolikus románok akik sokkal többen vannak mint a magyarságukat is megőrzött csángók.
A románok a balkáni őslakosság leszármazottai, az albánokkal állnak közeli rokonságban. Később keveredtek a délszláv népekkel is.
Szerintem lehet benne valami, ugyanis a délolasz területek is nagyrészt a Balkán felől népesedtek be az ókorban (görög gyarmatok). Az lehet inkább valószínű, hogy a Balkán lakossága egyrészt Dél-Itália felé vándorolt, másrészt északkelet felé, amiből a mai románok jöttek létre. Dél-Olaszországban egyébként van egy albán kisebbség, az arberesek, főleg Apuliában élnek, nagyrészt már összekeveredtek az olaszokkal. De a Balkánon sok helyütt élnek arománok, akik az ott maradt románok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!