Milyen forrásokból fogják megismerni a mi korunkat a
jövő történészei?
Figyelt kérdés
A korábbi idők történelmét nagyrészt papír alapú írásos forrásokból ismerjük. A történészek levéltárakból, irattárakból stb. tájékozódnak. De ma már nincs, vagy alig van papír. Egy régi költő vagy híres ember gondolkodásmódját, életét, a kapcsolatait stb. nagyrészt a levelezéséből ismerjük. De a mai költők és mindenki más is már csak emaileket írnak. Azok 100-200 év múlva nem lesznek meg. De a kormányzat és a közigazgatás adatait (döntések, jegyzőkönyvek, döntés-előkészítő dokumentumok stb.) is csak szerverek őrzik. Azok hol lesznek 150 év múlva? Újságok még itt-ott vannak, de már a végnapjaikat élik. Az internetes portálok híreit viszont nem őrzi meg majd semmi.
3: pont ez a gond. A floppyt ma egyszeri ember már nem tudja megnézni. De ha egy megyei könyvtárba vinném be, vsz. már ott se tudnák.
2022. febr. 12. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
5/7 anonim válasza:
Ja, hát kihívás, őrület, persze. Küzdenek vele, akiknek ez dolga, és sok adatvesztés lesz, ez biztos!
2022. febr. 12. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
6/7 anonim válasza:
Ami fontos, azt úgyis redundánsan tárolják, ha az egyik példány megsemmisül vagy megsérül akkor csinálnak helyette mégegy másolatot. Egy merevlemez elég sokáig tárolja az adatokat ha nem nagyon írogatnak rá túl gyakran. A papír gyúlékony, besárgul, és romlik a minősége/olvashatósága. Szerintem erre a redundancia az egyik legjobb és legkézenfekvőbb megoldás.
2022. márc. 10. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
7/7 anonim válasza:
Egyébként állítólag – vagy tíz éve hallottam – hogy az U.S.A-ban valami fontos könyvtárban a digitális tárolásról visszaálltak a mikrofilmre, mert annak élettartama sokkal pontosabban jósolható. Tudod, hogy x évig használhatod, ez előtt kicsivel készítenek róla egy másolatot.
De pl. életműveknél is ha egy ma még kis költő blogolgat, aztán kitörli, aztán tíz év múlva felfogja a szakma, hogy ő volt az új Petőfi, s már sehol a régi anyag. Az OSZK Kézirattárába nagy emberek halálakor sok ládányi hagyatékokat adnak. Ugyanezt winchesterekkel, gmail accountokkal kevesebb eséllyel fogják megtenni a leszármazottak. Persze a Google megőrzi mindenki helyett, kérdés az mennyire lesz kutatható?
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!