Most akkor a perzsák gonoszak voltak, vagy sem?
Mármint minden film másképpen mutatja be őket.
Pl a 300 című filmben nagyon undorító képet festenek a perzsákról.
De mondjuk a perzsia hercege című filmben tök szimpatikusak.
Én nem vagyok otthon a történelmükben, de aki jobban ismeri a történelmüket az tudna esetleg választ adni a kérdésemre?
Szóval melyik kép áll közelebb a valódi perzsákhoz? Illetve milyenek voltak ők valójában? Mi volt a motivációjuk? stb
Ez így egy elég értelmetlen kérdés. Nyilván egy hódító hadjárat közben az ellenfél teljesen más képet fog festeni ugyanarról a népről, mint egy szövetséges, vagy épp a nép egy adott tagja. Plusz egy adott nép több ezer éves történelme során is számtalan ponton számtalan különféle állapot uralkodott.
Na meg a gonosz az emberi tulajdonság, egy komplett népre nem értelmezhető.
Ja, és az általad említett mindkét film eleve mese.
A perzsia hercege az egy játék adaptáció, szóval igen az egy mese.
A 300 az megtörtént eseményeken alapul. (pl. thermopülai csata)
A kérdésem egyébként általánosságban szólt, hogy milyen politikai, szociális identitásaik voltak a perzsáknak, mondjuk aki tanulmányozta őket talán jobban tudja. Te nem tudsz semmit. Még azt sem tudtad, hogy a 300 javarészt megtörtént eseményeken alapszik.
Tehát a kérdés nem neked szólt, úgy hogy légyszíves húzzál innen a vérbe, köszi. :)
"A 300 az megtörtént eseményeken alapul."
Ettől még amiket a filmen látsz a perzsákról (és ugye a kérdésed erről szólt), az mind a mese része, nem valós történelmi tényeké. Szóval jelen helyzetben teljesen irreleváns, hogy amúgy tényleg volt ott egy csata ami a szóban forgó filmet ihlette.
"A kérdésem egyébként általánosságban szólt, hogy milyen politikai, szociális identitásaik voltak a perzsáknak, mondjuk aki tanulmányozta őket talán jobban tudja."
Ez még mindig értelmetlen. Melyik perzsának? Ott is eltérően gondolkodhat két ember, csak mert mindkettő perzsa. Másrészt ahogy arra a korábbi válaszomban is utaltam, mikor? Múlt hónapban? Tavaly? Az 1500-as években? Krisztus születése előtt?
A 300- mutatja be legjobban miképpen viselkedtek a harctéren, a harctéren mindig az ellenfél megrettentése megbotránkoztatása volt a cél, amolyan pszichológiai hadviselés, lényegében minden sereg üvöltött,hangosan dobolt,vagy épp kürtölt mikor csata volt.
A görögök viszont nem igazán használták ezt a technikát akkoriban annyira csúcson volt a katonaságuk hogy felesleges volt, ezen felül ők inkább azzal rettentették meg az ellent hogy nem fostak be.
"1956-os forradalmat leverő szovjetek otthon is abban a tudatban mászkáltak, hogy „mi vagyunk a gonoszok”?"
Igen, ők tudták hogy azok.
"A 300 az megtörtént eseményeken alapul. (pl. thermopülai csata)"
Oké, de pl. a mohácsi vészről egészen más hangvételű források a magyar források (mivel vesztettünk) és a török források (mivel ők nyertek).
Ugyanígy semmi meglepő nincs abban, hogy a görög források az ellenfelet negatívnak ábrázolják.
Ez nem jelenti azt, hogy minden perzsa gonosz volt. Nyilván egy csatánál katonák vannak, akik tudnak kegyetlenek lenni, de a perzsa haderő nem egyenlő az egész perzsa társadalommal. Gondolom ezt is könnyű belátni.
Nem használnám így, hogy a perzsák "gonoszok voltak". Ma az amerikaiak gonoszak? A franciák gonoszak? A magyarok gonoszak? Egy több milliós embertömegről beszélünk. Voltak köztük gonoszak és jók is. Perzsia egy militarizált állam volt, ami a katonai terjeszkedéssel tartotta fenn magát. Való igaz, a hódítások tudnak kegyetlenek lenni. De emellett a Perzsa Birodalom tiszteletben tartotta a leigázott népek kultúráját, vallásást, hagyományait. Elég volt elismerniük a perzsa nagykirály hatalmát, meg persze adózniuk. A zsidóságot a perzsák (Nagy Kyros király) engedték haza a babiloni fogságból. Emiatt pl. Nagy Kyros alakja a Bibliában kifejezetten pozitív.
Öhm.. nyugi. Vegyétek semmisnek a kérdést, már nem is figyelem.
Ja és a jó k*rva anyátokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!