Elvileg, morálisan hol a határ, ki a hazaáruló? Aki kiáll egy általa ideálisnak tartott berendezkedés mellett és ezzel a fennálló kormány ellen más állam/nemzetközi szervezet politikáját támogatja vagy aki tűzzel-vassal véd egy honi diktatúrát?
BTK
Hazaárulás
258. § (1) Az a magyar állampolgár, aki Magyarország függetlenségének, területi épségének vagy alkotmányos rendjének megsértése céljából külföldi kormánnyal vagy külföldi szervezettel kapcsolatot vesz fel vagy tart fenn, bűntett miatt öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés tíz évtől húsz évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztés, ha a hazaárulást
a) súlyos hátrányt okozva,
b) állami szolgálat vagy hivatalos megbízatás felhasználásával,
c) háború idején vagy
d) külföldi fegyveres erő behívásával vagy igénybevételével
követik el.
(3) Aki hazaárulásra irányuló előkészületet követ el, egy évtől öt évig, háború idején két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Hűtlenség
259. § Az a magyar állampolgár, aki állami szolgálatával vagy hivatalos megbízatásával visszaélve külföldi kormánnyal vagy külföldi szervezettel kapcsolatot vesz fel vagy tart fenn, és ezzel Magyarország függetlenségét, területi épségét vagy alkotmányos rendjét veszélyezteti, bűntett miatt két évtől nyolc évig, háború idején öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Az ellenség támogatása
260. § (1) Aki háború idején Magyarország katonai erejének gyengítése céljából az ellenséggel érintkezésbe bocsátkozik, annak segítséget nyújt vagy a saját, illetve a szövetséges fegyveres erőnek hátrányt okoz, bűntett miatt tíz évtől húsz évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) Aki az ellenség támogatására irányuló előkészületet követ el, két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Kémkedés
261. § (1) Aki idegen hatalom vagy idegen szervezet részére Magyarország ellen hírszerző tevékenységet folytat, bűntett miatt két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) Aki az (1) bekezdésben meghatározott kémkedést szigorúan titkos minősítésű adat kiszolgáltatásával követi el, öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(3) Aki kémkedésre irányuló előkészületet követ el, egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(4) Nem büntethető a hírszerző tevékenységre ajánlkozás vagy vállalkozás miatt, aki - mielőtt egyéb hírszerző tevékenységet fejtett volna ki - az ajánlkozását vagy vállalkozását a hatóságnak vagy az állam illetékes szervének bejelenti, és a külföldi kapcsolatát teljesen feltárja.
A kultúrális és történelmi tudatot hogy lehet elárulni?
Történelemhamisítással?
Vagy új stílussal?
Elméleti síkon kezelve én azt mondanám, hogy minden "haza"árulás, ahol a saját közösségednek ártasz.
A kérdés inkább az, hogy mi számít ártásnak, és ebben sajnos sosem lesz egyetértés.
Végre egy értelmes hsz.
Ha az adott országban diktatúra van (az illető felfogása szerint), akkor annak lebontásával árt a közösségnek?
A demokrácia a többség uralmát jelenti a többiek akaratán felül. Annyiban különbözik a diktatúrától, hogy megadja a lehetőséget mindenkinek a szavazásra.
A diktatúra akkor káros a közösségre nézve, ha a többség érdeke sérül tőle.
Kérdés, hogy a többség képes-e eldönteni, hogy neki mi a jó és mi nem. Egyáltalán ki lehet-e mondani, hogy létezik egy csoport, aki a többségnek nevezhető?
Én úgy gondolom, hogy nincs szükségem nagy testvérre, aki cím vagy saját maga által fabrikált alapon dönteni akar helyettem.
Mivel a közösség része vagy, ezért ha elmondod a véleményedet, nem gondolnám, hogy elárulod vele a hazát. Ahol pedig nem számít a véleményed, miért lenne a hazád?
"az illető felfogása szerint"
Itt van a gond. A gyakorlatban nincs olyan rendszer, ami mindenkinek egyformán jó lenne. Mindig van, aki elnyomottnak, mellőzöttnek érzi magát, és ezért diktatórikusnak érzi a hatalmat. Másrészről viszont vannak olyan rejtett diktatórikus eszközök, amiket az sem feltétlenül ismer fel, aki ezek által hátrányba vagy elnyomott helyzetbe kerül.
"Kérdés, hogy a többség képes-e eldönteni, hogy neki mi a jó és mi nem. Egyáltalán ki lehet-e mondani, hogy létezik egy csoport, aki a többségnek nevezhető?"
Na igen, ezek a modern demokrácia alapproblémái.
A hazaárulás szerintem elég képlékeny fogalom. Mondja meg nekem például valaki, hogy Fráter György hazaáruló volt-e? Gyakorlatilag kimerítette az (akkor még nem létező) BTK összes erre vonatkozó pontját, viszont végig Magyarország fennmaradása és területi egysége lebegett célként a szeme előtt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!