Aki könyvkiadónál vagy annak nyomdájában dolgozik, tudna erre a szakmai kérdésre válaszolni?
Ha véglegesítik könyvkiadás előtt a korrektúralevonatot (amit jelen esetben a szerző pdf-ben kapott meg, hogy jóváhagyja), azt a kiadó olyan formában tárolja, hogy már lehetetlen (vagy nehéz) bármikor belejavítani?
Ha butaságot írok és nem korrektúralevonatnak hívják, akkor minek? Arra gondolok, amely fájlból maga a könyv már a nyomtatásba kerül. Macera, kivitelezhetetlen abban hibákat folyamatosan javítgatni?
Szóval a tördelőszerkesztő elkészíti mondjuk InDesign-ban, Quarkban, vagy bármilyen hasonló tördelőprogramban, ezzel létrehozva egy forrásfájlt, amiből nyomdakész pdf-et tud exportálni.
Ebben a PDF-ben már nem javítunk semmit.
Amikor egy hibát észreveszel a nyomdakész állományban, akkor azt a forrásfájlban javítja a nem túl boldog kolléga, mert bizony boríthat akár mindent is.
Fontos, hogy az efféle javítások a korrektúrakörök alatt lemenjenek, mert, ha nyomdábakerülés után jut eszedbe és talán már a lemezeket is levilágították, akkor súlyos összegekbe is kerülhet ez.
Hadd kérdezzek valami (lehet, hogy) butaságot, ha még olvassa valaki a hozzáértők közül: egy nem keménykötésű, hanem puha, de hagyományos könyv esetében ennek a forrásfájlnak nem része a könyvborító és a hátlap ugye? Azt külön hozzák létre és illesztik a könyvre?
Köszönöm előre is a szakértői választ, és hogy lassan teljes kiképzést kaptam "könyvnyomtatásból és -előállításból", holott érezhetően semmit sem konyítok ehhez. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!