Keleti nyelvek és kultúrák szak (japán vagy kínai) szerintetek megéri?
Hol? Merthogy az sem mindegy, melyik egyetemre mész.
Nem akarok senkiről negatív véleményt mondani, konkretizálni, de ha gondolod, írj privátot és válaszolok.
De nagyon-nagyon summásan: ha van nyelvtudásod, nem lesz baj. Nem árt előre ráedzeni viszont, ha úgy döntesz, odamész.
"Nem akarok senkiről negatív véleményt mondani"
-- Mármint nem akarok egyik egyetemről sem...
Ha őszinte akarok lenni, nem igazán tudom elképzelni, hogy ennek itt, Magyarországon, nagyon mi haszna tud lenni.
Biztosan van pár ember, akinek sikerül elhelyezkednie valami követségen, intézetnél, esetleg külföldre tud menni, és ott kamatoztatni a tudást... De nagy átlagban minek!? :s
Én nem tudom, mondjuk nem is nekem kell tudni, mert én nem jártam oda. :)
Szerintem az alapján dönts, hogy mit akarsz utána vele kezdeni. Nagyon járj utána, mik a lehetőségek egy ilyen papírral és tudással, és hogy ezekre mennyire van ténylegesen kereslet.
Nem könnyű pályát választani, és persze fontos szempont, hogy mi érdekel, de ha pl. engem az űrkutatás érdekel nagyon, akkor be kell látnom, hogy igencsak nehéz életpálya előtt fogok állni. Vagy zseni leszek, és kimegyek a NASA-hoz, akkor pedig kiskirály lettem. :) Szóval, tervezés, cél, megvalósíthatóság mérlegelése...
Japán szakon végeztem és már közben is megbántuk sokan, mert rájöttünk hogy japánul piszkosul nem tanulunk meg, meg úgy egyébként semmihez nem értünk továbbra se. Többen emiatt a szak közben vagy utána elkezdtek járni másik, valamirevaló szakra, hogy érdemi képzettségük is legyen és jártasak legyenek valamiben, mert az hogy megtanulunk a 3 év alatt bemutatkozni (nyilván túlzok, de az egyetemi oktatás max. alapfokig juttat el), de azt leverik a népen hogy hogy van japánul a gégecső meg a nyelv első harmada, na azért az elég nevetséges. Szóval magától a szaktól ne várj sokat, de ha csak diplomát akarsz akkor jó hely (ahogy a többi bölcsész szak is) mert kb. utánad vágják ha nem kéred akkor is (nyilván megint túlzok, sokakról tudok akik éveket csúszkáltak, de ehhez extrém hülyének kell lenni).
Ugyanakkor, hogy jót is szóljak a szakról, ha kedvelnek a tanárok és szünetben is eltrécselgetsz a japán tanárokkal, és emellett jól tanulsz, simán kaphatsz egyéves ösztöndíjat Japánba, amivel viszont marha nagy előnyre teszel szert (szemben azokkal akiknek ez nem adatik meg és csak magyar egyetemi körülmények közt járnak japán szakra, mint említettem). Többeket ismerek akik kaptak és rengeteget profitálnak belőle, egytől egyig japán foglalkoztatónál dolgoznak tolmácsként/fordítóként, amivel baromi jól lehet keresni, de ugye közel folyékonyan kell beszélni a nyelvet hozzá, amit az egyetemi körülmények messze nem nyújtanak.
Egy szó mint száz, saját tapasztalatból mondom hogy kerüld el ezeket a szakokat, mert jól hangzik és a bölcsész szakok közül még a keleti nyelveseknek van a legnagyobb presztízsük, és állítólag ezek is a legnehezebbek (ezen mindig mosolyogtam, akkor milyen lehet a többi..), de az eredménye külső behatás nélkül konvergálni fog a nullával.
Az utolsó válaszoló úgy érzem, kissé elfogultan szól, ezért a félreértés elkerülése végett szeretnék rávilágítani néhány dologra a leírtakkal kapcsolatban.
"mert rájöttünk hogy japánul piszkosul nem tanulunk meg"
Ez egyénfüggő. Személy szerint ismerek nem egy olyat, aki nulláról N3-N2 szintig vitte a tanulmányok végére, persze abban igazad van, hogy ez a ritkábbik eset. Ugyanakkor számtalanszor elmondják a tanárok, oktatók a szakon, a felvételi tájékoztatókban (legalábbis az én időmben még láttam ilyen tájékoztatást), hogy nem nyelvtanulásra van fenntartva a szak. Arra a célra van már egyre több nívós nyelviskola, vannak magántanárok is, elérhető tankönyvek, más szóval van elég egyetemen kívüli lehetőség a nyelv elsajátítására. Nem fair olyan tudást számonkérni a szakon, amit soha nem is állított, hogy átad.
"Ugyanakkor, hogy jót is szóljak a szakról, ha kedvelnek a tanárok és szünetben is eltrécselgetsz a japán tanárokkal, és emellett jól tanulsz, simán kaphatsz egyéves ösztöndíjat Japánba,"
Nem a tanárokkal való "trécseléssel" lehet elnyerni az ösztöndíjakat (amikből szintén egyre több van), hanem például azzal, ha tevékenyen részt veszel a szak által/támogatásával megrendezett kulturális eseményeken. Erre számtalan lehetőség rendelkezésre áll, és csak az nem vesz részt benne tulajdonképpen, aki nem akar. (És valóban, ez sem elég, ha az átlagod X alatt van. Meghatározott követelményei vannak, nem "kedvencem küldöm" alapon megy a dolog).
Utolsó, én arról írtam hogy az egyetem milyen szintig juttat el, nem arról, hogy ha te saját magad éjjel-nappal japánozol, nyelviskolába jársz akkor hova juthatsz. Amúgy az én időmben sehol nem reklámozta magát úgy a szak, hogy itt bizony minimális nyelvtudást nyújtunk, többre ne számíts, valahol a 2. vagy 3. évben jöttek először ezzel a tanárok, hogy hát ez bizony nem nyelviskola. Még első félévben, beiratkozáson is azzal biztattak hogy nagyon gyorsan fogunk haladni, nyelvvizsgára is fizessünk be már most. És ismétlem hogy nem csak én gondolom kidobott évnek azt a hármat amit ott töltöttem hanem sok más ismerősöm is. Gyakorta hallottam másoktól hogy ha újrakezdhetné, nem menne keleti szakra mert szhart se ér. Bocs hogy leírom az őszinte, kendőzetlen tapasztalatom és véleményem, de fölösleges ezt szépíteni.
Az ösztöndíjról meg annyit, hogy kizárólag olyan sulitársak kapták meg, akik jóban voltak a tanárokkal, mert bizony nagyon sokat számít a tanárok szubjektivitása is. Nyilván fontos az átlag és a különböző rendezvényeken való tevékenység, de ha jelentkezik egy ilyen, meg egy olyan akit a tanárok kedvelnek is mert eljár velük karaokézni, biztos hogy nem az előbbi kapja meg. Mondom, tapasztalat, és ezt nem csak én láttam.
Mindenesetre kinek a pap, kinek a paplan, ha valaki akar magának egy laza 3 évet amit minimális energiabefektetéssel is el tud végezni és nem célja hogy szaktudással rendelkezzen a végére, nem fogja megbánni.
(és a félreértések elkerülése végett, én mind a három évet végiggüriztem serényen, mondhatni stréber voltam, nem volt nap hogy ne tanultam volna, szóval nem azért gondolom mindezt a szakról, mert szhartam bele)
Én is, mint japán szakos mondom, hogy nagyon nem éri meg ez a szak. Max azoknak, akik MÁR középiskolában is tanultak több éven keresztül japánul. A nyelvórák elég lightosak, viszont (ahogy felsőbbévesektől hallottam) a nyelvi alapvizsga nehéz.
És NEM akarok senkit sem megbántani, DE undorító, hogy ez a szak mennyire a pénzről szól. Nálam az verte ki a biztosítékot, amit az egyik oktató (nem nevezem meg) mondott, hogy minden évben, minden intézményre ki van osztva egy "kvóta", hogy egy adott évben hányan végezhetnek...
Tudom, ez elsőre furán hangzik, de ha majd felvesznek, szerintem egy év alatt rá fogsz jönni, hogy mennyire nem jól mennek itt a dolgok (osztályozások, tanárok jó néhány tíz percet késnek az órájukról...) arra is volt precedens tavaly, hogy az egyik specializációs tárgyat oktató tanár (akit rendesen elmondanak mindenhol a neten, még a markmyprofessor .com-on is) elfelejtette, hogy aznap vizsgáztatnia kellene... elaludt... jön a Neptunba az üzenet, hogy minden hallgató jelest kapott, még az is, aki gyakorlati órának több, minta háromnegyedét ellógta.
Biztos forrásból tudom, hogy az utóbbi kb. 10 évben kb. 2-5 olyan hallgató volt, akik elvégezték a teljes fordítói specializációt és valóban fordítók lettek, tolmács összesen 2 :) Ez mindent elmond.
Ja, és a sztorihoz még az is hozzátartozik, hogy a fordítói specializáció is elég lightos. Hogy miért? A tanár válasza csak annyi volt, ha rendesen tanítanának (úgy, mint a porosz rendszerben), akkor nem vennének fel minden évben 150 (!omg) hallgatót, csak azt a kb. 5-15-öt, akik rendelkeznek legalább N3-mas nyelvtudással már az első félévben :)
A végzett fordítókról és tolmácsokról csak annyit, hogy ők is középiskolás koruktól kezdve tanulják ezt a nyelvet, és anyagi hátterüknek köszönhetően (nekem pl. 4 ilyen ismerősöm is van), többen a nyári szüneteket Japánban töltötték (nyelviksolában) :)
És igen, a japánszak NEM a nyelvről szól, az csak adalék. Hanem, ahogy előttem leírták kőkemény filológiáról (nyelvtudományról). Aminek szigorúságát már csak azért sem értem, mert 1.) a mintaterv szerint is ku.va kevés a nyelvóra... 2.) Mi a fa..nak mennek bele ilyen mélyen a nyelvtudományba, ha nem tanítják rendesen a nyelvet, tanári diplomát meg amúgy sem kapsz vele? Szóval csinálsz egy BA diplomát kb. 3 év alatt (bár van olyan ismerősöm, aki már 2 évet szopott azzal, hogy nem volt tanár, aki elvállalja a szakdolgozatának a témavezetést, mert egy tanárra jut kb. 25-30 diák...
Sokunk számára, még japán szokosok számára is rejtély ez a szak...
"mert az hogy megtanulunk a 3 év alatt bemutatkozni (nyilván túlzok, de az egyetemi oktatás max. alapfokig juttat el), de azt leverik a népen hogy hogy van japánul a gégecső meg a nyelv első harmada, na azért az elég nevetséges."
xDDDDDDDDDD hát igen, a jóöreg filológia 1 tárgy :D Nem semmi az elvárás, az biztos :D De ennek ellenére tisztelem azt az embert, aki oktatja. Marci (terminátor) elképesztő milyen tudással rendelkezik. Arról az emberről szobrot kellene állítani ;)
<3 Marci <3 Na jó, ha rá lenne bízva ez a szak, akkor kb. minden évben 2-3 embernél nem szerezne több diplomát az fix ;)
"nem nyelvtanulásra van fenntartva a szak. Arra a célra van már egyre több nívós nyelviskola, vannak magántanárok is, elérhető tankönyvek," És a nyelviskola meg a magántanár az mennyibe fáj butuskám ;) ?
8. válaszoló
"Az ösztöndíjról meg annyit, hogy kizárólag olyan sulitársak kapták meg, akik jóban voltak a tanárokkal, mert bizony nagyon sokat számít a tanárok szubjektivitása is. Nyilván fontos az átlag és a különböző rendezvényeken való tevékenység, de ha jelentkezik egy ilyen, meg egy olyan akit a tanárok kedvelnek is mert eljár velük karaokézni, biztos hogy nem az előbbi kapja meg. Mondom, tapasztalat, és ezt nem csak én láttam."
Én anno voltam kint pár éve, pedig egyszer sem voltam se karaokezni se golfozni, se halászni a tanárokkal. Érdekes.
"És ismétlem hogy nem csak én gondolom kidobott évnek azt a hármat amit ott töltöttem hanem sok más ismerősöm is. Gyakorta hallottam másoktól hogy ha újrakezdhetné, nem menne keleti szakra mert szhart se ér. Bocs hogy leírom az őszinte, kendőzetlen tapasztalatom és véleményem, de fölösleges ezt szépíteni."
Az más kérdés, mennyi gyakorlati haszna van az ott szerzett diplomának a "való" életben. Nem kell ide a szarkasztikus bocsánatkérés, tudom, miről beszélsz, de a nyelvtudás és diploma két külön kérdés.
"Mindenesetre kinek a pap, kinek a paplan, ha valaki akar magának egy laza 3 évet amit minimális energiabefektetéssel is el tud végezni és nem célja hogy szaktudással rendelkezzen a végére, nem fogja megbánni."
Lejjebb épp te magad írod, hogy végiggürizted. Akkor most mégse laza 3 év, hanem kell valamit belefektetni is? Pontosítsd. NEM lehet minimális energiabefektetéssel elvégezni. A tulajdonképpeni japanológia, amit oktatnak a szakon, egy tudományág, és nem véletlenül van specializációkra (fordító, társadalomtörténet, nyelvészet, stb.) felosztva. Ez nem holmi büfészak, ahol bemagolsz két tankönyvet és "oké" vagy. Ha valaki "végiggürizi" a szakot, ahogyan Te fogalmazol, az igenis egy jó szaktudást kap a végére. Az egészen más kérdés, hogy ez a szaktudás jelenleg nem igazán keresett nálunk.
9. (Gábor)
Szükségtelen ez a cinikus hangnem. " És a nyelviskola meg a magántanár az mennyibe fáj butuskám ;) ?" Nem a kiscicád vagyok, a barátnőddel beszélj így. Nem kötelező igénybe venni sem egyik, sem másik lehetőséget. Egyébiránt rengeteg a Károliról vagy Eltéről kikerült/ott tanuló hallgató tart mellékállásban órákat, ők nem kérne el milliókat érte. Manapság olcsóbban találsz japántanárt, mint angolt, ha szétnézel kicsit...
"És NEM akarok senkit sem megbántani, DE undorító, hogy ez a szak mennyire a pénzről szól. "
Ha vádaskodsz, bizonyíts! Melyik egyetemről van szó egyáltalán? Vádaskodsz konkrétumok nélkül, de ahhoz már nem veszed a fáradságot, hogy alátámaszd valamivel az állításod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!