Mik a szocreál főbb ismérvei?
Igen, ezt ismerem, mert már elolvastam, azonban nem kaptam igazán választ a kérdésemre.
Azért köszönöm szépen!
"Ebben az időben dúlt a szocialista realizmusnak nevezett ízlés háborúság az egyfajta csenevész klasszicizmus és a modern funkcionális építési irányzat (...) között." - írta emlékirataiban Molnár Tibor építész.
Tehát mondhatni a neoklasszicizmus keverése a funkcionalista modern építészettel. Sokszor merít az antikból, pl. a fehérvári vasútállomás úgy néz ki, mint egy ókori görög templom modernizált verziója. De az egyszerűbb lakóházak bejáratait is szerették antikizáló oszlopokkal díszíteni. Emellett szinte mindig van kőkerete az ablakoknak. A díszítéseket tekintve némileg rokon a két világ háború közötti art deco-val, de ugyebár annak az egyik fő ihletforrása az antik művészet volt.
Egyébként igen rövid ideig volt jelen hazánkban, kb. 1958-ig, utána visszatértek a modernhez.
Köszönöm szépen!
Noha a kérdést egy kissé tágabban értelmeztem, ami inkább '70-es-'80-as évekre vonatkozik. Azt a stílust hogy hívják, mert akkor arra irányulóan teszek fel egy kérdést?
4
A magyar építészetben az ötvenes évek második felében visszatértek a modernhez. A hetvenes és nyolcvanas években épített épületeket szokták "szocmodern" épületeknek is nevezni, de ez nem hivatalos elnevezés, viszont arra jó, hogy megkülönböztessük a szocializmus termékeit a két világháború közötti kora modern épületektől. Azok ugyanis sokkal mívesebbek, szebbek voltak. Persze a "szocmodern" alkotásoknak is megvan a maguk bája.
Jellemző rájuk: - csekély díszítettség, ha van is, az absztrakt, geometrikus
- funkcionalizmus
- "kockafejűség", azaz egyenes vonalak az alaprajzban, tehát a harmincas évekre jellemző homorú/domború homlokzatokat már nem alkalmaztak a szocializmusban.
- sok esetben nagy üvegfelületek (pl.: fehérvári Technika Háza + budapesti Parisiana mulató, de annál mára visszaállították az eredeti, art deco homlokzatot + Prágai Nemzeti Galéria)
A festészetben pl. fontosnak tartották, hogy a képeknek ideológiai üzenete is legyen. A szocializmusnak kedves témák (pl.: munkások úttörők) idealizált módon kerülnek ábrázolásra, míg a kevésbé kedves témák (pl.: kizsákmányoló tőkések, társadalom által kitaszított szerencsétlenek) éppen ellenkező képen.
Hasznos könyv a témában:
Aradi Nóra: A szocialista képzőművészet története
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!