Az igaz hogy sok helyen vidéken akkora szegénység van hogy még a parkettát IS és még kitudja mit elégetnek ilyenkor a téli fagyos időjárásban?
Cigányok inkább, rájuk jellemző.
Munkatársaim közül az egyik, akiről tudok, a garázs ajtót tüzelte fel, persze az az előző gazdáé volt, csak ő vette meg a házat, így lakják le szépen a házakat.
Az alkeszek pl, úgy csinálják hogy nappal egész nap a kocsmában vannak a melegen, este meg fűti őket a bor.
A gyerekesek meg tüzelnek amiből jussa, fizetésükből, szén segélyből, vagy ha hozzá tud jutni vmi kis fához cserjéhez a határból, rosszabbik esetben a szomszéd lakatlan házánál lévő gyümölcsfákból, kerítéséből, szőlőjéből, stb.
Van aki zsákszámra jut ruhákhoz, azt tüzeli, vagy minden féle műanyagot és gumit, hogy meleg legyen semmi nem számít! A család nem fagyhat meg.
Dolgozni kell, legyen rendes munkahelye, ne másokon élősködjönek.
Ne csinálja a gyereket halomra, csak annyit amennyit el tud tartani.
Ne költsön a cigarettára, italra esetleg drogra, 10-20 ezreket, tisztelet a kivételeknek!
Nos ha betesz a szobába egy pb gázra átalakított konvektort, úgy a kettőjük fizujából ki tudnak jönni kényelmesen a fizuig, még ha nagyon hidegek is vannak, max 3 palack megyen el, és nem kell sajnálni a pénzt rá, jobb mint az áramot és fát lopni, a házat lle amortizálni, és itt is tisztelet a kivételeknek!
Én már meg sem szólalok. :)))
(kb. minden lényegest leírtatok előttem...)
Itt Budapesten, szélső kerületekben is tüzelnek sokszor mindent, látni és érezni a füstből.
Nem kell hozzá szegénynek lenni, elég a tudatlanság. Egy időben az idős, nyugdíjas szomszédom (nem nyomorog) elkért minden faanyagot, aztán rájöttünk, hogy elégeti, azóta nem adjuk oda neki a kezelt, lakkozott fákat, ragasztott lemezeket.
Tudod, ilyet csak egyszer lehet csinálni.
Aki télen eltüzeli a parkettát, az nyáron nem fog új parkettát lerakni. Akkor sem, ha lenne rá pénze.
Meg még annyi - mert én önkénteskedtem ilyen helyeken, úgyhogy azt írom, amit láttam, nem pedig amit olvastam vagy valaki mondott - hogy itt máról holnapra élés van, valahogy nincs időérzékük, nem tudnak tervezni, előre gondolkodni, de ezt is tudná fejleszteni az oktatás. Ezért van az, hogy dugába dőlnek az olyan támogatási programok, hogy adnak nekik egy malacot táppal, hogy neveljék fel, meg vetőmagot, hogy ültessék el, mert meg fogják enni rögtön. Nem tudják felfogni, hogy sokkal jobb lenne fél év múlva, mert sokkal több lesz a dologból, inkább megeszi az egy marék vetőmagot ahelyett, hogy elültetné, gondozná és pár hónap múlva lenne neki több kiló. Meg úgy szedik le a gyümölcsöt, hogy egy létra helyett inkább lefűrészelik az ágat. Egyszerűen nem érik fel ésszel, hogy onnantól nem fog teremni az az ág többet. Vagy felérik, de nem érdekli őket, mert csak a MOST van. Ugyanez, amikor segélyosztáskor megjelennek a boltban és egy vásárlással elintézik a teljes havi összeget és nem egyszer láttam olyat, hogy tolják a plafonig megrakott bevásárlókocsit és nem kenyér van rajta meg alapélelmiszer, hanem chips, márkás italok stb. És a gyerekeknek meg nincs étel, egyszer esznek egy nap és állandóan éhesek, nekiesnek egy útszéli almafának és lefalják róla a félérett almákat, annyira. Ezért pár segítő program pont arra fókuszál, hogy valahogy megértessék velük a gazdálkodás értelmét, a pénz értékét, illetve hogy valahogy időérzéket és tervezési képességet adjanak nekik.
És tényleg mindent elégetnek, de az is igaz, hogy ezt azért iskolázottabb emberek is csinálják, elsősorban idősebbek, akik már nem tudják felfogni azt, hogy teljesen elmérgezik a településeik levegőjét, meg alapvetően nem az ő életüket rövidíti meg ez már, nem az ő egészségügyi problémáikat szaporítja, úgyhogy mit érdekli őt, hogy fullad a település, mert ő mindent behajigál a kályhájába.
De visszatérve azokra, akik elégetik a saját fejük fölül a házat, például mivel általában már minden le van állítva náluk, ki van kötve az összes közmű, ezért nyilván a ruháikat sem tudják mosni, így a segélyként érkezett ruhákat addig hordják, amíg le nem foszlik és utána az is tüzelő lesz. Mert az jellemző, hogy a jobb módú rétegek csőstül küldik a ruhát, játékokat, gondolván, hogy ez mekkora segítség... De azok csak ilyen sorsra jutnak, mert a tényleges segítség az az oktatás lenne, meg a településük jövőjében érdekelt közösségbe szervezés lenne. De ezek - mint írtam korábban - óriási energiát és elköteleződést igényelnének, ehhez meg nincs (elég) ember, se pénz. Mert azért vannak jó kezdeményezések, pl. vannak jó alapítványok, akik sikeresen végzik ezeket a munkákat, csak náluk sincs elég ember, meg kevés a pénz, de amijük van, azzal nagy dolgokat tudnak elérni így is, csakhát nem az érintettek egészén, csak egy-két településen. És hozzá kell tenni, hogy mivel ezek alapítványok, ezért nem tudnak biztos, stabil megélhetést biztosítani, így csak olyan kollégákra számíthatnak, akiket valamilyen hivatástudat hajt, hogy a bizonytalanért cserébe beleadják minden erejüket a segítésbe. De az mindenki számára nyitva áll, hogy ne csak a levetett ruháit küldözgesse ide, hogy lerongyolódásig hordják, aztán eltüzeljék, hanem pl. támogassa ezeket a komoly melót végző szervezeteket anyagilag is - pl. Igazgyöngy Alapítvány - talán ők a leghíresebbek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!