Hogy van az, hogy a Cyberpunk világokban a cégek az isten?
Habár, napjainkban szemünk előtt láthatjuk, hogy Elion Musk, Jeff Bezos, Google, vagy Cukorhegyi lassan tényleg majdnem eljutnak a "gonosz nagyvállalat" szintre - már ha már nincsenek ott-, mint amik a cyberpunk művekben szerepelnek, amelyek olyan nagyok, hogy az államokkal is dacolhatnak (egyesművekben akár már katonailag is), vagy csak simán a helyükrelépnek megszüntetve az államot magát, vagy modern kori városállamokat hoznak létre - ez művekként változik.
DE, engem az érdekelne, hogy lényegében honnan van ezeknek a cégeknek ennyi pénze, amikor ezekben a művekben a világ legtöbbször egy véglegesen kiszipojozott szarfészek, az emberek zöme meg nyomorban él.
A Földön csak az él jól, aki gazdag, ők villákban, palotákban élnek, ahol szolgák hadai várják parancsaikat és egy magánsereg biztosítsa az uruk biztonságát. A középosztály éppen hogy csak nem nyomorban él (számuk milliókban mérhető), az alsó osztály meg már abban, számuk milliárdban mérhető.
Abba szeretnék belemenni, hogy az ilyen világokban a cégeknek honnan van pénze. Lenyúlják a "mégis létező" állami vagy EU-s támogatásokat? Ellopják az adót vagy a nyugdíjt a plebstől? Mert a sok csóró nem fog vásárolhatni. Eladnak a felső tízezernek naponta fejenként két yachtot?
Vagy ne adj isten, mégis közönséges emberek vásárolgatnak tőlük? Meddig hülyíthetik őket? Mikor lesz vége a monopóliumnak? Na ezekről szeretnék egyszer egy jó cyberpunkot olvasni.
Bevallom pont ez a része nem szokott érdekelni a sztorinak túl nagy mélységekben, de úgy rémlik mindig egy gazdasági összeomlás előzi meg az eseményeket, aminek következményeit az ilyen vállalatok a saját javukra fordítják. És nem is szokott sokáig fennmaradni ez a rendszer, mert vagy a kizsákmányolt nép lázad fel, vagy a többi nagyobb cég akarja magának a még nagyobb hatalmat. Vagyis általában egy rövidebb, átmeneti időszakban vagyunk az ilyen történetekben. Legalábbis pl. Gibson szerintem mindig (szerintem túlzottan is) részletesen vázolta a gazdasági erőviszonyokat, sőt a legtöbb sci-fi irományban ezt éreztem.
Annyira nem elképzelhetetlen egyébként, hiszen én most is hasonló helyzetet látok. A legszegényebb réteg ugyanúgy ráfügg a technológiára, előbb fizet a nagyobb sávszélességért, vagy vesz egy újabb telefont, mint mondjuk paprikapalántát. És igen, ebből élnek a gonosz monopóliumok olyan gazdagon. Sok kicsi nagyon is sokra megy. Mint ahogy a díler és a strici a leggazdagabb a környéken. Ezért van küzdelem a felhasználókért, az oldallátogatások számáért, a követőkért, a mindenkori fogyasztókért. Annyi sok pénz jön össze belőlük, hogy simán telik belőle a napi kokainadagra. Még itthon, kicsiben is, magyar viszonylatokban, hát még világviszonylatban mekkora számok lehetnek ezek.
Nekem ez a bocsék állapot folyton konstansnak érződik, nem mintha egy éppen megtörtént összeomlás után lennénk.
Hát, ebben lehet teljesen igazad van. Még most is pontosan ebből éneke a cégek és bűnözök.
Bár azt hiszem a történetekben le is van írva, hogy dolgoznak az emberek csak pénzük nincs. Abból ami van gondolom megveszik ezeket a vackokat. Aztán belőlük pár milliárd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!