Szülői támogatás nélkül mik a lehetőségeim az egyetemen?
Ha szerencséd van akkor kapsz kollégiumot, viszont az is igaz, hogy a legtöbb helyen nagy versengés folyik a helyekért és éppen ezért nehéz bekerülni. A távolság ma már tényleg egy sokadik szempont, egyetemenként változó a rendszer, de a gólyáknál általában valóban a szociális helyzetet szokták a leginkább figyelembe venni. Például egy főre jutó jövedelem, a szüleid nevelnek-e, együtt élnek-e vagy elváltak, eltartanak vagy sem, van-e tesód, van-e valakinek betegsége stb., ezt neked kell tudnod, hogy mi vonatkozik rád. Nálunk lehet találni tájékoztatókat a kolis felvételihez, keress rá, hátha te is találsz valamit és akkor annyival előrébb vagy.
Az ösztöndíjról megint nem lehet általánosan beszélni, de én megkockáztatom, hogy az kb. semmire sem elég, ha összevetjük a várható költségekkel. Azért tényleg sok pénz elmegy, ha az ember minden kis apróságot is összeszámol... Koli, helyi közlekedés költsége, a hazautak költsége, kaja, koliba plusz dolgok (pl. nálunk a fél szobát mi vettük, mert alig volt valami és azért kellett mondjuk mikró, polc, fürdőszobaszőnyeg, zuhanyfüggöny, tükör stb. és azért olyanok is kellenek, mint pl. hajszárító, edények, tálak, takarítós cuccok stb., amikre szükség van és nyilván otthonról is vihetnék, de akkor meg onnan hiányozna, tehát egyszerűbb volt venni), esetleg könyvek és jegyzetek (mi sokat megkapunk digitális formában, de ha valaki a saját könyvéből tanít, akkor az általában rendre meg is veteti mindenkivel), esetleg nyomatás és fénymásolás, esetleg nem sikerül egy tárgyad és így tovább... Akkor olyanokról még nem is beszéltünk, hogy mondjuk kedved lenne elmenni valahová, beülni valahová barátokkal, részt venni egy fizetős programon/koncerten/kiránduláson, venni egy könyvet vagy akármi. Persze, le lehet minimalizálni a költségeket és össze lehet húzni a nadrágszíjat, de azért még úgy is tényleg több költséggel kell számolni, mint a koli díja. Én egy másik egyetemen, másik szakon tanulok, de az alapképzésem létezik a tanári programban is és nincsenek nagy különbségek. Én ebben a félévben 4,4-es KKI-ra kaptam 13.000 forintot, amiből a koli díja pl. ki sem jön (18.000). Én szociális támogatást nem kaptam, akiket ismerek és kaptak pl. szoctámot, Bursát és hasonlókat ők is ilyen 20.000 forint körüli összegeket kaptak, ami azért megint nem elég mindenre. Szóval szerintem munka nélkül nem lehet megoldani. A munkát pedig megint nem egyszerű, de ezt addig nem is lehet eltervezni, amíg nincsen kész órarended (mikor mennyi órád van, mettől-meddig, hol van katalógus, mire szükséges mindenképpen bejárni). Nekem pl. most tök jó, mert heti két napom szabad és két órám katalógusos, de az előző félévben minden nap bent voltam, sokszor 8-tól este 6-ig és minden órám katalógusos volt. A munkát nyilván úgy kell majd megpróbálni, hogy ne akadályozzon a tanulásban pl. hétvége, este... Én az ország nyugati felén lakom és itt sem könnyű, szóval tényleg nem egy sétagalopp, de nem tudnék jobb ötletet mondani én sem.
1. az albérlet olcsóbb lehet, mint a koli, összeállsz pár emberrel és kivesztek egy lakást-vagy kiveszel valahol egy szobát, egyetemi városokban erre rá vannak állva a lakástulajdonosok. Rengeteg kis étterem van, ahol egy ezresért annyit eszel, amennyit nem szégyellsz-gondolom én, bár Debrecenben nem jártam, de szerintem tuti.
2. Te osztod be az idődet, hiszen te állítod össze az órarendet. Ügyesnek kell lenni, összeállítod az órarendet, reggel hétkor bejelentkezel a neptunba, szöszölsz nyolcig, ki ne dobjon, 10 másodperc alatt felveszed a tárgyakat-és ennyi. Ha ügyes vagy 2-3 nap alatt, mikor az előadásokat tartják le is tudhatod az egyetemet-igaz akkor reggel 8-tól este 8-ig bent leszel.
Maradék időben dolgozhatsz.
Ha tanári szakon vagy, bár nem tudom a szakodat, elkezdhetsz tanítani, úgy 2000-3000Ft/45 perc elfogadható ár egy hallgatótól. Ez se nem sok-képzett tanárok tapasztalatattal 5000 alatt nem tanítanak, viszont alá sem becsülöd magad ezzel az árral. Ha nyelvet tudsz, az most tuti nyerő, mert jön a BMW, jövőre meg csak nyelvvizsgával lehet jelentkezni egyetemre.
3. Vizsgaidőszakban nem kell feltétlen tanulni, sőt.... Minden órán, előadáson első sor, jegyzetelés, aktív órai részvétel. A tárgyak többségére ajánlanak jegyet-nyilván oktató sem vizsgáztatással szeretné elcseszni az idejét-egy egy beadandóval, jó ZH-val le lehet tudni őket.
Ha aktívan résztveszel az órákon, készülsz, figyelsz, szorgalmi időszakra elosztod a munkát-ezért hívják szorgalmi időszaknak, amit ott össze szorgoskodsz azt spórolod vizsgaidőszakban-akkor nem lehet gondod vizsgán. Olyan túlságosan sokat nem kell készülnöd-pláne ha szemináriumon már teljesítetted a ZH-kat. Össze lehet hozni akár vizsga nélküli vizsgaidőszakot, de úgy is, hogy 2-3 vizsgád legyen, 7 hét a vizsgaidőszak.
A szorgalmi meg 12.
4. Bárki bármit mond a világ legjönnyebb dolga diplomát szerezni, egyetemet elvégezni 4 feletti átlaggal, ha bejársz órákra és figyelsz. Azoknak van gondjuk, akik reggel nem tudják már részegek vagy még, délre bekóvályognak az egyetemre, se toll, se papír, meg elhiszik a tanárnak, nem kell bejárni órára-ezt csak abban az esetben, ha azt mondják, nem kell bejárnod, készíts beadandót. De ha vizsga van vagy kollokvium, akkor be kell járni bármit mondjon is a tanár. Ne hidd el, hogy nem figyelem ki jár be, nagyon rossz az arcmemóriám-szöveget.
Az egyetemen a tanár arra ad jegyet, amire akar, ha bejársz és tudja hogy szorgalmas vagy, akár nulla tudásra is adhat kettest, hármast-ha megszorulsz és mégsem tudsz készülni vizsgára. De ha nem jársz be, simán kérheti vizsgán, azután hogy elmondtad a tételedet és kikérdezi a tananyagot, tankönyv 516.oldal, 4.sor, 3. szó? Mit mondtam a 2. előadás 5. percében? Nem tudod, elégtelen.
És még egy jó tanács, öltözz rendesen. Megtörtént, hogy lány nagyon miniszoknyában, sminkben ücsörgött-tanár odaszólt, a k..va hazamehet, pótra próbáljon felöltözni. Nem szeretik a flipflop papucsot, tréning gatyát, hawaii néptáncos öltözetet.
5. a diákhitel is egy opció, ha minden kötél szakad. Ne vesd el feltétlen. Utána seperc visszafizeted,Ha nő vagy, akkor nem kamatozik a gyermekgondozás ideje alatt, törlesztened sem kell, sőt a gyerek után el is engedik. ha férfi vagy, akkor meg fizesd vissza. Egy év alatt le lehet tudni.
Nekem első másfél évben nem lett volna időm dolgozni, de most már simán fellazult az órarend. Ez nagyon szak függő, érdemes sokat böngészned a tantervet, hogy képben légy miből hány óra van. En első körben azt mondanám, hogy ne lógj el dolgokat, érdemesebb bejárni.
Hétvégi melóval meg esténként összeszedhetsz valamennyit, de azért az közel sem elég. Azt mondod elég rossz a szociális helyzetetek, szerintem már most megnézhetned hogyan számítják a pontokat, nálunk van erről fájl a neten. Ezt is erdemes megnézned. Van még a bursa is, az elég valószínű hogy jár neked. Mi nem állunk olyan rosszul, de kapok havi 10000-ret. Esetleg egy kis trükk, ha nagyon kell: ha pl anyukád vagy apukád más lakcímre jelentkezik át, és beszereztek olyan papírt hogy egyedül nevelnek, akkor kb megfelezheted a bevételeket, ami sokat számít a szoc-ba. Van sok féle pályázat, okosba kell csinálni, és szerintem jól járhatsz. Ha jól tudom van kifejezetten palyazat tanár szakosoknak, keresd meg. Sőt, azt mondom pályázz meg kb bármit, ami érint téged, mert sokan úgy vannak vele, hogy ahh ugyse kapok. Van egy ismerősöm, aki 100%ban ösztöndíjakból él, persze jól tanul, meg viszonylag szar a szociális helyzete.
Az amugy egy nagyon bátor kijeelntés, hogy albi olcsó bb mint a koli. Persze nem vagyok képben a viszonyokkal Debrecenben, de felénk durva árak vannak. A kolim kb 12 ezer, rezsit meg ilyesmit ugye nem kell fizetni. Szar szociális helyzettel kapsz kolit, ha magasak a felvételi pontjaid, akkor akár azért is.
Tudsz dolgozni nyáron is, sokat félrerakni az évre.
Azt ajánlom többnyire főzz magadnak, fillérekből meg lehet oldani, viszonylag egészségesen is.
Aki ügyes, megoldja anyagilag, de alapos tervezést igényel!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!