Mi a különbség egy mérnök és egy technikus között?
Most a munkahelyi feladatokra vagyok kíváncsi. Bár tudom,hogy a mérnökre bízzák a komolyabb feladatokat,mégis nem tudom elképzelni az ez miben nyilvánulhat meg.
-Mihez kell a mérnök,amihez nem elegendő a technikus?
-Milyen feladatokat adhat ki egy mérnök a technikusoknak?
-Miben nyilvánul meg ez a komoly mérnöki munka?
Várom a fórumon is jelenlévő tapasztalt mérnökök válaszát!
Válaszokat előre is köszönöm!
Nem az,hogy nem tudtam eldönteni. Csak nem gondoltam volna,hogy ilyen könnyen átjárható a kettő közötti rés. Számomra ez nagyon meglepő. Ellenben ott van az orvostudomány. Egy ápoló kétlem,hogy azt mondaná:"Az orvosi nem adott semmi pluszot".
De egy technikusnál ez lazán előfordul.
Ugyan már. Sajnos több kisebb cikmányt át kellett élnem az elmúlt években, oszt ha hiszed, ha nem, ott ül az országos hírű orvos specialista, és írja a nekem járó (záró)jelentést...
Mi ebben a fura?
Hát, a munkavállalói élet az nem a piskóta, pláne nem a lekváros.
Mindazonáltal - az említett példákból deriválhattad volna, sőt, elvárás lett volna, ha mérnöki pályára készülsz :D - a hivatali világban az a tendencia, hogy önálló, döntésekre képes szakember az a BSC vagy MSC birtokos. Azért ennek vannak nyomai feladatokban is (hogy minden vállalatvezető ostoba, az meg idehaza régi hagyomány).
Egy valós helyzet az, hogy egy területi szervezetnél a terület szét van osztva nyolc technikusra, kiknek a munkáját egy mérnök fogja össze. Érdekes módon az értekezleten a technikusok kérdeznek, hogyan legyen valami, és a mérnök válaszol. Akkor mi mosódik össze?
Amikor én fiatalon egy visszásságról morogtam egy beszélgetőpartneremnek, azt kaptam, hogy: el lehet menni akkor helyette remetének. :D
De egyébként az nem baj, ha a fiatal forrófejű (jelen esetben minősítésében), az öreg meg óvatos. Fordítva egészen természetellenes lenne. :D
Tehát mégis van demarkáció!:D
Szóval lényegileg szakmai tekintetben a mérnök álláspontja a mérvadó. S ha jól értelmezem,akkor amit a mérnök kiötöl/kitalál s elképzeli a megvalósítást,azt a technikus megvalósítja. Ez az alaphelyzet. De mind a mérnöknek mind a technikusnak vannak olyan feladatai amik egyszerűbbek és kellemeltlenebbek.
"Ez az alaphelyzet."
Ez kéne, hogy legyen, de már mondtam, itt bejön az emberi tényező is. Tetszik-nem tetszik, az emberek annyira különböznek képességben, attitűdben, mintha nem is egy bolygóról jöttek volna.
Másfelől meg már mondtam, van üzemeltető mérnök is, például akik az ország villamos átviteli hálózatát irányítják percről persze, ők sem találnak ki naponta új módszereket (sőt, évekig tanulnak be a régóta megalapozott eljárásokra) mégis igen fura lenne már ott egy technikus, és ha nem sűrűbben, mint négy évente, de időnként kevésnek is bizonyulna.
Tán jó lenne, ha hetente kétszer lefekvéskor elmondanád félhangosan, hogy: az életben semmi sem lesz fekete-fehér. :) Felkészülés gyanánt.
Olyan, hogy tisztán mérnöki munka sosem volt és soha nem is lesz. Csak elvégzendő munka van.
A szerződésben benne lesz, hogy neked milyen feladataid vannak, és mi a munkaköröd megnevezése.
A komolyság ott kezdődik, hogy --ahogy leírták már-- a mérnök vállalja a felelősséget a kivitelezés során. Elég érdekes lenne, ha a frissen végzett kolléga már egyből aláírhatna.
Illetve teljesen normális az is, hogy kezdetben inkább technikusi szinten van egy mérnök alkalmazva. Mégis hogy a fenébe végezhetne komolyabb feladatokat, ha nem is ismeri az ipart úgy ahogy kellene? Nincs semmi amit felmutathatna, csak egy diploma ami önmagában csak egy belépő. Kezdő jogászból sem lesz azonnal bíró. Szépen végig kell lépkedni a létrán, aztán ha gyakorlatban is ismeri a rendszert, akkor kinevezik majd.
Tetszik vagy sem, ugyanúgy betanítják a mérnököt az adott cégnél. Munkafázisok, saját céges policyk, stb. stb.
Ha csak tervezni szeretnél, válassz egy tervező irodát, az valószínűleg közel áll majd ahhoz amit te gondolsz.
Ne feszülj rá annyira a témára, mert csak csalódni fogsz. Kerülj be egyetemre, végezz el egy mérnöki képzést, és teljesen máshogyan fogod látni a témát. A mérnöki munka világa egyáltalán nem egy rózsaszín ködös izé.
A legjobban azzal tudnál nekünk (és magadnak is) segíteni, ha leírnád TE mit gondolsz mérnöki munka alatt, továbbá milyen különbségeket látsz technikus és mérnök között. Minnél részletesebben írod le, annál jobb.
Cáfolni, megerősíteni egy adott véleményt sokkal könnyebb mint azzal bajlódni, hogy milyen válasz lesz számodra megfelelő mélységű.
Vegyipari/gyógyszeripari példát tudok csak felhozni, remélem ez is szemléletes lesz:
-mérnök: megtervezi az alapvető folyamatokat, munkát, utánaolvas, utánakeres a dolgoknak, kutatómunkát végez, szakirodalmat böngész, kiértékeli a kapott eredményeket
-technikus: oldatokat, reakciókat készít, összekészíti a szükséges anyagokat, eszközöket, mosogat
Szóval amit én látok ebből a kettőből az az, hogy az elméleti részét a mérnök végzi, magát a kivitelezést pedig a technikus. Illetve a technikus sok helyen a "csicska".
Nem olvastam el a kommenteket és látom, hogy nem elsősorban ez a terület érdekelt, de gondoltam megválaszolom abból a szemszögből, amit én látok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!