Gimnazista vagyok. Még nem tudom, hogy milyen iskolába tanuljak tovább ( egyetem, vagy főiskola). Iskolákról szeretnék kérdezni! Mondanám, hogy CSAK, de főleg Pesti iskolát szeretnék választani! Mi a választék?
Van pár ilyen kérdés a sulikról, de ezek folyamatosan változnak... Hol főiskolából egyetem lett, vagy egy újonnan indult iskola, ami addig rossznak bizonyult, már fejlődött, és nívósabb lett stb...
Szóval!
Az lenne a kérdésem, hogy milyen sulik vannak Pesten, amik Jók, illetve Büfék ?
Engem mind a kettő érdekel!
Melyik ami elit és amibe könnyebben be lehet kerülni?
Tudom, hogy szakmától is függhet a választás, de érdekelne mind a kettő!
Ha a pontszámokról is tudnátok mondani valamit, azt is megköszönném!
Annyit tudok erről, hogy jó jegyek, illetve jó érettségi kell hozzá, + nyelv vizsga a több pontért, de tényleg csak ennyit tudok!
Ennél azért pontosíthatnál kicsit. Szerintem senki nem fogja felsorolni az összes pesti egyetemet, az összes előnyével és hátrányával. Ráadásul az sem mindegy sokszor, hogy melyik karról van szó.
A pontszámok pedig évenként változnak, és nyilván mindegyik egyetemen, mindegyik szakon.
Szóval próbálj meg konkrét sulikat mondani, meg hogy nagyjából mi érdekel, mit tanulnál.
Én legfőképpen a Ti válaszotokra vagyok kíváncsi! Ti, akik ott tanultok!
Szó szerint elég kevés dolgot tudok ezekről a dolgokról, neten olvasgattam, de mindenhol más-más dolgok voltak leírva, hol olyan ami érdekelt, meg fontos volt, hol olyan, amik csak közhelyek voltak, tele rizsával...
Ha most kéne mondani 1 jó iskolát, mondanám, hogy ELTE, meg SOTE (de szerintem én nem akarnék orvos lenni, az biztos ) :D
Természetesen vannak más jó sulik is, és pont ez érdekel.
Meg melyek azok amik büfék! :D
(Ne csak erre térjetek ki, ez csak egy példa, de) Pl. olyan suli, amiben tanárnak lehet tanulni, abból melyik a legjobb, illetve a legrosszabb ?
Köszi, hogy elolvastál! :)
Nagyon nem vagy képben..
11 államilag támogatott (ingyenes) féléved van, osztatlan képzésen talán 14. Egyetem és kar függő, hogy hogy maradhatsz államin.. nálunk pl két félév alatt min 36 kreditet és min 2,8as átlagot kell elérni..
A főiskolás végzéttség ma BSc, egyetemi végzettség MSc..
Ha értelmes válaszokat szeretnél, írd le, hogy milyen szakok érdekelnek. Pl műszaki, informatikai, gazdasági...
Szia!
A főiskolákról nem tudok sokat, egyetemekről fogok mesélni.
A felsőoktatás már egy kicsit máshogy működik, mint a középiskola. Gimiknél azt nézik, melyik az erősebb, ami igazából azt jelenti, melyikből könnyebb bejutni egyetemre (jó az érettségire való felkészítés, támogatják a nyelvvizsgát és a versenyeket, nincs bukás)
Ha egy egyetemet erősnek titulálnak, a jobb felkészítésre, könnyebb munkatalálásra gondolnak, ám míg a középiskolában ott van az egész tanári kar, aminek érdeke, hogy te bejuss egy nagyszerű egyetemre nagyszerű pontokkal -segítenek, vígasztalnak, megkegyelmeznek- addig az egyetemeken már jóval nagyobb önállóságra van szükség. Rajtad múlik, tanulsz-e és tehetséges vagy-e, csinálsz-e plusz feladatot, jelentkezel-e versenyre. Ha nem sikerül a félév és megbuksz, csúsztatnod kell, satöbbi, az nem hatja meg a tanárokat, mivel elég gyakori alapképzésen; tehát ez az egyik érvem, hogy ne az intézmények hírét nézd, hanem a szakot, hogy olyat válassz, ami érdekel, amit élveznél és amiben kikerülés után szívesen elhelyezkedsz akár egy életen át.
Azt kérdezed, melyik szak elit, és melyikbe lehet könnyebben bekerülni. Ez egy rossz összehasonlítás, például pszichológián mindig nagyon magas a ponthatár, de ez kicsit sem jelenti azt, hogy az egyetemi évek után kapkodni fognak érted magas kezdőfizetéssel. Ráadásul, aki emelt biológia érettségit ír 97%-ra, annak egyszerű bekerülni a biomérnök szakra, míg emelt törivel egyáltalán nem lehet, akármilyen tökéletes is. Jó, ha már gimiben elkezdtél gondolkodni a továbbtanuláson, mert így könnyebben választasz majd faktultációt, ha rájössz, mi érdekel. Fakt után egyszerűbb érettségizni belőle -> több százalék -> több pont, de csak azon a szakon, amihez kell ez a bizonyos érettségi.
A büfészak kifejezést nem szeretem. Lenézőnek tűnik, és én egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy egyik végzett hallgató sem találna munkát azon a területen...
Ahogy én az eddigi életem alatt láttam, az orvosira, villamos-gépész-mechatronikai mérnökre, mérnökinfóra, tanárira sose mondták, hogy büfébe mész vele dolgozni, a lenézettek az újabb szakok és a minél inkább humánosak. (Pl. szabadbölcsészet) Mintha az, aki kevésbé reál beállítottságú, kevesebbet érne. Szerintem talán az lehet az oka, hogy ide jönnek azok is, akik egy könnyű egyetemet akarnak, hogy legyen diplomájuk, de nem érdekli őket, nem elhivatottak, vagy nincsenek kapcsolataik, aztán nem kapnak munkát és szétkürtölik, hogy mennyi évet elpocsékoltak. Vagy esetleg a mérnökhallgatók, akik csak a jó fizetés miatt választották azt, tanulmányaik alatt szenvednek és ezért igyekeznek a többiekre kivetíteni szorongásukat.
Ha úgy érzed, te szabadbölcsészetre születtél, mindened megvan hozzá és akár a föld másik felére is elmennél, csak hogy ezzel foglalkozhass, akkor ne tartson vissza, hogy egyesek lenézik.
Tudom ajánlani ezt az oldalt, az egyetemek itt fel vannak sorolva: [link]
Én idén érettségizem, ezt a pontszámítást tudom, de ugye jövőre jön az új rendszer, amikor már csak úgy juthatsz be egyetemre, ha biztosan van emelted és nyelvvizsgád, aminél nem tudom, hogyan fogják számolni.
Idei pontszámítás:
200+200+100=500 pont a maximum
1) 200 (tanulmányi eredmények) + 200 (annak a két érettséginek az eredménye, amit kiválasztottál) + 100 (többletpontok)
Itt a tanulmányi eredmények magába foglalja a négy fontos tantárgy (matek, töri, magyar és nyelv) utolsó két évvégi eredményeit, és egy természettudományosét + az összes érettségid átlaga
2) 200 (két érettségi eredménye, amit kiválasztottál) + 200 (két érettségi eredménye, amit kiválasztottál) + 100 (többletpontok)
A többletpontok mindkettőnél ugyanazok: 1 nyelvvizsgáért 28 pont, kettőért 40, többért nincs plusz.
Emelt érettségiért 50 pont, vagyis egy 50 %-os emelt ugyanannyit ad, mint egy 100%-os közép (ha az első számítási módot választod, akkor nem egészen, hiszen a tanulmányi eredményeknél az összes érettségid átlagába 50, vagy 100% kerül) max kettő emeltért kapsz plusz pontot, mivel ugye 100 a max többletpont.
Rangos versenyekért ugyancsak jár.
Itt játszhatsz vele, írj be random dolgokat:
Mindkét számítási módszert [ 1); 2) ] elvégzik hivatalosan, és megmondják, te melyikkel kapsz több pontot, az lesz a te pontszámod, amivel felvételizhetsz.
Ha tudod, minek mennél, ki ki kell választani az egyetemet és a szakot az oldalon, amit elsőnek linkeltem, és ott le van írva, milyen érettségi kell oda. Például általános orvos szakhoz kell egy emelt biosz és egy emelt kémia, vagy emelt fizika. Ez a kettő lesz a két kiválasztott érettségi tárgyad. Ha csinálsz mellé egy emelt törit is, nem számolja senki. Viszont ha az orvoslás mellett megjelölöd a kommunikáció és médiatudományt is, ott csak a törit számolják és a másik kettőt nem. Most február 15-ig kell beírni a jelentkezéseket, de nyáron egyetlen egyszer lehet a sorrenden módosítani, ha meggondoltad magad, vagy jobb/rosszabb lett az érettségid, mint számítottál rá. A beírtak közül az elsőre fognak felvenni, ahova elég a pontod, tehát ha 490 pontot szereztél és rájöttél, hogy ez elég a pszichológiára is, ami 440 pont, ami nálad az utolsóként beírt, az első pedig egy 280 pontos, és nem változtatsz a sorrenden, akkor a 280-asba jelentkezel.
Ez nem jelenti azt, hogy be is kell iratkozni, ki is lehet hagyni egy félévet/évet, csak sokáig nem jó húzni, mert a munkaadók a minél fiatalabb munkaerőt szeretik. Ha 35 évesen jelentkezel valahova úgy, hogy még egyáltalán nem dolgoztál semmit a témába kapcsolódva (tehát a mekis eladó nem számít), akkor kisebb eséllyel vesznek fel. Legjobb, ha már az egyetemen keresel munkalehetőségeket, ezt majd be tudod írni az önáletrajzodba. Vannak duális képzések, amik direkt úgy vannak kialakítva, hogy tanulás közben dolgozhass.
Kérdezted, hogy vannak-e ingyenes egyetemek. Külföldön előfordul, hogy mindenképpen fizetni kell a tanulásért; itthon az állam kifizeti helyetted az első pár évet. Ha jól tanulsz és nem buksz meg, akkor ingyen végig tudsz csinálni egy alap és egy mesterképzést szerintem.
Mivel az állam fizeti az adózó emberek pénzéből, nem a legjobb ötlet tanulás után véglegesen kiköltözni Amerikába, hiszen így magyar pénzen oktattak ki és ők kapják a munkádat, de ez már csak egy rövidebb eszmefuttatás volt. Pár évre lehet, hogy én is elmegyek külföldre alaptőkét szerezni családalapításhoz, aztán visszajövök.
Az állami félévről, ha nagyon rosszul tanulsz, áttehetnek önköltségesre, egy félév több százezer forint. Ugyanígy önköltségesről, ha kiemelkedő vagy, átraknak államira, például, ha az érettségid nem sikerült jól, de az egyetemen látszik, hogy okos vagy.
Továbbá vannak ösztöndíjak, kollégiumok, minél rosszabb valakinek a szociális helyzete, annál könnyebben jut be (elvileg, hallani igazságtalanságokról), és minél jobban tanulsz, annál több pénzt kapsz.
Hát elsősorban elhivatottság kell hozzá...
Szóval NE menj orvosira, jog- és államtudományi képzésre, mérnöknek, vegyésznek, de még tanárnak SEM, mert ha csak azért jelentkezel a fent említett szakok valamelyikére, mert gyakorin tanácsolták, akkor csúnyán ki fogsz bukni (ha egyáltalán felvesznek) és ha ne adj'isten diplomát szereznél, nem lenne belőled jó szakember...
Azért a felsőoktatási intézmények komolyabbak és jóval nehezebben végezhetők el, hogy te "leiskolázd" őket.
De fontos az is, hogy milyen beállítottságú vagy. (reál/humán)
Ha már tudod, akkor kezdhetsz el főiskolát, egyetemet keresni.
#7-#8.
Köszönöm szépen a magasröptű megnyílvánulásodat.
Ha nem tudsz érdemleges választ adni, és magadból kiindulva, az "úgy sem fog sikerülni" hozzáálásoddal kommentelgetsz, aligha fogják hasznosnak találni a hosszászólásaidat.
Persze, hacsak nem ez a célod!
Ha meg esetleg félreértettél valami, akkor nyugodtan olvasd el a kérdést újra.
(A válaszodból ítélve más nemigen jöhet szóba...)
Valószínűleg a szüleid nem beszélgettek arról veled, hogy a magad érdekében tanulj tovább...
Mint ahogyan az előző válaszírók sem éreztek késztetést arra, hogy hisztériázzanak és verjék a nyálukat, neked is csak azt tudom ajánlani, hogy NE tedd... Fölösleges.
Ha te úgy döntöttél, hogy továbbtanulsz, akkor vállald a következményeit, és ne siránkozz miatta! Nem volt kötelező! A te választásod volt!
(Tanárnak kitűnő lennél : "úgysem lesz belőled jó szakember"... Ki-ki söpörjön a maga portáján.)
Derűs napot kívánok! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!