Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mennyit tanultok, jogászok?...

Mennyit tanultok, jogászok? Kilátások a jövőre?

Figyelt kérdés

Jogászokhoz, jogot hallgatókhoz lenne néhány kérdésem. Főleg ETE-s tanulók válasza érdekel, de mindenki tapasztalatára nyitott vagyok, csak kérlek írjátok oda a válaszba, hogy hol tanultok/végeztetek.


Mennyit tanultok szorgalmi és vizsgaidőszakban? Egy ZH-ra, szigorlatra mennyit kell készülni? Gyakori a csúszás? Sokan nem tudják teljesíteni 5 év alatt a képzést? Tudtok dolgozni egyetem mellett? (Nappali képzés, diákmunka) Tudtok sportolni? (Hobby szinten) Van magánéletek vagy tényleg csak a sulinak éltek? Ha csak önköltségesre vettek volna fel, kifizetnétek a tandíjat? Megéri? Könnyű elhelyezkedni jogász végzettséggel? Jól lehet vele keresni? Szakvizsga nélkül, a sima osztatlan képzéssel mit lehet csinálni, hol lehet dolgozni?



2019. jan. 13. 11:42
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

PTE-Ájk nappali, önkölts.


Elsőéves vagyok, így nincs túl nagy rálátásom az általad feltett kérdések többségére.


Szorgalmi időszakban nem tanultam rendszeresen, kizárólag a római jogra és az egyetemes jogtörire tanultam. Egyetemesre azért mert három hetente elég durva zh-ink voltak. Róma gondolom magától értetődik. A többi tárgyra meg valahogy nem jutott időm, csak úgy elrepültek a napok.

Első szemeszterben Hétfőn reggel nyolctól este hétig óráim voltak, Kedden is ugyanez, a kötelező tesi miatt, de cserébe a csütörtököm és a péntekem teljesen szabad volt.

Római jog vizsgára kb 2 hetet tanultam, napi 4-6-át, hármasra elég volt.

De egyébként vizsgára vagy zh-ra átlag egy hetet taulok, napi 4 órákat (általában ennyi idő alatt totál kifacsarom az agyam, és egy egyszerű mondatot is csak többszöri elolvasás után értek meg), tehát úgy kb. 30 óra tanulás után megyek vizsgára.

Nálam ez a tanulási mennyiség a kettesre elég csak. Szaktársaim többsége azért jóval kevesebb tanulással 4-es, 5-ösök.


Gyakori a csúszás, ismerek negyedéveseket akiknek még mindig nincs meg 1-2 elsőéves tárgyuk.


Sportolni rendszeresen tudok a kötelező tesi mellett is persze. Heti egy bulit/színházat is be tudok illeszteni.


Vannak az egyetemen élsportolók is, nekik is marad idejük tanulásra meg bulizásra.

2019. jan. 13. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

ELTE-ről tudok nyilatkozni.

Sokat kell tanulni, megajánlott jegy semmiből nincs, vizsgaidőszak durva, átlagban 6-8 vizsga, ahol az oktatók keményen bevasalják rajta a dolgokat. Általában mindenki csúszni szokott, kb.20-25% a végzettek aránya, aki 5 év alatt elvégzi nálunk, sokan átmennek más jogi karra. A csoporttársaim közül (20 fő) kb. 5-en végeztünk 5 év után és ez minden csoportnál hasonló volt. Szorgalmi időszakban sem unatkozik az ember, mert sokszor állandóan zh-k vannak, illetve ha akkor nem tanulsz vizsgára nem fogsz tudni annyi mennyiséget olyan mélységben megtanulni, ahogyan azt számon fogják kérni.

Sokan dolgoznak egyetem mellett, van akinek sikerül csúszás nélkül de a legtöbb mindig hagy el tárgyat, csúszik miatta vagy rosszul sikerülnek a vizsgái, ami azért rossz mert minimum cum laude elvárt nagyon sok helyen, az egyes ösztöndíjak feltételeiről nem is beszélve. Ugyanakkor nem elhanyagolható az, hogy így bedolgozza magát az egyetem utáni helyére.

Magánéleted ugyanúgy lehet mellette mint minden más szak esetében, nyilván ha tanulsz és dolgozol is még akkor nehezebb megoldani.

Sima jogi diplomával nem igazán tudsz jól elhelyezkedni, mert mindenhez szinte szakvizsgázott jogászt keresnek. A kezdő fizetés nem fényes, ez nem a gyorsan meggazdagodást magában rejtő életpálya, hosszú, munkával, tapasztalattal teli évek kellenek, mire eljutsz egy nagyon jó szintre.

2019. jan. 13. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Pázmányon vagyok ötödéves hallgató


Szorgalmi időszakban általában csak a nehezebb, szórótárgyakra jut időm, amelyek mennyiségileg is terjedelmesebbek. Például polgári jog. A főbb tárgyak esetén tanárfüggő, hogy milyen rendszerességgel íratnak zh-t. Van amiből minden héten, van amiből egy hónapban 1x vagy a szorgalmi időszakban 2x, 3x. Egyes tanároknál még az aláírást is nehéz megszerezni, van akinél pedig habostorta az élet. Én szorgalmiban egy zh-ra kb. egy hetet szánok, bőven jut másra is időm, mondjuk sportra, kapcsolatra, ha akarom és bevallom, elszoktam lazulni ezt az időszakot, viszont ha az ember úgy tesz mint én, a vizsgaidőszak igencsak húzós lehet számára. Ebben a -remélhetőleg utolsó- vizsgaidőszakomban 9 vizsgám van, igaz ebből pár az előző évekből maradt vissza..:D Vizsgaidőszakban minden nap tanulok, reggeltől.. jobban mondva olyan 10-11-től este 6-8ig, de ez is változó. Amiből nem készülök szorgalmiban, az vizsgaidőszakban max kettes, hármas jegyre elég, de ez sem minden tárgyra igaz, csak a nehezebbekre. Sok múlik a szerencsén és a tanárok hangulatán/jellemén/követelményein is. Viszont a kettest viszonylag könnyű elérni itt, de a négyes-ötöshöz már nagyon sok kell... tehát elég nagy a szakadék a rossz és a jó érdemjegy között, tényleg pengének kell lenni a jeleshez. A legtöbb ötösöm úgy született, hogy majd beleőszültem, de nyilván ez meg emberfüggő.

Úgy hallottam egyébként, hogy az ELTE-re ezzel szemben az jellemző, hogy a kettest igen nehéz elérni, de onnan már az ötös nem nagy táv.

Pár csúszásbiztos tárgy a teljesség igénye nélkül: bünti, BV, polgár, kerjog, jogelmélet, munkajog, pénzügyi (akinek gyengéje), illetve aki nagyon béna, az rómával is csúszik, de ebben az esetben nem árt elgondolkodni, hogy valóban ide való-e.

Nem mondom, hogy nem éri meg... megtanít a kitartásra és a határaid kitolására az egyetem, de azért valahol megutáltam kicsit a jogot és kiábrándultam egy-két dologból.:D Viszont szerintem így a mostani fejemmel is elkezdeném.

Egyébként a ZV-től parázni sokkal célszerűbb, mint az egyetemtől..

Az hogy mennyire könnyű elhelyezkedni, sokminden függvénye, például, hogy mi a cél. Ha ügyész akarsz lenni, summa cum laude/cum laude, TDK minimum, bíróságra ugyanezek egy kis kapcsolatrendszerrel megspékelve, ügyvédi irodák olyan széles skálán vannak a nagyon nívóstól a zug szintig, hogy szinte tökmindegy, de az ügyvédség teljesen más tészta, mint az előbb említett két életpálya. Annak éri meg azt választani, aki polgári és gazdasági jogból jó, valószínűleg a kereset is magas, de attól még egy neves irodánál vagy multinál bent rohad az ember késő estig és munka az élete. Ügyészekről ugyanez elmondható, csak ott a munka mennyisége azért kerület függő is.

Nekem az a meglátásom, hogy szakvizsga nélkül esélytelen, már ha az öt év után még mindig biztos benne, hogy ezt akarja csinálni az ember. Ha nem szakvizsgázol, az olyan mintha megrekednél egy ügyvédjelölt/ fogalmazói szinten.


23 L

2019. jan. 16. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszi utolsó!

Úgy néz ki, hogy 5 év alatt el fogod tudni végezni a jogot? Ha cégeknél, multiknál szeretnék dolgozni, akkor is szükségem van szakvizsgára? A szakvizsgáig eljutni a jogi diploma után szerinted mennyire nehéz? Záróvizsgát kétszer lehet megpróbálni csak? (Én ezt hallottam)

2019. jan. 16. 17:25
 5/5 anonim ***** válasza:

Igen, egyelőre úgy tűnik, hogy elvégzem öt ev alatt.

Én úgy gondolom, hogy cégekhez, multikhoz mindenképp szükséges szakvizsga, mert csak úgy vesznek komolyan. Ha nem teszel szakvizsgát, akkor van egy jogi diplomád, jogász végzettséged, de pont az a lenyeg hogy az egyetem után abban a három évben, ami megelőzi a szakvizsgát, csak egyfajta jelölt vagy. Egyébként a multi meg céges dolog nem annyira az én asztalom, de szerintem ott adójogászok meg ilyen-olyan jogászok dolgoznak, szóval az még egy plusz szakirány, de ezt majd válaszolja meg az, aki jobban képben van:D

Nem hiszem amúgy, hogy különösebb nehézség lenne eljutni a szakvizsgáig, mivel 3 év ez a jelöltködés (bíróknál, ügyészeknél úgy hívják hogy fogalmazó) és addig csak látod a szakmabeli dolgokat, dolgozol benne, tanulsz, semmi extra. Ha pedig végül nem teszel szakvizsgát, akkor ennyi... talán elmehetsz attól még közigazgatásba vagy bárhova, mert igazából sok helyen lehet jogi diplomával érvényesülni, amit a mezei ember annyira nem tud. Nem csak irodák léteznek, van aki szerződésben áll egy bankkal és az a feladata hogy a banknak kedvező hitelszerződéseket írjon, és ha tényleg ért hozza akkor halálra keresi magát egy laza munkaidőben. Vagy lehet szerzői joggal is foglalkozni akit ez érdekel, médiába is lehet jogi diplomával menni jogi osztályra, ilyet is ismerek. De erről az egyetemen a későbbiekben úgyis kioktatnak mert sok előadás meg esemény szokott lenni, nálunk legalábbis.

Egyetem függő szerintem hogy a záróvizsgát hányszor lehet megpróbálni, nálunk eddig úgy volt hogy hét év alatt teheted le, ami igencsak kedvező, de a napokban azt hallottam hogy ez változott és egy ev alatt meg kell csinalni mindent, ami viszont elég húzós... most pontosan nem tudom, hogyha bukik valaki, akkor mi van, erről még nekem is tájékozódnom kell

2019. jan. 17. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!