Fotózni megtanulni?
Sziasztok, szeretnék megtanulni fotózni :)
Jó, annyit az előzetes tájékozódásom alapján is látok már, hogy ennyi infó kevés lesz, hogy ne csak "lövöldözzél a mobiltelefonoddal" típusú válaszokat kapjak :P
Szóval: én nem akarok profi "fotográfus" lenni, nem akarom műtermi fotósként, vagy alkalmi fotósként elvenni a jómunkásember szakik munkáját. Kvázi hobbiként csinálnám. Nagyjából körvonalazódik, hogy mire lenne szükségem ahhoz, ami az elképzelésem: mondjuk egy SONY RX100, vagy jobb esetben egy SONY DSC-RX100 M3 típusú készülékre. Szóval az árkategória kb. ez. Illetve ezt a típust ajánlották, mert azt kiderítettem, hogy amit akarok, ahhoz legalább 4/3, vagy inkább 1"-es szenzorú gép kell (egyszer majd talán megtudom, hogy ez mit jelent :D ).
Oké, de én meg akkora tufa vagyok az alapfogalmakhoz, beállításhoz, ésatöbbihez, hogy ez tuti problémát okoz majd. Szeretném megtanulni az alapokat kicsit, kompozíciót, beállítást, technikákat, meg mi a tök az az EVF, mi az, hogy mondjuk 24 mm, f/2.8, illetve (ha a tanulási folyamat során nem jövök rá, hogy más gép jobb lenne), azon a SONY gépen milyen beállítással mit érek el, milyen típusú fényviszonyoknál, épület belsejében vagy kívül mire figyeljek, szóval magának a gépnek a beállításai kezelését. Persze lehetőleg úgy, hogy nagyjából tudjam azt is, mi mit jelent, mit befolyásol :P
És nem kellene nekem egy állvány vagy valami hogy ne remegjen be a kép, vagy ezt már ezek kiküszöbölik..?
Na, szóval kb. ez a koncepció, meg ilyen alap szinten vagyok. Még nem vettem meg semmit, meg más elfoglaltságaim miatt nem is akarom azonnal elkezdeni az ezzel való foglalkozást, csak tájékozódom. De a bogár már ott van a fülemben ahogy mondják, ott mozog, és nem hagy nekem békét :)
Van rendes, teljesen más típusú állásom, szóval nem kell a figyelmeztetés, hogy a fotózás nagyon-nagyon költséges és éhen fogsz halni. Ezt már tudom, de engem nem érint, meg arra a szintre amire nekem kell, az igazán profi dolgok se kellenek. Csak kb. az a felszerelés amit fent írtam. Ha azzal jó minőségű, jól beállított képeket tudok csinálni, az már tuti lenne.
Na, erre van-e tippje valakinek, hogy hogyan fogjak neki? Van-e online elérhető szakirodalom az alapokról, a gépbeállításokról, tippekről-trükkökről?
Ez kb. kiindulásnak elég is lenne, mivel most nincs is időm ebbe belefolyni.
De persze tanfolyamajánlatokat (akár egyetemi képzést) is szívesen fogadok esetleges későbbi elmélyedés céljából :)
Ha véletlenül angolul tudsz, akkor csak el kell indulni, és szörfölni a neten, minden le van írva, ami a technika. Magyarul kissé hiányosabb.
Bármelyik megvehető könyvben csak hasznos információk tudnak lenni, és egyik sem olyan tökéletes, hogy elegendő lenne.
Az, hogy mi legyen a keresőben, az egy más kérdés, lehet tanulmányozni a művészeteket, aztán azon belül inkább (de nem kizárólag) a "laposakat".
Teljes mértékben megtanulható minden elmélet ingyen és magyarul is a neten, amit majd a gyakorlatban kipróbálhatsz ha van fényképezőgéped. 100 ezres árkategóriában már majdnem belépő tükröset is vehetnél.
Teljesen más hatású és élményű dolog, hogy belenézhetsz egy keresőbe és kézzel tekerheted az objektív fókuszgyűrűjét, mint hogy a kompakt fényképező kijelzőjét nézed és oda-vissza ugrálsz a menüben hogy beállíts valamit. Nem csak a profik használnak nagy, cserélhető objektíves fényképezőt. De ezt inkább az Elektronikus eszközök témakörben tisztázd, ott segítenek majd.
A tanulásnál maradva szinte csak rá kell keresni a fotózás alapjaira és ömlenek a cikkek vagy videók.
Ha valami szubjektív érdekel, én Budai Petur videóit szoktam nézni. Neki egyszerre vannak fotós és képszerkesztési elméleti-gyakorlati videói, és kb kéthetente van 2-3 órás élő adása ahol mások beküldött képeit elemzi és ad tanácsot hogy egy "amatőr" fotós hogy tud még többet kihozni a képeiből, és ezekből rengeteg dolgot lehet tanulni. Itt egy random videó egy random részlete, hogy miről van szó:
https://www.youtube.com/watch?v=fODouhNyh10&feature=youtu.be..
Igen, valami hasonlót már találtam, itt:
Ha más nincs, majd ennek nekiesek, de hátha van valami hasonló magyarul is az alapoktól. Mondjuk "fényképezni tanulok" könyv pdf-ben, mint az általánosban :)
"Teljes mértékben megtanulható minden elmélet ingyen és magyarul is a neten"
Hát, én még azt az egyszerű dolgot sem találom magyarul, hogy az ETTL-II miben különbözik elődjétől, az ETTL-től. (be akartam linkelni a photonotes.org cikksorozatát a Canon vakukról, de vagy végleg, vagy átmenetileg ül az oldal)
Vasgy hol van ilyen magyarul, mint Chuck Gardner vakus írásai? [link]
Vagy a miredről, LEE fóliákról valami normális?
a gép használatának alapjait legjobban a használati útmutatóból tudod elsajágítani, amiben általában leírják a fotózás alapfogalmait is, meg azt is, hogy azokat a te gépeden hogyan kell értelmezni, használni. van egy rakás könyv bevezetés a fotózásba, digitális fotózásba, magyar nyelven is, meg más nyelveken is. a fotózás fizikai alapjai nem igen változtak az elmúlt 100 évben, úgyhogy még a régi fotós könyvekből is megtanulhatod az alapokat. persze a technikák, az eszközök és a stílusok változtak, de az elmélet zöme ugyanúgy használható.
a neten is sok mindent megtalálsz, meg sok mindennek az ellenkezőjét is, ezért főleg megfelelő tudás nélkül nem könnyű eldönteni, hogy mi az értelmes, hasznos tanács és mi a kóklerek hülyesége. persze legalább ingyen van.
#4, na látod, pont azért írtam ki a kérdést, hogy hátha hozzáértők tudnak valami konkrétat ajánlani, ami nem a "kóklerek hülyesége" :)
Eddig ilyet mondjuk még nem kaptam. A 2-es válaszban szereplő videolink jó, el is mentettem későbbre, de az is olyan, ami igazából annak segít aki már csinálja, csak nem veszi észre a hibáit. Nekem meg az alapok kellenének; egy sebésztanonc se tud mit kezdeni a császármetszés tipikus hibáit bemutató oktatóanyaggal mikor még azt se tudja, hogy fogja a szikét :P
Lehet, hogy azért érzem így, mert teljesen más, inkább lexikális tudást feltételező szakterületről jövök. Az én szakmámban semmire se mész, ha előtte nem rágtad át magad egy csomó szakirodalmon, ezt szoktam meg. Itt meg valószínűleg inkább az a lényeg, hogy csináljad és abból tanulj.
De mindenesetre annyira nem gond ez se, nem izgatom magam, ha lesz kicsit több időm meg a pénz is maradéktalanul összejön a kinézett gépre, akkor úgyis megveszem a kinézett gépet, aztán lövöldözök vele, sokat nem veszthetek, nem ezen múlik a megélhetésem :) Jelen állapot szerint már inkább egy Sony RX10 MK3 a vágyaim netovábbja, ez már úgy is néz ki, mint "egy fényképezőgép", meg persze többet is tud. Aztán mire oda jutok, hogy megveszem, tán az ára is lejjebb megy a jelenlegi 450k forintról.
"#4, na látod" A dolgok jelenlegi állása szerint te vagy a #4...
Idáig ketten válaszoltak, mindketten azt ajánlották, egyszerűen indulj el. Ha megtetted volna, a saját felsorolásodból mondjuk az EVF-et beütöd a googleba, az első találat a pixinfo fotóelmélet című sorozatának releváns tagja, amiből kiderül, hogy van ilyen sorozat, és a cikk legalján ott van még kilenc cikk. Ez már egy fél könyv. És bármelyik szóra, aminek tartalmát nem érted, bármikor rá lehet keresni.
Há' csak ennyi önállóság kőt vón.
A módszer ellen egy kifogás lenne emelhető, az, hogy nem az általad kívánt logikai sorrendben ismerteti a szakágat, de az bármelyik könyvnél is előfordulhatna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!