Miért mennek annyian Pestre egyetemre tanulni?
BGE mondjuk pont nem. Nagyon rossz véleménnyel vannak róla.
A szülőktől való elszakadás miatt akarnak más városba menni szerintem
Én mesterre jöttem fel Pestre, mert elegem volt már abból, hogy ugyanabban a környezetben élek 23 éve. Kis részben befolyásolt csak, hogy itt jobban csengő nevű egyetemek vannak, inkább az új környezet vonzott, hogy nem egy kisvárosban fogok lenni, sokkal több a lehetőség.
Alapszak alatt is adtam haza pénzt, fedezni a kiadásokat, gyakran vettem kaját magamnak a munkahelyemen, magamnak álltam a ruháim, bérletet, tancuccokat stb, szóval most hogy koliban vagyok így se fizetek sokkal többet havonta, míg amíg otthon laktam. A tanulmányi ösztöndíj kb ugyanannyi, mint a másik egyetemen volt, viszont sokkal jobbak a diákmelós órabérek. Nekem megérte, szeretek itt élni most. Nyáron végzek, én utána is maradnék itt élni.
Szerintem a kínálat, illetve a lehetőségek miatt.
Azért Budapesten elég széles a választék, szinte minden szak megtalálható különböző képzési területeken, a bölcsészettudománytól kezdve a műszaki és természettudományi képzésekig. Valamint általában a szakosodást tekintve is több lehetőség van a nagyobb egyetemeken (pl. én vidéken tanulok és választhatok két szakirány közül, míg az ELTE-n sokkal több választási lehetőség van). Az nem biztos, hogy a képzés minőségében is van számottevő különbség, viszont az még mindig igaz, hogy a pesti egyetemeknek pl. BME, Corvinus, ELTE stb. nagyobb neve van, mint pl. egy PTE, SZTE vagy DE. Én azt gondolom, hogy a munkaerőpiacon már ennek sem feltétlenül van nagy jelentősége, mert egyre inkább azt érzem, hogy a "plusz" tudást, kreativitást, ötleteket, tapasztalatot keresik a munkáltatók, viszont sokaknak még mindig fontos, hogy hol szerezték meg a diplomájukat.
Valamint az sem mindegy, hogy az adott városban milyen lehetőségek vannak. Persze, ma már lehet menni külföldre is az egyetemeknek vannak kapcsolataik stb., de a szakmai gyakorlat és a diákmunka szempontjából még mindig jobb helyzetben vannak a nagyobb városok és így pl. Budapest is (én pl. vidéken tanulok és itt sokkal nehezebb szakmai munkát találni, a fizetések is alacsonyabbak). Ez nyilván a diplomázást követően sem egy utolsó szempont, sokan már eleve úgy tervezik, hogy ottmaradnak, mert könnyebben találnak a végzettségükek megfelelő munkahelyet. Ugyanezt lehet mondani a többi tényezőre pl. szórakozás, látnivalók, vásárlási lehetőségek stb. ami nem kapcsolódik szorosan a tanulmányokhoz, viszont azért mégis 3-5 évig ott él az ember és ez is az élet része. Valamint Budapest azért elég jól megközelíthető tömegközlekedéssel (pl. én Szegedhez közelebb lakom, mint Pesthez, viszont vonattal órákkal előbb odaérek Budapestre, mint Szegedre). Annyi, hogy az albérletek tényleg drágábbak (bár pl. nálunk is ilyen 100.000 - 120.000 körül vannak az egyetem környékén), viszont ott az sem nagy probléma, ha valaki pl. a külső részeken lakik és onnan jár be az egyetemre, mert a városon belüli közlekedés is gyorsabb, egyszerűbb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!